Millisiberguvenlik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yazılım / Kodlama
  4. »
  5. Arduino Nedir

Arduino Nedir

admin admin -
83 0

Arduino Nedir

Arduino nedir? Hobi veya ticari amaçla geliştirilen bir tür programlama platformudur. Elektronik ile ilgili proje geliştirmek amaçlı, kolayca kullanılabilmesi için geliştirilmiş açık kaynaklı bir platformdur. Mini bilgisayar kartları, elektronik donanım ve yazılım temelli bir çeşit geliştirme platformu da diyebiliriz. Burada nasıl bir Arduino’dan yararlanmak istediğiniz tamamen sizin seçiminizdir.

Arduino kartlarında bir adet Atmel AVR mikro denetleyici bulunmaktadır. Devre bağlantıları için de çeşitli elektronik bileşenler bulunmaktadır. Tercihe göre hazır bir Arduino kartı satın alınabilir. Hatta kendi bileşenlerinizle kendi Arduino devrenizi yapabilirsiniz. Ve programlayabilirsiniz. Arduino kullanarak aklınıza gelebilecek basit veya karmaşık yapılı elektronik devreleri yapabilirsiniz. Örneğin Arduino ile yaptığınız bir devreyle ışık yakıp söndürebilirsiniz. Veya servo motor kontrolü sağlayabilirsiniz. Ayrıca çeşitli sensörlerden gelen sinyalleri de yine Arduino kullanarak okuyabilirsiniz. Böylelikle Arduino sayesinde interaktif projeler geliştirebilirsiniz.

Arduino Nedir
Arduino Nedir

Arduino Projeleri

Arduino projeleri ile yapabileceklerinizin sınırı yoktur. Aklınıza gelen her fikri değerlendirebilirsiniz. Bu projelerle robotlar, drone’lar, hatta ev otomasyonu bile yapabilirsiniz. İnteraktif projeler geliştirmek için kullanabileceğiniz bir platformdur. Hayal gücünüz ve Arduino ile hemen her çeşit projeyi hayata geçirebilirsiniz. Ayrıca Arduino, her kesimden insanın rahatlıkla kullanabilmesi için kolaylık ön planda tutularak Dizayn edilmiştir. Kart üzerinde bulunan mikrokontrolcü, yazılan programa göre giriş-çıkış bağlantılarını kontrol etmek için tasarlanmıştır.

Arduino ile projelerinize başlayabilmeniz için öncelikle yapmanız gereken şey; Arduino yazılımını bilgisayaranıza indirmelisiniz. Sonrasında bilgisayarınıza programın kurulumunu yapmalısınız. Kurulumu yaptıktan sonra kullanılabilir hale getirip, ilk kodun bilgisayarınızdan kartınıza yüklenmesi işlemlerine başlayabilirsiniz. Arduino programlamayı öğrenmek için öncelikle programlama yapmak gerekiyor. Sonrasında LED yakmaktan servo motor kontrolüne, kızıl ötesi kumanda kullanımından, sensörlerden  gelen sinyalleri okumaya kadar her şeyi yapabilirsiniz.

Arduino Uno

Arduino Uno yaygın olarak kullanılan bir mikrodenetleyici karttır. Hatta Arduino’nun en yaygın olarak kullanılan kartı diyebiliriz. Arduino uno, Atmega328p mikrodenetleyici çipine sahip bir karttır. Atmega328p ise mikrodenetleyici bir sistemdir. Aynı zamanda yüksek performanslı , düşük güç tüketimine sahip 8 bitlik bir işlemcidir. Arduino Uno, 14 dijital ve 6 adette analog olmak üzere giriş ve çıkış pinleri ile donatılmıştır. Ayrıca bu pinlerle  diğer devrelere arayüzlenebilir bir yapı oluşturulmuştur.

Arduino Nedir
Arduino Nedir

14 adet dijital çıkış pini ile 14 farklı dijital sensör ve uyarıcıyı kontrol edebilirsiniz. Bu da yapılmak istenen birçok proje için yeterli bir sayıdır. Bu dijital çıkışlardan 5 tanesi PWM (Darbe genişliği modülasyonu) çıkışıdır. Motorların hızı ve LED’lerin parlaklık seviyeleri gibi analog olarak kontrol etmek istediğiniz uyarıcıları bu PWM pinlerine bağlayarak kontrol edebilirsiniz. Giriş sinyali almak istediğiniz sensörler için de Arduino Uno’daki 6 adet analog girişinden yararlanabilirsiniz.

Arduino Mega

Arduino Mega da Uno gibi bir Arduino kartıdır. Fakat Arduino mega, datasheet (veri sayfası) tabanlı bir Arduino kartıdır. Arduino Uno ‘dan sonra en çok tercih edilen Arduino kartı olduğunu söyleyebiliriz. 54 adet dijital giriş, çıkış pini bulunmaktadır. Bunlardan 14 tanesini PWM çıkışı olarak kullanabilirsiniz. Bir Arduino Mega’yı bir bilgisayara USB Kablosu ile bağlayarak ya da harici bir güç kaynağı ile örneğin; bir adaptör veya pil ile de çalıştırabilirsiniz.

Arduino Nedir
Arduino Nedir

Arduino Mega ile bir bilgisayar veya başka bir Arduino ile haberleşebilirsiniz. Ayrıca diğer milrodenetleyiciler ile de haberleşebilirsiniz. Ayrıca Arduino Mega da USB aşırı akım koruması da mevcuttur. Her bilgisayarda bulunan bu koruma özelliğine ek olarak aşırı akımda atacak bir sigorta bulunmaktadır. Arduino Mega’nın mikrodenetleyicisine önceden yüklenmiş olan bootloader sayesinde Arduino’yu programlamanız için harici bir programlayıcı donanıma ihtiyacınız kalmaz. Böylelikle üzerinde bulunan orijinal programı kullanarak haberleşmesini sağlayabilirsiniz.

Arduino İndir

Arduino İndir yazarak arattığımızda kolayca bulup indirebileceğiniz ve kurabileceğiniz bir programdır. Programı indirmenin en güvenilir yolu programı Arduino’nun kendi resmi sitesinden giriş yapıp indirmektir. Buradan en güncel sürümü bulup, güvenli bir şekilde yükleme yapabilirsiniz. Daha sonra Zip şeklinde sıkıştırılmış olarak indirdiğiniz dosyaları klasör yapısını koruyarak çıkarmalısınız. Sıkıştırılmış klasörü açmak için çift tıklamalısınız. Böylece klasör içindeki dosyaları ve alt dosyaları görebilirsiniz.

Dosyalar içerisinde bulacağınız yazılım ile program yazabilir ve yazdığınız programları yükleyebilirsiniz. Böylelikle Arduino programını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ve güvenli bir şekilde hayalinizdeki birçok farklı tasarım ve projeyi gerçekleştirebilirsiniz. Bu arada  indirmeleri gerçekleştirirken iyi bir internet bağlantınız olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Arduino Leonardo

Arduino Leonardo diğer Arduino modellerinden farklı olarak dahili bir USB haberleşme özelliğine sahiptir. Bu özellik Atmega32u4 üzerinde bulunur. Böylelikle 16u2 gibi ikinci bir USB dönüştürücüye gerek kalmadan haberleşebilirsiniz. Bu sayede bilgisayara mouse, klavye gibi bağlanarak kullanmanıza olanak sağlar. Arduino Mega’da olduğu gibi Arduino Leonardo’yu da bir bilgisayara USB Kablosu ile bağlayarak ya da harici bir güç kaynağı ile örneğin; bir adaptör veya pil ile çalıştırabilirsiniz.

Arduino Nedir

Arduino Leonardo üzerinde 20 adet dijital pin bulunmaktadır. Bu pinlerin hepsini giriş veya çıkış olarak kullanabilirsiniz. Pinlerin tamamının lojik seviyeleri 5V’dur. Arduino Leonardo’nun en önemli özelliklerinden biri direkt USB desteği özelliği sunmasıdır. Bu da Leonardo’yu direkt olarak mouse veya klavye olarak, ya da her ikisi birden olarak çalıştırabilirsiniz demektir. Bunun dışında; daha fazla pin giriş çıkışı, daha hızlı PWM, bir çok da analog girişi sunmasıdır. Bunların dışında bir diğer önemli özelliği ise maliyet olarak diğer Arduino’lardan ucuz olmasıdır.

Arduino Ağırlık Sensörü

Arduino Ağırlık Sensörü sağlanabilmektedir kare load cell yarı köprüsü gerginleştiğinde, sinyal kablosu aracılığıyla sinyal gönderir. Ağırlık sensörü 50 kg’a kadar yük algılar. Ayrıca paralel kullanımlarda 50 kg’a ek olarak kapasite arttırımı sağlar. Robotik kodlamada kullanılan bu ağırlık sensörleri, Arduino kartlar ile bir çok elektronik projeye entegre edilebiliyor.

Ağırlık sensörlerini projenizin durumuna göre seçmelisiniz. Bunun için öncelikle projenizin içeriğine göre sensör tipi seçmelisiniz. İsterseniz gram gram ölçüm yaparsınız. İsterseniz de kilo ile ölçüm yapabilirsiniz. Bu tamamen projenizin içeriğine bağlıdır. Ağırlık sensörlerinin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Projenize uygun ağırlık sensörü seçmeniz performans açısından önemli bir yere sahiptir.

Arduino Nano

Arduino Nano 14 adet dijital giriş, çıkışa sahip bir mikrodenetleyici karttır. Bunlardan 6 tanesini PWM çıkışı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca sürücülü olarak gelmesi ile de direkt bağlantı kurabilirsiniz. Arduino IDE’si üzerinden kolaylıkla programlayabilirsiniz. Bununla birlikte DC güç beslemesi bulunmamaktadır. Buna karşın Arduino Nano bir B tipi mini USB kablosu ile bilgisayara bağlanarak çalıştırılabilirsiniz. Ya da Arduino Mega ve Leonardo’ da olduğu gibi harici bir güç kaynağından besleyebilirsiniz.

Gerekli durumlarda Arduino Nano driver kurulumu yaparak aygıtın çalışır hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Driver kurulumu sonrası artık uygulama geliştirme ara yüz programını da kurarak çalışmalara başlayabilirsiniz. İlk defa kullananlar için LED yakıp söndürme gibi basit işlemlerle uygulamayı deneyebilirsiniz. Daha sonrasında farklı motor kontrolleri gibi daha karmaşık işlemlere geçebilirsiniz. Ve farklı deneyimler elde edebilirsiniz. Arduino Nano ve diğer Arduino çeşitleriyle; teknolojik ürünlerin maliyetinin yüksek olması nedeniyle çalışmalarına ara veren araştırmacılar, yeniden çalışmalarına hız vermişlerdir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com