Millisiberguvenlik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. En İyi Ücretsiz İşletim Sistemleri | 2022

En İyi Ücretsiz İşletim Sistemleri | 2022

Tolga Tolga -
60 0
En İyi Ücretsiz İşletim Sistemleri | 2022

En İyi Ücretsiz İşletim Sistemleri | 2022

İşletim Sistemi Nedir?

En İyi Ücretsiz İşletim Sistemleri | 2022
En İyi Ücretsiz İşletim Sistemleri | 2022

İşletim Sistemi; bilgisayarın donanım aygıtları, bileşenleri ile bilgisayarı kullanan kullanıcı arasında arayüz görevi gören bir yazılımdır. Dünya üzerindeki bütün bilgisayar sistemleri, programları çalıştırmak için bir işletim sistemine sahip olmalıdır. Kullandığımız internet tarayıcıları ( Opera, Chrome vb. ), Not Defteri, Oyunlar vb. gibi uygulamalar; görevlerini gerçekleştirebilmek amacıyla işletim sistemlerine ihtiyaç duymaktadır.

İşletim sistemleri, bilgisayarların dilinden konuşmadan sizin bilgisayarlarla iletişim kurmanıza yardımcı olur. Gündelik ve sıradan bir bilgisayar kullanıcısının işletim sistemi olmadan herhangi bir bilgisayar veya herhangi bir mobil cihazı kullanması mümkün değildir.

Paralı işletim sistemleri olduğu gibi açık kaynaklı ve ücretsiz işletim sistemleri de bulunmaktadır.

Açık Kaynaklı İşletim Sistemi Nedir?

Bütün bu listeyi anlayabilmek için açık kaynak mantığını anlayalım. Açık kaynak; bir eserin, ürünün sahibinin ya da telif haklarına sahip olan kişinin kullanıcıların veya kendilerinden farklı üçüncü kişilerin ürünün kaynak kodunu görmesine, kullanmasına ve değiştirme hakkını sağlamasına izin verdiği yazılım veya uygulamaları ifade eder. Bu nedenle açık kaynaklı işletim sistemleri; ücretsiz işletim sistemleridir.

Açık Kaynaklı İşletim sistemleri ise kaynak kodunun herkes tarafından görülebildiği, düzenlenebildiği işletim sistemidir. En çok kullanılan işletim sistemlerinden Microsoft firmasının yaptığı Windows, Apple firmasının yaptığı iOS ve yine Apple firmasının yaptığı MacOS kapalı kaynaklı işletim sistemleridir.

Bütün işletim sistemleri bildiğiniz üzere kod parçacıklarından ve karmaşık programlama teknikleri ile oluşturulmuştur. Bütün bu arka plandaki kodlara kaynak kodu denmektedir. Kapalı kaynaklı işletim sistemlerinde bu kaynak kodu ilgili şirketler (veya sahipleri) tarafından gizli tutulmaktadır ve bu kaynak kodlarının üçüncü şahıslar tarafından erişimine izin verilmemektedir.

Şirketler veya sahipleri; kaynak kodunu kapalı tutarak sistemi ve bilgisayarı her türlü tehdite karşı emniyete alırlar. Açık kaynaklı bir işletim sistemi olması durumunda da sistemin bütün kaynak koduna herkes erişebilir ve düzenleyebilir.

En İyi Ücretsiz İşletim Sistemleri | 2022

MacOS, Windows veya başka ücretli işletim sistemlerine bağlı kalmak istemiyorsanız, yeni şeyler denemek istiyor veya bu tarz açık kaynaklı olmayan yazılımların veri güvenliğinizi ihlal ettiğini mi düşünüyorsunuz? Farklı işletim sistemlerini deneyip görmeyi seven biri olabilirsiniz ya da başkasından duyup denemek istiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda hızlı ve zengin özelliklere sahip; açık kaynaklı ve ücretsiz birçok işletim sistemini bulabilirsiniz.

Açık kaynaklı işletim sistemlerinin kodlarını görebileceğiniz için; açık kaynaklı işletim sistemlerinin veri ihlali edip etmediğini inceleyebilir, bu sistemleri değiştirip üzerinde oynayabilir, yapısını öğrenebilir hatta ve hatta açık kaynaklı, ücretsiz işletim sistemlerini kendi isteğinize göre düzenleyip kendi klon işletim sisteminizi yapabilirsiniz!

Ubuntu

En İyi Ücretsiz İşletim Sistemleri | 2022
En İyi Ücretsiz İşletim Sistemleri | 2022

Ücretsiz işletim sistemleri arasındaki en popüler işletim sistemlerinden biri olan Ubuntu, dünya üzerinde bulunan en verimli açık kaynaklı ücretsiz işletim sistemlerinden biri olarak kabul edilir. Ubuntu, Linux tabanlıdır, hızlı ve zengin özelliklere sahiptir. Bu sorunsuz işletim sistemini oluşturmak için dünya çapında yetenekli olan bir grup geliştirici çalıştı. Ubuntu içerisinde anlık mesajlaşma, ofis paketi, bir web tarayıcısı, medya haritaları ve çok daha fazla yazılım bulunmaktadır.

Ubuntu’yu MacOS veya Windows gibi işletim sistemlerine mükemmel bir alternatif yapan şey ise Linux tabanlı işletim sistemidir. Ubuntu içerisinde Debian mimarisi uygular. Düşük kaynak kullanımından ve bahsettiğimiz verimlilik özelliğinden dolayı Ubuntu, eski dizüstü bilgisayarlar için en iyi seçeneklerden biri olabilir. Thunderbird, F-Spot, Firefox- Transmission, LibreOffice, OpenOffice gibi temel uygulamaların çoğunu içerdiğinden eski dizüstü bilgisayarları değerlendirmek için güzel bir seçenek.

Aynı zamanda Ubuntu, kullanıcı dostudur ve sadece dizüstü bilgisayarlarda değil masaüstü bilgisayarla da tam uyumludur.

Ubuntu Felsefesi

Eski zamanlarda Afrika’da çalışma gerçekleştiren bir antropolog, Afrika’daki bir kabilenin çocuklarına oyun oynamayı öğretmektedir. Antropolog; çocukları yanına toplar, ileride görünen ağacın altına çeşitli meyveler koyar ve ağaca ulaşan ilk kişinin meyve yeme ödülünü kazanacağını söyler.

Antropolog, “Çocuklar haydi! Şimdi başlayın! Birinci olan bütün meyveleri alacak!” diye bağırır. Antropolog bağırdığı anda çocuklar el ele tutuşur, hep beraber koşmaya başlarlar ve ağacın altına hep beraber gelirler. Çocuklar ağacın altına geldiklerinde ödülü alırlar ve hep beraber meyveleri yemeye başlarlar.

Antropolog şaşırır ve çocuklar ödülü aldıktan sonra onlara neden böyle yaptıklarını sormaya gider. Çocuklar şu cevabı verirler:

Biz ubuntu yaptık. Eğer yarışsaydık bu ödülü kazanan tek bir kişi olacaktı. Eğer yarışmayı kazanamayanlar mutsuzsa sadece kazanan kişi mutlu bir şekilde meyveleri nasıl yiyebilir?  Biz ubuntu yaptık ve hepimiz yedik.”

Bu hikaye Ubuntu felsefesini oluşturmaktadır.

Ben, ‘biz’ olduğumuz zaman ‘ben’im.

Ücretsiz işletim sistemleri arasında listede birinci olan Resmi Ubuntu yazılımını indirmek için şu linke gidebilirsiniz: Ubuntu İndir

Linux Lite

En İyi Ücretsiz İşletim Sistemleri | 2022
En İyi Ücretsiz İşletim Sistemleri | 2022

Ücretsiz işletim sistemleri arasındaki bir diğer popüler işletim sistemimiz Linux Lite’dır. Linux Lite, düşük özellikli bilgisayarlarda da çalışabilen başka bir açık kaynaklı işletim sistemidir. Linux tabanlı bilginiz eğer yetersizse Linux Lite sizin işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Hafif bir işletim sistemi olması nedeniyle kullanması diğer Linux dağıtımlarına göre oldukça kolaydır.

Linux Lite da tıpkı Ubuntu gibi bir işletim sisteminde olması gereken tüm programları, işlevleri, araçları ve masaüstünü içerir. Linux Lite basit bir kullanıcı arayüzünden oluşmaktadır ve altyapı bakımından Ubuntu dağıtımı üzerine kurulmuştur. Bu işletim sistemi sağlam bir altyapıya dayanmaktadır çünkü yaklaşık 5 yıldan beri düzenli olarak güncellemelerle desteklenmektedir.

Linux Lite kurulumundan hemen sonra verimli bir şekilde çalışmaya başlar. Kullanması kolay derken kurması da kolay. Kurulumdan sonra herhangi bir ek driver (sürücü) kurmanız gerekmeden direkt çalışır. Eğer bilgisayarınızda hafif, açık kaynaklı, kullanımı kolay ve ücretsiz bir işletim sistemi istiyorsanız Linux Lite’ı tercih edebilirsiniz.

Resmi Linux Lite yazılımını indirmek istiyorsanız şu linke gidebilirsiniz: Linux Lite İndir

Fedora

En İyi Ücretsiz İşletim Sistemleri | 2022
En İyi Ücretsiz İşletim Sistemleri | 2022

Ücretsiz işletim sistemleri listesindeki Ubuntu’dan sonra tam teşekküllü ikinci işletim sistemimiz Fedora’dır. Fedora, bizce Ubuntu’dan sonraki en iyi açık kaynaklı ve ücretsiz; Linux tabanlı işletim sistemidir. Fedora OS, RPM tabanlıdır ve Red Hat tarafından desteklenmektedir.

Fedora, Fedora Project topluluğu tarafından tasarlanmıştır ve genel amaçlı bir işletim sistemidir. Fedora’nın temel misyonu; ücretsiz bir şekilde açık kaynaklı bir son teknoloji işletim sistemi oluşturmak ve sağlamaktır. Bu misyon sebebiyle Fedora’nın geliştiricileri; Fedora’ya getirdiği güncellemelerle sadece basit düzenlemeler veya hata düzeltmeleri yapmaz, sürekli yukarı yönlü geliştirmeler yaparak yeni özellikler eklerler.

Fedora’nın misyonu sebebiyle, Fedora’nın getirdiği bütün yeni özellik güncelleştirmelerinden Tüm Linux Dağıtımları faydalanabilmektedir. Fedora’nın özelleştirilebilir GNOME tabanlı bir masaüstü bulunmaktadır. Fedora Spins sayesinde kullanıcı arayüzünü ve masaüstünü istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Resmi Fedora yazılımını indirmek istiyorsanız şu linke gidebilirsiniz: Fedora İndir

Linux Mint

En İyi Ücretsiz İşletim Sistemleri | 2022
En İyi Ücretsiz İşletim Sistemleri | 2022

Açık kaynaklı ve ücretsiz işletim sistemlerinden biri olan Linux Mint; modernliği, sadeliği ve zarifliği ile ön plana çıkan Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Linux Mint’in kullanımı oldukça kolaydır ve Linux Mint, tam özellikli multimedya desteği sağlamaktadır. Bu özellikler sayesinde de Linux Mint, kullanıcı dostu bir açık kaynaklı işletim sistemidir.

Linux Mint altyapı bakımından taban olarak Ubuntu’yu kullanmaktadır. Amatörler ve uzmanların ortak noktada buluştuğu bir işletim sistemidir; her iki kısım da bu işletim sistemini kullanabilir. Linux Mint, Ubuntu tabanlı olmasından dolayı Debian mimarisi kullanmaktadır ve en güçlü yazılım yöneticilerinden birinden oluşur.

Linux Mint güçlü altyapısı olacak şekilde kodlanmıştır ve Ubuntu’dan daha iyi bir görsel sunmaktadır.


Bu listenin dışında tuttuğumuz Kali Linux dağıtımı hakkında bilgi almak istiyorsanız internet sitemiz üzerinden şu yazıyı okuyabilirsiniz: En İyi Kali Linux Araçları 2021

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com