Millisiberguvenlik.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Siber Güvenlik
 4. »
 5. En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması! | 2021

En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması! | 2021

Tolga Tolga -
72 0
En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması 2021

En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması! | 2021

Mesajlaşma Uygulamaları

Mesajlaşma uygulamaları ile dünyanın her yerinden insanlarla iletişim ve bağlantı kurabilirsiniz. Biz, mesajlaşma uygulamalarını yakın çevremizle iletişim kurmak için tercih ediyoruz. Tabii, bu kolaylığın getirdiği dezavantajlar da bulunuyor. Teknoloji aracılığıyla iletişim kurmak; gizliliğinizin ve güvenliğinizin ihlal edilmesi için şirketlere fırsat sunuyor.

Özel mesajlar, üçüncü taraflar ve uygulamaların arkasındaki kuruluş-vatandaşlar hakkında özel bilgi toplayan hükümetler tarafından mesajlaşma uygulamalarında yaptıklarınız gözetlenebilir; tabii ki potansiyel olarak.

Twitter, Facebook Messenger, Instagram ve Snapchat; yani en popüler uygulamaların uçtan uca şifreleme yöntemini kullanmadığı; bu yüzden konuşmalarınızın ve dosyalarınızın tam olarak güvende olmadığını unutmamalısınız.

Bunun yanı sıra uçtan uca şifreleme methodunu kullanan; güvenlik ve gizlilik amaçlı uygulamalar geliştiren bir çok şirket var. Uçtan uca şifreleme yöntemi sayesinde siz ve hedeflenen alıcı dışında hiç kimse mesaj içeriğini göremiyor -tabii ki görüyor ama sıradan kişiler göremiyor-

Bu saydığımız gizlilik sorunları yüzünden en güvenli sohbet programları yalnızca daha fazla aranmakla kalmıyor, aynı zamanda teknoloji dünyasında önemli hale geliyor.

Güvenli Mesajlaşma Nedir?

En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması 2021
En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması 2021

Güvenli Mesajlaşma, verilerinizi değişik metotlarla üçüncü taraflar tarafından izlenemez şekilde transfer etmenizi sağlar. Güvenli mesajlaşma birden fazla yöntemle sağlanabilir. Bir mesajlaşmanın güvenli olarak nitelendirilebilmesi için birden fazla şart, taktik bulunmaktadır.

Güvenli Mesajlaşmanın Faktörleri

Uçtan Uca Şifreleme

Uçtan uca şifreleme, çok taraflı mesajlaşma uygulamalarında; farklı cihazlar arasında senkronizasyon edilerek iki cihazda da aranacak anahtar kodunun mesajların şifresini çözme mantığı ile çalışır. Uçtan uca şifreleme, bilgileri şifreleyerek güvenli mesajlaşma uygulamaları oluşturmanın yoludur. Bu teknik sayesinde sadece önemli kişi/kurumlar bilgilerinizi okuyabilir. ( Örneğin: İnternet servis sağlayıcıları, uygulama üreticileri, hükümet vb. )

Bir mesajın yazıldığı andan geçirdiği son zamana kadar o mesajı kimse göremez. Bu yöntem, en güvenli en özel mesajlaşma yöntemlerinden birisidir. Bir uygulama eğer uçtan uca şifrelenmemişse; mesaj, göndericiden alıcıya geçtiğinde direkt olarak wifi ağlarından sızılarak bile mesaja ulaşabilir.

Bu şifreleme sayesinde mesajların kopyalarının hiçbir yerde saklanmasına izin verilmez. Saklansa bile şifre gerekeceği için çalınma esnasında bu veriler kötü niyetli kişilerin hiçbir işine yaramaz.

Multimedya İçeriklerini Şifreleme

Bu tarz güvenli uygulamalarda dikkate alacağımız tek şey yazıların şifrelenmemesi olmamalıdır.  Bu uygulamalar sizlerin videolar, sesler ve metinler göndermenize de olanak sağlar. Bu gönderilen multimedya içeriklerinin de şifrelenmesi veya silinmesine olanak sağlaması çok önemlidir.

Çoklu Platform Desteği

Mesajları mobil, web ve masaüstü platformları arasında senkronize ettiğinizde şifreleme politikasından ödün vermiyorsa; o uygulamanın güvenilir olduğunu söyleyebiliriz.

En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması

Signal – Gizli Mesajlaşma

En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması! | 2021
En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması! | 2021

Milyonlarca insanın bildiği bir mesajlaşma uygulaması olan Signal, piyasadaki en güvenli mesajlaşma uygulaması olarak biliniyor. Signal, gizliliğini koruyan teknolojisi sayesinde gizlilik odaklı en etkin uygulamalardan bir tanesi.

Bu gizlilik; Signal’in mesajlaşmalarda, aramalarda uçtan uca şifreleme kullanması sayesinde oluşur. Bu şifreleme, Signal şirketinin özü olmuştur. Signal, Twitter tarafından satın alındığındaki amaç; gizliliği koruyan bu mesajlaşma platformunu daha da geliştirmekti.

Daha fazla güvenlik için, kullanıcılar sohbet geçmişinde bulunan her konuşma için mesaj kaybolma süresi seçme olanağına sahiptir. Signal, bir açık kaynak projesi olduğundan dolayı kodları herkes tarafından görülebilmektedir. Signal, bağışlarla ve hibelerle desteklendiğinden; bir reklam yoktur, bir pazarlamacı yoktur ve herhangi bir gizli izleme yoktur.

Signal’in Avantajları

 • Açık Kaynaklı
 • Kendini yok edebilen süreli mesajlar
 • Şifrelenmiş stickerlar
 • Grup sohbeti
 • SMS uygulaması yerine kullanım.
 • Tek seferlik görüntülebilen medya

Bizim de önerdiğimiz Signal uygulamasını şu adresten indirebilirsiniz: Signal

Wire

En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması! | 2021
En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması! | 2021

Başka bir mesajlaşma uygulaması olan Wire; mesajlarınızı, resimlerinizi ve dosyalarınızı korumak için neredeyse diğer bütün uygulamalar gibi uçtan uca şifrelemeyi kullanır. Wire, uçtan uca şifrelemeyi varsayılan olarak ayarlayan gizlilik odaklı bir uygulamadır.

Wire’ın şifrelemesi arka planda şeffaf bir şekilde çalışmaktadır, her zaman açıktır. Her ileti için yeni bir şifreleme anahtarı kullandığından tek bir anahtardan daha iyi bir çözümdür. Bu yüzden cihazınızda daha fazla kaynak tüketebilir ancak gizlilik için tabii ki değer.

Wire da tıpkı Signal gibi %100 açık kaynaklıdır. Bu nedenle kaynak kodu herkes tarafından görülebilir, herhangi bir veri paylaşımı yapılmadığı görülebilir. Wire, analitik verileri üçüncü kişilere satmaz.

Wire mesajlaşma uygulaması İsviçre ve Avrupa Birliği içerisindeki veri koruma yasalarıyla tamamen uyumludur ve en çok denetlenen uygulamalardan bir tanesidir.

Wire’ın Avantajları

 • Konferans seçeneği
 • Zamanlanmış sohbetler
 • Açık Kaynaklı
 • Dosya paylaşımı
 • Grup sohbetleri

Threma

En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması! | 2021
En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması! | 2021

Threema adlı mesajlaşma uygulaması, yol gösterici olma ilkesiyle övünen gizli mesajlaşma uygulamalarından bir tanesidir. Threema, hiçbir verinin kötüye kullanılmasını istemediği için alıcıya teslim edildikten sonra mesajı kalıcı olarak siler. Normalde diğer uygulamalarda veriler sunucular aracılığıya şifreli şekilde sürekli iletim halinde olurken Threema adlı uygulamada kendi sunucularından veriyi sildiğinden dolayı mesajlar sadece cihazlarda saklanır.

Tasarım gereği, şifresi çözülen bağlantılara geri dönüş bulunmamaktadır. Bu nedenle amaçlanan alıcı dışında hiç kimse Threema üzerinden gönderilen bir mesajı okuyamaz. Diğer uygulamalar gibi Threema da açık kaynak kodludur, bu nedenle kullanıcılar şifrelemenin doğruluğunu inceleyebilir.

Ek olarak en güzel özelliklerinden bir tanesi, kaydolmak için bir e-posta, telefon numarası vermeniz gerekmemektedir. Bu da ekstra bir güvenlik oluşturur.

Threema’nın Avantajları

 • Anket oluşturma
 • Gizli mesajlaşma (eposta, telefon bilgisi vermeden)
 • Uçtan uca şifreleme
 • Kişileri QR kod yardımıyla doğrulama

Telegram

En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması! | 2021
En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması! | 2021

Yoğun bir şekilde şifreleme kullanılan ve şu aralar herkesin oldukça kullandığı bir mesajlaşma uygulaması olan Telegram da uçtan uca şifreleme methodunu kullanır.

Sesli aramalarında ve grup sohbetlerinde uçtan uca şifreleme içerir. Mesajlar, dosyalar, fotoğraflar ve videolar; gönderilip alındıktan sonra belirli bir süre içerisinde kendi kendini imha eder. Daha güvenli bir mesajlaşma deneyimi yaşanmak istiyorsa uygulamanın gelişmiş ayarlar kısmından gizli sohbetler aktif edilebilir.

Bu mod sayesinde iki tarafta da mesaj silme işlemi yapılabilir. Bu tür sohbetler cihazlara özeldir ve bunlara yalnızca gönderen/gönderilen cihazlardan erişebilirsiniz. Eğer cihazlar güvendeyse gizli sohbetler de güvenli olacaktır.

Telegram’ın Avantajları

 • Kendini yok edebilen gizli mesajlar.
 • Güvenlik ve hız açısından farklı lokasyonlara dağıtılmış sunucular.
 • Açık API ve güvenlik protokolü
 • Gönderilen medya içeriklerinde boyut sınırlamasının olmaması.
 • 200,000 üyeye kadar grup oluşturabilme
 • Zamanlı mesaj gönderme seçeneği.
 • Her türde belgenin gönderilebilmesi

Whatsapp

En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması! | 2021
En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması! | 2021

Bu listedeki en güvensiz mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, hepimizin kullandığı bir uygulama. Whatsapp’ın bu listede olmasının sebebi; sohbet içerisinde eğer uçtan uca şifreleme uygulanmıyorsa kullanıcıların açıkça uyarıldığı tek uygulama olması.

Whatsapp, daha güvenli bir iletişim amaçlı uçtan uca şifrelemeyi ilk etkinleştiren ve uygulayan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Whatsapp; mesajları kendi sunucularında saklamaz; bu nedenle hackerlar eğer Whatsapp sunucularına sızarlarsa mesajların hiçbirisinin şifresini çözemezler. Buna ek olarak Whatsapp şifreli mesajları görme anahtarına sahip değildir.

Whatsapp’ın bu listedeki en güvensiz uygulamalardan bir tanesi olma sebebi: uygulamanın güvenilirliğini analiz ettiğinizde Whatsapp, büyük bir teknoloji şirketinin bünyesindedir. -yani Facebook’dan-

Bu nedenle Whatsapp verilerinizi pazarlama amaçlı kullanabilir. Zaten hepimizin bildiği 7 Ocak 2021’deki Whatsapp Gizlilik Politikası sözleşmesinde bu açıkça belirtilir.

Güncellenen politikada;

Whatsapp, diğer Facebook şirketlerinden bilgi alır ve onlarla bilgi paylaşır. Aldığımız bilgileri kullanabiliriz, paylaştığımız bilgileri çalışmaya yardımcı olmak için kullanabilirler.

tarzında açıklamalar yer almaktadır.

Bu nedenle bu uygulamada barındırdığınız iş görüşmeleri okunabilir ve şirketler tarafından tüketicileri hedeflemek amaçlı kullanabileceğinden Facebook’un verileri açıkça bir şekilde paylaşabileceğini kabul ederiz.

Elon Musk bu gizlilik politikasından sonra yaptığı açıklamada; kullanıcılara bu listede yer alan bir mesajlaşma uygulaması olan Signal’i önerdi.


Sadece mesajlaşmalarınızda değil, internet aramalarınızda da güvenli bir şekilde dolaşmak istiyorsanız Tor Browser’ı kullanabilirsiniz. Tor Browser hakkında bilgi almak isterseniz şu yazımızı okuyabilirsiniz: Tor Browser Rehberi 2021

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com