Millisiberguvenlik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siber Güvenlik
  4. »
  5. En İyi 5 Şifre Yöneticisi Programı!

En İyi 5 Şifre Yöneticisi Programı!

Tolga Tolga -
73 0
En İyi 5 Şifre Yöneticisi Programı!

En İyi 5 Şifre Yöneticisi Programı!

İnternet üzerinde gizliliğinizi sağlayacak ve bu gizliliği sağlarken zaman kaybını önleyecek, en iyi 5 şifre yöneticisi programını göstereceğiz!

Şifre Yöneticisi Nedir?

En İyi 5 Şifre Yöneticisi Programı!
En İyi 5 Şifre Yöneticisi Programı!

En iyi şifre yöneticisi programlarını kullanmak, çevrimiçi güvenliğinizi arttırmanın en iyi yoludur. İnternet üzerinde güvenli bir şekilde gezinmek istiyorsanız şifrelerinizi basit seçmemelisiniz. Olabildiğince karmaşık ve tahmin edilemeyen şifreler oluşturmak, internet siteleri üzerindeki güvenliğinizi oldukça arttırır.

Bu karmaşık şifreleri oluşturdunuz fakat her yerde aynı şifreyi kullanmanız da oldukça sıkıntı çıkaracaktır. Her yerde farklı ve karmaşık şifreler kullanmak da tahmin edebileceğiniz gibi hafızamız açısından çok zordur. Şifre yöneticisi programları, bu şifreleri hatırlamanıza gerek kalmadan her yerde farklı ve karmaşık şifreler kullanarak bu şifreleri kaydeder.

Bunun yerine sadece şifre yöneticisi programına kendi koyduğunuz şifre ile diğer sitelerdeki bütün kayıtlı şifreleri görebileceksiniz. Tabii, şifre yöneticisi programına koyduğunuz şifrenin de karmaşık ve bulunamaz olması gerekmektedir.

Eğer güvenliğinizi önemli ölçüde arttıran bu gibi tavsiyeleri incelemek istiyorsanız internet sitemiz üzerinden şu yazıyı okuyabilirsiniz: Çalışanlar İçin 5 Siber Güvenlik Tavsiyesi

En iyi şifre yöneticisi programları; sizler için hızlı ve kolay şekilde güçlü – karmaşık şifreler oluşturur. Çoğu şifre yöneticisi; oturum açarken kullandığınız formları -kredi kartları da dahil olmak üzere- doldurabilir.

Siber Güvenlik İçin Tavsiyeler

Gizliliğiniz ve güvenliğiniz için sadece şifre yöneticisi kullanmanız yetmemektedir. Farklı çözümlerle de birleştirebilirsiniz:

  • En iyi VPN servislerini kullanın: VPN servislerinizi kullanmanız, ağınızı şifreleyerek güvenliğinizi önemli ölçüde arttırır. Eğer en iyi VPN servislerini öğrenmek istiyorsanız internet sitemiz üzerinden şu yazıyı okuyabilirsiniz: En İyi VPN Servisleri | 2022
  • En iyi antivirüs programlarını kullanın:  Antivirüs servislerini kullanmanız sadece bilgisayarınıza inen programlar için değil; gelişmiş antivirüs programlarının kendi içerisinde bulundurduğu oltalama engelleyiciler sayesinde web güvenliğinize de oldukça faydalı olacaktır. Eğer en iyi antivirüs programlarını öğrenmek istiyorsanız internet sitemiz üzerinden şu yazıyı okuyabilirsiniz: En İyi Antivirüs Programları | 2021
  • Mesajlaşmalarınızı güvenli ortamlarda yapın: Şifreli mesajlaşma hizmetlerini kullanmamak, gönderdiğiniz bütün mesajları neredeyse herkese açık yapacaktır. Telefonunuza giren bir virüs veya ağınızı izleyen birisinin gözetlemesi halinde; eğer mesajlarınız şifresizse çok çabuk bir şekilde özeliniz ele geçirilebilir. Eğer güvenli mesajlaşma servisleri hakkında bilgi almak isterseniz internet sitemiz üzerinden şu yazıyı okuyabilirsiniz: En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması! | 2021

En İyi 5 Şifre Yöneticisi Programı!

LastPass

En İyi 5 Şifre Yöneticisi Programı!
En İyi 5 Şifre Yöneticisi Programı!

LastPass adlı şifre yöneticisi programı; kullanım kolaylığı, neredeyse bütün işletim sistemlerini desteklemesi ve çok çeşitli özellikleri nedeniyle listenin başında yer alıyor. LastPass’ın negatif tarafı ülke dolar kuru sebebiyle ücretinin pahalı hale gelmesi. LastPass, ücretsiz sürümünü oldukça kısıtladı. Eskiden ücretsiz sürüm içerisinde tüm cihazlarınız içerisinde senkronize özelliği bulunmasına rağmen şimdiki ücretsiz sürümünde sadece bilgisayarlarınız veya mobil cihazlarınız arasında senkronize olmakta. -ikisi birden değil-

Aksi taktirde LastPass’ın ücretsiz sürümü; içerisinde bulundurduğu şifre üreticisi, sınırsız şifre kapasitesi, güvenli bulut depolama gibi bir çok özelliğiyle en iyi tercihlerden birisiydi. Ücretli sürümde de tüm cihazlar arasında sınırsız senkronizasyon özelliği, iki faktörlü doğrulama anahtarları için destekleri, 1 GB çevrimiçi dosya depolama hizmeti, hesap şifrelerinizin herhangi bir veritabanı sızıntısında yayılıp yayılmadığını takip etme özelliği ve birinci sınıf teknik destek hizmeti bulunur.

Eğer isterseniz LastPass’in uygulamasını yüklemenize de gerek yok. Uygulamasını yüklemek yerine sadece tarayıcınızda eklenti indirerek veya web sitesi üzerinden girerek de hizmeti kullanabilirsiniz.

Keeper

En İyi 5 Şifre Yöneticisi Programı!
En İyi 5 Şifre Yöneticisi Programı!

Keeper adlı şifre yöneticisi programı; hızlı ve bol özellik içermektedir. Keeper, çok gelişmiş ve güzel bir web arayüzüne sahiptir. Keeper sayesinde her türden dosya ve belgeyi depolayabilirsiniz ayrıca bu uygulamanın sunduğu güvenlik hizmeti; neredeyse diğer bütün programların güvenlik seviyesini geçecek şekildedir.

Keeper’ın ücretsiz versiyonundaki kısıtlama ise tıpkı LastPass gibi senkronizasyonu engellemesidir.  Ücretsiz versiyonu cihazlar arası senkronizasyon dışında her özelliği barındırmaktadır. Keeper, mobil uygulamaya hızlıca erişebilmeniz için pin oluşturmanıza izin vermez. Her seferinde tam ana parolayı girmenizi istemektedir.

Yıllık ekstra 25 dolar karşılığında Keeper sizin için internet üzerinde şifreleriniz / mail adresleriniz paylaşıldı mı paylaşılmadı mı takip eder ve 10 GB güvenli bulut depolama alanı sağlar. Bunun yanı sıra ücretsiz bir güvenli mesajlaşma hizmeti de sunmaktadır.

Bitwarden

En İyi 5 Şifre Yöneticisi Programı!
En İyi 5 Şifre Yöneticisi Programı!

Bitwarden adlı şifre yöneticisi programı, 2016 yılında piyasaya sürülmüştür ve düşük fiyatları, güzel tasarımı ve tam özellikli ücretsiz versiyonuyla bir anda popüler olmayı başardı. Tabi, sonrasında LastPass adlı programın çıkması; Bitwarden’ın kendi ücretsiz versiyonunun önüne geçtiğinden Bitwarden, tüm oturum bilgilerini bir kuruş ödemeden tüm cihazlarında senkronize etmek isteyen kişiler için en iyi seçenektir.

Bitwarden’ın yıllık 10$ ücretli sürümünü incelediğimizde; LastPass, Keeper veya diğer uygulamalarda bulabileceğiniz bütün özelliklere sahiptir. Ancak kullanımı biraz kötü olabilir. Bitwarden size şifrelerinizi senkronize etmek için kendi sunucunuzu kurma seçeneği bile vermektedir.

Bitwarden’ın bir diğer önemli özelliği; bir flash sürücüye bile yükleyebileceğiniz Windows sürümü ve sekiz farklı tarayıcı için olan Send aklı eklentisidir. Send eklentisi sayesinde güvenli bir şekilde bilgi paylaşımı sağlayabilirsiniz. Bitwarden’ın en büyük ve tek dezavantajı ise sınırlı bir masaüstü uygulaması -pek özellik bulunmuyor- ve mobil uygulamalarında bulunan kredi kartları numaralarını veya diğer bilgilerini otomatik olarak dolduramamasıdır.

Bizzat Bitwarden kullanan biri olarak Bitwarden’ın en iyi ücretsiz seçeneklerden biri olduğunu söyleyebilirim ancak Bitwarden’ın ücretsiz olması sebebiyle olduğunu düşünüyorum ki profesyonel bir görüntüsü bulunmuyor.

Eğer ücretsiz ve açık kaynaklı bir uygulama olan Bitwarden’ı incelemek istiyorsanız şu linke tıklayarak Bitwarden’ın kendi sitesine gidebilirsiniz: Bitwarden

Dashlane

En İyi 5 Şifre Yöneticisi Programı!
En İyi 5 Şifre Yöneticisi Programı!

Dashlane şifre yöneticisi programı, platformlar arası desteği olarak LastPass ile benzemektedir. Dashlane’in en güzel tarafı ise çok iyi bir masaüstü programına sahip olmasıdır. Can alıcı özelliği ise tek seferde bütün şifreleri sıfırlayabilmesi.

Ocak 2021 yılında Dashlane, masaüstü için hazırladıkları programları kaldıracağını duyurdu. Tüm kullanıcılara 10 Ocak 2022’de kesin kaldırılma yapılmadan tarayıcı uzantılara geçmesi gerektiğini söyledi.

Dashlane adlı şifre yöneticisi programı iyi tasarlanmış, kullanımı oldukça kolay ve çevrimiçi formlarda kişisel bilgilerinizi doldurma konusunda güzel bir performans sergiliyor. Dashlane’in en büyük dezavantajı ise yüksek fiyatının olmasıdır. Dashlane’in ücretli sürümü yılda 60 dolar bir ücret istemektedir. Hatta aylık olarak ödemek istediğinizde de yıllığı 78 dolara gelmektedir.

Dashlane’in ücretsiz versiyonunda ise sadece 50 oturum bilgisi girebilmektesiniz. Keşke bununla sınırlı kalsa ancak ücretsiz sürümde bu sınırlamanın dışında bir de cihazlar arası senkronizasyon yapmanıza izin vermez. Dashlane’in yeni çıkardığı Essentials planı yılda 36 dolardır. Bu 36 doları vererek ücretsiz versiyonla paralı versiyon arasındaki senkronizasyon farkını kapatabilirsiniz ancak sadece 2 cihaz için geçerlidir.

Dashlane Premium versiyonunun artısı olarak da Hotspot Shield altyapısında sınırsız VPN hizmetine sahiptir. Ayrıca bilgileriniz internette yayılmış mı diye sürekli bir kontrol gerçekleştirir. Bu özellikleri dikkate aldığımızda fiyatlar uygun olabilir ancak ülkemiz şartlarında kesinlikle uygun değildir.

En iyi şifre yöneticisi programı listesinde Bitwarden’dan ileride fakat 1Password ve diğer uygulamalardan geride bir konum almaktadır.

1Password

En İyi 5 Şifre Yöneticisi Programı!
En İyi 5 Şifre Yöneticisi Programı!

1Password’ün masaüstü uygulamaları, mobil uygulamalarından çok daha fazla iyi deneyim sunmaktadır. Ancak tasarımı ve kullanıcı arayüzü konusunda biraz modası geçmiş teknikler kullanmaktadır. Fakat, 1Password’ün Brave, Edge, Chrome, Safari ve Firefox tarayıcılarında hazırladığı 1Password adlı bağımsız eklentisinin tasarımı oldukça harika.

Bu eklentiler doğrudan web tarayıcılarıyla çalışır ve biyometrik oturum açmayı desteklemektedir. 1Password’ün Linux ve Chromebook için desteği de bulunmaktadır. En güzel özelliği ise geçici olarak bütün bilgileri silmenizi sağlayan, sonra tekrardan almanızı sağlayan “Seyahat” modunu bulundurmasıdır. Böylece siz evde yokken, bir yere çıktığınızda ortada çalınacak bir şey kalmamaktadır.

1Password şifre yöneticisi programı, ayrıca harika form doldurma yeteneğine sahiptir ve iki faktörlü doğrulama hizmetini de kullanır. Diğer bütün uygulamalardaki bütün özelliklere sahip olan 1Password; listedeki en profesyonel uygulamalardan bir tanesidir. Bizce en iyi şifre yöneticisi programı olabilir, ancak ücretlidir ve ücretsiz versiyonu çok kısıtlıdır.

 

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com