Millisiberguvenlik.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Siber Güvenlik
 4. »
 5. Acunetix Nedir

Acunetix Nedir

admin admin -
126 0

Acunetix

Piyasada popülerliğini her geçen gün arttıran Acunetix web Vulnerability scanner sürümünde yerini aldı. Acunetix sağladığı güvenirlik ile biliniyor.

Acunetix ile SQL Injection, , Code execution, Blind SQL Injection Directory Traversal, File Inclusion Cross Site Scripting, CRLF Injection,  Authentication bypass gibi pek çok web sitelerini kolayca raporlamayı sağlıyor. Bu sitelerin taramalarını ve veri açıklarını kolay analiz ediyor.

Acunetix Nedir
Acunetix Nedir

Acunetix Nedir

Acunetix nedir sorusunun cevabını siber saldırılarına karşı alınan önlemleri ifade eder. CSA (Client Script Analyzer) motor sistemi sayesinde Ajax/Web 2.0 açıklıklarında meydana gelen sorunlar direkt olarak tespit edilir. Sistem web sitelerinde oluşan hatalara tepki gösterir, POP3, FTP, Socks ve Telnet, SQL Server sistemlerinde yer alan verilerde şifre taraması yapar.

DNS sistemlerinde oluşan Open Recursion ve Open Zone, Cache Poisoning denetimlerin kontrollerini yapar. Bu kontrol aşamalarından sonra web sürümünde destek sağlanmayan verileri güvenlik çatısına alır. Zararlı yazılımlar varsa güvenlik çatısında ayrıştırmayı hedefler. Yüksek seviyede sızma testleri için kullanılır. WVS Scripting HTTP Fuzzer HTTP Editor, Blind SQL Injector Tool ve HTTP Sniffer gibi yazılımların güvenlik sertifikalarını inceler. Captcha Two Factor Authentication Single Sign On programlarından destek alır.

Acunetix İndir Nedir? Kaynakları Nelerdir?

Google Hacking, Database ve AcuSensor teknoloji sistemi web sisteminde yer alan yazılımları inceler. Buna karşı ön ve arka planda acunetix indir meydana gelen detaylı yazılımları çeşitli testler uygular.

Acunetix kaynakları;

 • Sistem Güvenliği
 • Ağ Güvenliklerinde Sistem Açıkları
 • Uygulama Güvenliği
 • Kimlik & Sertifika Yönetimi
 • Email & Web Güvenliği
 • Güvenlik Yönetimi
 • Nebula Yazılımları

Acunetix Görevleri

Acunetix kullanımı hakkında bilgi sahibi olma sırasında görevlerinin de bilinmesi gerekir.

 • WVS verilerinin test ölçeklerini kontrol eder
 • Herhangi bir web sitesine karşı yapılan siber saldırıları tespit ederek önceden uyarıda bulunur
 • Özellikle web sitelerinde bulunan kodlama hatalarında uygulamalarının sorunlu çalışmasına engel olur
 • Sitelere erişimlerde izinsiz işlem yapılmamasına zemin hazırlar
 • Veri tabanlarında yer alan bilgilere şifre sistemi hazırlar
 • Sitelerde bulunan güvenlik açıklarını analiz eder ve detaylı raporlar sunar.
 •  Acunetix Web Vulnerability Scanner yalnızca web sitelerinde bulunan yazılımları kontrol etmekle kalmaz aynı anda web sitelerinde oluşacak hataları ve siber saldırıları önceden fark ederek uyarı da bulunur
Acunetix Nedir
Acunetix Nedir

Tüm bu tespitler sizi sadece birkaç dakikalığına bekletir. Kodlamalar sırasında güvenlik sorunu oluşturacak tüm yazılımlardan cihazlarınızı uzak tutar. Özellikle 404 sitelerini tarar ve sisteme veriler sunar. Tarama verilerini basitleştirir. Crawler motoru tam zamanlı yüksek performans gösterir. Bunun dışında dosyalarda ve klasörlerde yer alan zararlı kötü yazılımları cihazınızdan uzaklaştırır.

Acunetix Kullanımı Nasıldır

Console modu içerisinde 10 saniyede bir log tutucu özellikleri bulunuyor. Bağlantı ve sunucu arasındaki bileşenleri kurar. XSS testlerinde harf duyarlılığı özelliğini gösterir. Acunetix HSCB, American Express, İNG ve Sonny’nin desteğini alır. Yıllardır bu sektörde bu markalara yatırımlar yapar.   Acunetix kullanımı yazılımların hedef taramalarını yaparken cihazınızda herhangi bir yavaşlama, donma veya kasılma meydana gelmez.50 merkezde eş zamanlı ana ve ara olmak üzere taramalar yapar.

Tüm bunları yaparken size ek tarife seçenekleri de sunar. Siz de yapmak istediğiniz tarama sayısına göre hedef taramaları yaparsınız. Bunun yanı sıra paket içerisinde lisans paketleri de yer alır. Lisans paketlerini denemek isterseniz 3000 $ yatırmanız gerekir. Ayrıca Türkiye’de de 3 adet dağıtıcısı hizmet veriyor. Bu dağıtıcılar aynı zamanda referans noktalarında yazılımlar hakkında bilgiler topluyor.

Acunetix Hedef Bulucu Özelliği

Hedef bulucu özellikleri sayesinde domainlerini özelliklerini listeler. Sitelerde bulunan explotin bilgilerini otomatik verilere depoluyor ve veri tabanında yer alan bilgileri koruma altına alır. Web sitelerinde yer alan otomatik kodlama sistemleri tarama işlemlerini hızlandırarak sizin yazılım işlerinizi daha kısa sürede halletmenize olanak sağlar. Bunun için ban sistemini aktifleştiriyor. Bu tarama türlerinde XSS, SQL,  CSR gibi tarama işlemleri yapılıyor.

Acunetix Nedir
Acunetix Nedir

 Alt yapı hizmetinin oldukça donanımlı olmasından dolayı özellikle Hackerler ve siber güvenlik uzmanlarının bir numaraları tercihi olarak karşımıza çıkıyor. Hedef tarama işlemlerinde yüksek hızda performans sergileyerek CSRF, Cross Site Scripting Blind SQL Injection Code Execution, CRLF Injection, gibi pek çok web sayfasının yazılım işlemlerini en kısa sürede analiz edip raporlarını sunuyor.

Acunetix Kurulumu 

Acunetix hızlı ve güvenilir olmasıyla oldukça yoğun ilgi görüyor. Kullanımın kolay olması sebebiyle milyonlarca kullanıcı tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor. Sistem içerisinde WordPress destekli çekirdekçiler vardır. Bu çekirdekler sayesinde temalar ve tema eklentileri de güvenlik açığına karşı koruma altına alınıyor. Hatta karışık halde bulunan şifrelerde otomatik tarama sistemleri sayesinde rahatlıkla çözülüyor. Bunun için giriş sekansından destek alınmış. Ayrıca taramalar tamamlandıktan sonra size rapor sunuyor. Bu raporda sizin tarama işleminde gerçekleştirmiş olduğunuz görevler gösteriliyor.

Güvenlik açıkları, zararlı yazılımlar, kötü amaçlı dosyalar tamamen bu tarama sonucunda yer alan raporlarda ortaya çıkmış oluyor. Tarama ayarları kısmında tarama alanları yer alıyor. Tarama işlemini yaptığınız her aşama burada yer alan tarama alanlarına kaydedilmiş oluyor. Ayrıca test edilmesi zorunlu olan yazılımlar Out Tester kategorisinde değerlendiriliyor.

Acunetix Tarama İşlemi

Tarama işleminde birçok tarama alanları karşınıza çıkıyor. En kapsamlı taramayı daha çok default tarama alanı gerçekleştiriyor. Bu en geniş tarama metodu olarak çalışıyor. Tarama işlemini yaparken her aşamada kısa süreliğine beklemeniz gerekiyor. Bulunan veri tabanındaki açıklar tarama alanlarından hemen sonra belirlenmiş oluyor. Açıklar yüksek seviyeli, orta seviyeli ve düşük seviyeli olarak tespit ediliyor. Tarama işlemi bittikten hemen sonra orta bölümde web açıklarının raporları veriliyor.

Turuncu ünlem orta seviyede web açıkları olduğunu mavi ünlem düşük açıklar tespit ettiğini ve yeşil ünlem ise çok fazla sistem açığı olmadığını belirtiyor. Mesela bu sistem açıkları raporlarında yazılım açık veren tüm dosyalarınızı ve kaynaklarınızı görmenize tanıyor. Sistem açıkları hakkında da detaylı bilgiler ve çeşitli yazılım raporları sunuyor. Hatta tarama aşamada etkilenen uzantılar ve dosyalar da bu açık kısmında detaylı bilgi ile anlatılmış oluyor.

Acunetix İşlemi Nasıl Başlatılır

Bunun dışında aynı zamanda sistem veri açıklarını da en kısa zamanda düzeltmek için görev yapıyor. Taramayı başlatmak için sadece Start tuşuna basmanız yeterlidir. Start tuşuna bastıktan sonra cihazınızda yer alan bu sistem otomatik olarak tarama işlemine geçiş yapar. Tarama başladığında sadece kısa süreliğine cihazınızda kısa süreğine yavaşlamalar ve donmalar yaşanabilir. Bunun için endişe etmeyin. Sistem ilk defa tarama işlemini gerçekleştirdiğinde böyle ufak bir sorun yaratabiliyor.

Sistem, web açıklarının özellikle yaratmış olduğu etkiler üzerinde de duruyor. Bir web açığının hangi uzantılarını durdurduğunu hangi dosyalara kötü amaçla zarar verdiğini tespit ediyor. Hatanın yer aldığı kodlar kodlamatik sistem aracılığıyla size bildirim olarak geri dönüş sağlıyor. Sadece tarama işleminde biraz bekliyorsunuz.

Onun dışında tarama alanlarında, web açıklarının tespitinde, analiz raporlarının sunumunda ve kötü amaçlı yazılımların yok edilmesinde sistem sizi sadece birkaç dakikalığına bekletiyor. Bu bekletme aşamasında ise özellikle belgelerinizin güvenirliliği ve gizliliğini koruma altına almış oluyor. Bunun dışında çekirdekler çok hızlı çalışıyor. Çekirdeklerin hızlı çalışması ana mekanizmanın da hızlı çalışmasına zemin hazırlamış olur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com