Millisiberguvenlik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siber Güvenlik
  4. »
  5. BIOS Update Nasıl Yapılır

BIOS Update Nasıl Yapılır

admin admin -
95 0

BIOS Update Nasıl Yapılır

BIOS Nedir?

BIOS olarak kısaltmasını kullandığımız terimin açılımı: “ Basic Input Output System” dir. Yani temel giriş-çıkış işlemleridir. BIOS her bilgisayarda kuruludur. Kendisi de bir yazılım olmakla birlikte temel görevi: Bilgisayarların donanımsal parçalarını yazılıma tanıtmaktır. Kısacası BIOS, donanımsal parçalarla yazılım arasında köprü görevi görür. Yani sistemin açılmasında önemli bir yardımcı yazılımdır. Bu yazılım bilgisayarın Rom belleğinde yer alır. BIOS, bilgisayarın açılmasıyla birlikte tüm donanımları sırasıyla işletim sistemine tanıtır. BIOS’un temel işlevine işletim sistemini yüklemek ve başlatmak diyebiliriz. Bununla birlikte BIOS’un üç kaynağı vardır. Bunlar; anakarttaki ROM çipi, adaptör kartındaki ROM, diskten yüklenen sürücülerdir. Bütün anakartlarda ROM BIOS yazılımı yüklüdür.

BIOS Update Nasıl Yapılır
BIOS Update Nasıl Yapılır

Anakartta bulunan BIOS, sistemin çalışmasını sağlayan ilk sürücü yazılımıdır. Sürücü yükleme hatalarının bulunabildiği bu ekranda, disk sürücüleri, klavye, işlemci gibi temel bileşenler test edilir. Bunların dışında ayrıca, donanımların voltaj düzeylerini ve frekanslarını ayarlar. BIOS ayarları için açılış tuşu bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir. Bazı bilgisayarlarda “F2” tuşuyla ulaştığımız BIOS set up’a bazı bilgisayarlarda “F10” ya da “DEL” tuşlarıyla ulaşmamız mümkündür. Anakartta yapmak istediğimiz değişiklikleri yapabileceğimiz bu ekranda işlemlerimizi tamamladıktan sonra “Exit” yaparak ve değişikliklerimizi kaydederek çıkış yapabiliriz.

BIOS Güncellemesi Nedir?

BIOS Update Nasıl Yapılır

BIOS güncellemesi yeni donanımların sistemle uyumlu çalışabilmesi adına yapılması gereken yazılımsal güncellemedir. Tabii ki her donanım eklediğimizde güncelleme yapmak zorunda kalmayız. Sadece donanımsal uyumsuzluklarla karşılaşıldığında problemleri gidermek amaçlı güncelleme yapılabilir. BIOS set up ekranı dediğimiz BIOS ayarlarının yapıldığı ekrandan giderilemeyecek bir sorun mevcut ise güncelleme yapabilirsiniz.

Her üretici firmanın çıkardığı BIOS güncellemesi bulunmaktadır. Kullandığınız bilgisayarın marka ve modeline göre üretici firmasının çıkardığı güncellemeyi bulabilirsiniz. Donanımsal hataları gidermek amacıyla yaptığınız BIOS güncellemesi ile performans artışı da sağlamanız mümkündür. Güncelleme sonrası sistem uyumlu bir şekilde çalışacağından dolayı bilgisayarınızın performansında da bir artış söz konusu olabilir.

BIOS Update Ne İşe Yarar?

BIOS update ne işe yarar? Bir çok kullanıcının güncelleme yapmadan önce merak ettiği bir diğer konudur. Genellikle Windows 10 da karşılaşılan uyumsuzluk sorunları bu yöntemle çözülebilmektedir. Ya da herhangi bir donanımsal hatanın mevcut olması durumunda kullanıcılar yine BIOS güncellemesine başvurabilirler. Veya yeni nesil bir işlemciyle uyum sağlayabilmesi adına güncelleme yapılmaktadır. Bazı durumlarda bilgisayarın performansını artırmak amaçlı da güncellemeye başvurabilirler. Veya anakart üreticisinin yeni özellikler yüklediği BIOS güncellemesini edinmek isteyebilirler.

Özellikle bilgisayarda oyun oynamayı sevenler için performans önemlidir. Dolayısıyla bilgisayarın performansını arttırabilmek için çözüm arayışına girerler. Oyun için gerekli olan donanım ve yazılımları uyumlu hale getirmek de bu çözümlerden birisidir. Bunu yapmanın yolu da BIOS güncellemesinden geçer. Oyun sever kullanıcılar, BIOS güncellemesi yaparak yazılım ve donanımları uyumlu hale getirir. Böylelikle düzgün çalışmayan donanımlar uyumlu hale gelir. Yani donanımsal veya yazılımsal herhangi bir sorun mevcut ise güncelleme ile birlikte çözüme ulaşır. Ve bilgisayarın daha iyi performansla çalışmasını sağlar.

BIOS Update Nasıl Yapılır

BIOS update nasıl yapılır? Sorusu daha önce güncelleme yapmamış olan kullanıcıların merak ettiği bir diğer konudur. Bunun için öncelikle kullandığınız BIOS sistemi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Daha sonra size en uygun BIOS yapısını bulup indirmelisiniz. Bu arada Windows arama çubuğu menüsünden sistem bilgisine girebilirsiniz. Sistem modeli kısmından da bilgisayarınızın model adını öğrenebilirsiniz. Yine aynı şekilde BIOS sürümü bölümünden de BIOS numaranızı öğrenebilirsiniz. Daha sonra kullandığınız bilgisayarın marka ve modeline göre üretici firmasının çıkardığı güncellemeyi bulmalısınız.

BIOS Update Nasıl Yapılır

Üretici firmanın sitesinden numarasını aldığınız BIOS’u araştırarak uygun programı indirmelisiniz. Sonrasında uygun güncelleme dosyasını bularak indirmelisiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken husus, indirdiğiniz güncelleme dosyasının kullandığınız sürümden daha güncel olduğundan emin olmalısınız. İndirdiğiniz dosyayı Winrar’dan çıkartın ve BIOS dosyasını flash belleğinize yükleyin. Bu aşamadan sonra artık bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz. Bilgisayar yeniden başlarken BIOS ayarlarına girin. Ekranda BIOS yedekleme seçeneği bulunuyorsa yedekleme yapmalısınız. Ayarlardan BIOS güncelleme aracınızı etkinleştirdikten sonra ekranı veya bilgisayarı kapatmadan bekleyin. Güncelleme yapılırken bilgisayarınız açık olmalı.

BIOS Güncellemesi Ne Kadar Sürer?

BIOS güncellemesi ne kadar sürer? Sorusunun cevabı şartlara göre değişiklik gösterse de normal şartlarda en kötü ihtimalle bile 10 dakika civarında sürmektedir. Bu süreç bilgisayarın performansına, istenen güncellemenin bilgisayarla uyumuna göre değişiklik gösterebilir. Bilgisayar performansı normallerine göre düşük ise tabiî ki güncelleme süreci de buna bağlı olarak uzayabilir.  

BIOS güncellemesi sonrasında bilgisayarın açılmaması sorunu meydana gelebilir. Bu durum güncellemeyi doğru olarak yapmanızla ilgilidir. Güncellemeyi doğru yaptıysanız işlemleriniz çok uzun sürmez. Ve dakikalar içinde bilgisayarı yeniden başlatarak yeni BIOS ile birlikte kullanabilirsiniz. Eğer güncelleme sırasında bir hata meydana geldiyse konuyla ilgili yönergeleri takip ederek sorunu çözebilirsiniz. Fakat güncelleme yapmadan önce anakart üreticinizin sitesinden BIOS yüklemeyle ilgili ayrıntılı bilgi edinmenizde fayda var.

BIOS Update Nasıl Yapılır

BIOS Update Sonrası Pc Açılmıyor

BIOS update sonrası pc açılmıyor  sorunu ile genellikle ilk kez BIOS güncellemesi yapanlar karşılaşmaktadır. Güncelleme yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de BIOS yedeklemesi yapmaktır. Bir de BIOS dosyasını anakart üreticisinin kendi sitesinden indirmenizdir. Bu şekilde sağlıklı bir güncelleme işlemi gerçekleştirmiş olursunuz. Fakat bu bilgilerden yola çıkıp sorunsuz bir güncelleme yaptığınız halde bilgisayarı tekrar başlattığınızda BIOS ekranı ya da Windows ekranı gelmiyorsa manuel olarak bir takım işlemler yapmalısınız.

BIOS güncellemesi sonrası bilgisayarı tekrar başlattığınızda Windows ekranı gelmiyorsa bilgisayarınızın güç düğmesine birkaç saniye basılı tutarak kapanmasını bekleyin. Kapandıktan sonra tekrar güç düğmesine basarak başlatın. Fakat bu sırada ESC tuşunu basılı tutmalısınız. Karşınıza bir set up ekranı çıkacak. Bu ekrandan güncellediğiniz BIOS’a boot adresini göstermelisiniz. Yani Windows dizininizi seçmeniz gereklidir. Sürücünüzü de seçtikten sonra enter tuşuna basarak bilgisayarınızın başlamasını beklemelisiniz.

 BIOS Güncellemesi Ne Zaman Yapılmalı?

BIOS güncellemesi ne zaman yapılmalı? Sorusunun cevabı kullanıcının isteklerine göre değişiklik gösterebilir. Fakat bilinmesi gereken şudur ki: sürekli BIOS güncellemesi yapmak doğru değildir. BIOS ile ilgili bir hata söz konusuysa veya donanımsal uyumsuzluklar söz konusuysa güncelleme yapabilirsiniz. Ya da anakart üreticiniz yeni bir BIOS sürümü çıkardıysa ve yeni özellikler yüklenmişse ve bu sürümü kullanmak isterseniz de yine güncelleme yapabilirsiniz. Bunun dışında bazı oyun severler bilgisayarlarının performansını arttırmak için de BIOS güncellemesine başvurmaktadır. Bilgisayardaki uyumsuzluklar, hatalar ve buna bağlı olarak performans düşüklüğü gibi sorunlar bu güncellemeyle birlikte ortadan kalkar.

BIOS güncellemesi yapmak aslında oldukça riskli bir işlemdir. Güncelleme sonrasında bilgisayarınızda açılma sorunu yaşayabilirsiniz. Bu nedenle BIOS güncellemesi yapmadan önce neden güncelleme yapmak istediğinizi bir kez daha düşünmeniz de fayda var. Çok gerekli değilse yani bilgisayarınızın performansını etkileyen veya donanımsal sorunlarla ilgili bir durum söz konusu değilse BIOS güncellemesi yapmanız tavsiye edilmez.  Fakat kurallara harfiyen uyulduğunda kolay bir şekilde güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İşlemlere başlamadan önce bilmeniz gerekenler arasında en önemli olanı anakartınızın markası ve modelidir. Çünkü anakart üreticinizin sayfasından doğru BIOS güncellemesini bulup indirmeniz gerekiyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com