Bilgisayar Virüsleri

Bu makalemizde bilgisayarınıza bulaşmış bir virüs olup olmadığını anlayabileceğinize dair bazı bilgiler paylaştık. Bu bilgilerin yanı sıra bilgisayarınıza bulaşan bir virüsü nasıl temizlemeniz gerektiği ve bu kötü amaçlı yazılımlardan en tehlikeli olanlarının hangisi olduğu açık bir şekilde ifade edilmiştir.

Bilgisayar Virüsleri Nedir?

Öncelikle, bilgisayar virüsleri birçok farklı biçim alabilir. Genel anlamda, bu viral programlar, bilgisayarınızı istila etmek ve bozmak amacıyla tasarlanmış istenmeyen herhangi bir kod parçasıdır. Ancak biyolojik bir virüs gibi, bilgisayar virüsleri istila eder, kendilerini çoğaltır ve sonra diğer sistemlere girmeye çalışır. Bazı virüsler yalnızca internet tarayıcınızı etkileyebilir.  Rootkit virüs türü, sisteminizin dahili kontrollerini derinlemesine inceler. Truva atı virüsleri, meşru görünen programlar kılığında cihazınıza sızar.

Bilgisayar Virüsleri Ve Çeşitleri

Ani bir yavaşlama, virüs kaptığınızın ilk işareti olabilir ve daha önce hızlı yüklenen programların yüklenmesinin daha uzun sürdüğünü fark edebilirsiniz. Ayrıca, yanıt vermemeye başlayan programlarla ilgili birden çok hata iletisi alabilirsiniz. Bu durumda virüs, kendi bilgisayar sisteminizin işlem gücünü kullanıyor ve sonuç olarak diğer programlar aynı anda çalışmakta sorun yaşıyor.

Bazı virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar, sisteminizin yalnızca belirli bölümlerini etkiler. Örneğin, tarayıcınızın ana sayfasının bilginiz dışında değiştiğini keşfedebilirsiniz. Ayrıca virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma sitelerine giriş yapmakta da sorun yaşayabilirsiniz veya e-posta programınıza bir virüs bulaştığında, kişilerinizden bilgisayarınızdan gelen garip e-postalar hakkında bilgi almaya başlayabilirsiniz.

Virüs Bilgisayarınıza Nasıl Bulaşır?

Bilgisayar virüsleri, kişisel bilgisayarlar kadar uzun süredir var olmuştur ve virüs programcıları, insan hatasının her zaman bir virüs yüklemenin en kolay yolu olduğunu bilirler. Bu nedenle, güçlü virüsten koruma programları bilgisayar kaynaklı tehditlerin çoğunu etkili bir şekilde önleyebilse de, kullanıcının yanlış bağlantıya tıklamasını veya güvenliği ihlal edilmiş yazılımı kendi sistemlerine yüklemesini engelleyemezler. Tanımadığınız bir siteden program veya veri indirdiğinizde, sisteminize bilmeden viral bir programı da kabul ediyor olabileceğinizi unutmayın. Kötü amaçlı e-postalardaki bağlantılar da otomatik indirme başlatabilir.

Bilgisayar-Virusleri1
Bilgisayar Virüsleri

Bilgisayar Virüsleri Nasıl Temizlenir?

Bir bilgisayar virüsünü manuel olarak kaldırmak karmaşık bir işlemdir. Virüsler, sisteminizin birkaç farklı bölümüne kendilerini yükleyebilirler. Programı tamamen kaldırmazsanız, bir sonraki sistem yeniden başlatmasında da kendini yeniden yükleyebilir. Bazı durumlarda virüsler, bir Windows sisteminin kayıt defterini istila etmek gibi kötü oyunlar oynarlar. Bu veri tabanındaki yanlış satırın kaldırılması tüm sistemin başarısız olmasına neden olabilir. Virüsleri temizlemenin en kolay yolu, sisteminizi güvenli bir şekilde temizlemek için tasarlanmış bir virüsten koruma programı kullanmaktır. Ancak bilgisayarınızda zaten bir virüs varsa, bu programı çok özel koşullar altında çalıştırmanız gerekebilir.

Yeni Programları Kaldır

Şanslıysanız, virüs yakın zamanda yüklediğiniz bir programda oturuyor olabilir. Hem Windows hem de Mac’te son uygulamaları kaldırmak ve ardından yeni tarayıcı uzantılarını kaldırmak isteyeceksiniz. Bu programları kaldırırsanız ve bilgisayarınız hemen sorunsuz çalışırsa, rahat bir nefes alabilirsiniz. Elbette, sisteminizin temiz olduğundan emin olmak için yine de bir virüs taraması yapmalısınız. Ayrıca, kötü amaçlı programın kendini yeniden yükleyip yüklemediğini belirlemek için bilgisayarı yeniden başlatmak isteyeceksiniz. Aynı programdan tekrar kötü amaçlı mesajlar açılırsa, bu daha derin bir enfeksiyona işaret eder.

Windows Bilgisayarından Virüs Temizleme

Windows bilgisayarlarda, virüs temizleme işlemi, bilgisayarı Güvenli modda başlatarak başlar. Bu modda, bilgisayarınız yalnızca çalışan temel programlar ile başlar. Bu, bir viral programın antiviral taramalarınızı başlatmasını ve engellemesini önler. Windows’un eski sürümlerinde, başlatma işlemi sırasında F8 düğmesine basarak bu moda erişebilirsiniz.

Windows 10’da, Güvenli modda açma işlemi biraz daha karmaşıktır:

Windows düğmesine basın ve Ayarlar’a tıklayın.

Güncelleme ve Güvenlik’e gidin ve Kurtarma’yı seçin.

Gelişmiş Başlangıç ​​altında Şimdi Yeniden Başlat’ı seçin.

Sisteminiz yeniden başlatılacak, ancak yeni bir seçenek ekranı görünecektir.

Sorun Gider’i seçin.

Gelişmiş Seçenekler’e gidin ve Başlangıç ​​Ayarları’nı seçin.

Güvenli Modu Etkinleştir’i seçin.

Sisteminiz güvenli modda yeniden başlatıldığında, isteğe bağlı viral tarama gerçekleştirebileceksiniz. Virüslerin sayısı sürekli arttığından, yeni virüsleri yakalamak için birkaç farklı tarama programı çalıştırmayı yararlı bulabilirsiniz. Sorunu daha da kötüleştirmemek için saygın satıcıların antiviral programlarını kullanmak önemlidir.

Ayrıca şu en iyi uygulamaları izlemelisiniz:

• Kritik verilerinizi yedekleyin

• Geçici dosyaları ve önbelleğe alınmış içeriği temizleyin

• Artık kullanılmayan uygulamaları/tüm uygulamaları kaldırın • İşletim sistemini ve kalan uygulamaları güncelleyin

• Başlangıç ​​uygulamalarını kontrol edin, gereksiz uygulamaları devre dışı bırakın

• MMC’yi çalıştırın

• Tam Tarama çalıştırın sistemin

Bilgisayar virüslerini hayatınızdan çıkarmanın en kolay yolu, ilk etapta onlardan kaçınmaktır. Güvenli, En İyi Uygulamaları izleyerek sisteminizi güvende tutmak hayati derecede önemlidir:

• Verilerinizin yedeklerini koruyun,

• Geçici dosyaları ve önbelleğe alınmış içeriği temizleyin,

• Artık kullanılmayan uygulamayı kaldırın,

• İşletim sistemini ve kalan uygulamaları güncelleyin,

• Başlangıç ​​uygulamalarını kontrol edin, gereksiz uygulamaları devre dışı bırakın,

• Güvenlik abonelik durumunu doğrulayın,

• Güvenlik yazılımının güncel olduğunu onaylayın,

• Güvenilir kaynakları kullanın: Tanımadığınız bir kaynaktan yazılım indirmeyin. İstenmeyen programları çalıştırmayın.

• Güvenilmeyen ağları kullanırken VPN yazılımı kullanın.

• Bir parola yöneticisi kullanın.

• Web sayfaları, özellikle finans veya alışveriş siteleri için aynı kullanıcı adı ve şifreyi kullanmaktan kaçının.

• Hesap kurtarma desteği sunan e-posta adreslerini, ISS’lerden veya ücretli hizmetlerden gelen hesapları kullanarak bulut hesapları kurun.

En Tehlikeli Bilgisayar Virüsleri

  1. Morris Solucanı
  2. Melissa Virüsü
  3. I Love You Virüsü
  4. Mydoom Virüsü
  5. WannaCry
Ekim 13, 2021

Ping Atma Nedir?

Ekim 8, 2021

Hotspot Nedir?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir