Millisiberguvenlik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Web Güvenliği
  4. »
  5. En İyi VPN Servisleri | 2022

En İyi VPN Servisleri | 2022

Tolga Tolga -
72 0
En İyi VPN Servisleri | 2022

En İyi VPN Servisleri | 2022

İnternette gezinirken bir VPN kullanmak, online ortamda daha anonim olmanıza yardımcı olur. VPN servisleri, internet kullanımızını şifreler ve bilgisayarınızı, telefonununuzu veya tabletinizi tamamen başka bir lokasyonda göstererek etkili bir şekilde koruma sağlar.

VPN Nedir?

VPN’in açılımı Virtual Private Network’tür; yani sanal gizli ağ. VPN’ler tüneller aracılığıyla interneti güvenli ve şifreli kullanmanızı sağlayan programlar veya uygulamalardır. Pek çok kişinin VPN servisi satın alma sebebi gizlilikle ilgilidir. Ancak VPN’ler çok yönlü olduğundan sadece gizlilik konusunda sizlere yardımcı olmaz.

Hükümetlerden gizlenmek, ISS ( İnternet Servis Sağlayıcıları ) izlemelerinden korunmak, yasaklı film sitelerine girebilmek, bazı yasaklı sitelere girebilmek amacıyla VPN kullanabiliriz. Çok fazla seçenek arasından en iyi vpn servislerini bulmak zor olabilir. Listemizde, piyasadaki en iyi VPN uygulamalarının incelemelerini bulacaksınız.

Eğer VPN’ler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz internet sitemiz üzerinden şu yazıyı okuyabilirsiniz:  VPN Nasıl Açılır?

En İyi VPN Servisleri | 2022
En İyi VPN Servisleri | 2022

VPN’e İhtiyacım Var Mı?

İnternete bilgisayar, tablet veya akıllı telefondan erişen herkesin aslında VPN’ye ihtiyacı vardır. En iyi VPN servisleri, çevrimiçi etkinliğinizi şifreleyerek neredeyse her zaman gizliliğinizi arttıracaktır.

VPN sunucusu ve cihazınız arasındaki bağlantı transferleri de ayrıca şifrelenmektedir; bu nedenle internet servis sağlayıcısı veya Wi-Fi ağınızdaki sizi gözetleyen birisi, hangi web sayfalarına eriştiğinizi bilemez.

Wi-Fi izlemelerinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız internet sitemizde yayınlanan En İyi Kali Linux Araçları 2021 makalesinin Wireshark bölümüne bakabilirsiniz: En İyi Kali Linux Araçları 2021

Ayrıca kötü niyetli kişiler; şifrelerinizi, kullanıcı adınızı, banka veya alışveriş detayları gibi özel bilgilerinizi de göremezler. Çevrimiçi gizliliğini ve güvenliğini korumak isteyen herkesin VPN’ye ihtiyacı vardır.

En İyi VPN Servisleri | 2022

Aşağıdaki liste, 2022 yılında favorimiz olan VPN servislerini sizlere sunar. En iyi VPN servislerini araştırmaya başladığınızda çoğunlukla burada gördüğünüz isimleri bulacaksınız.

ExpressVPN

En İyi VPN Servisleri | 2022
En İyi VPN Servisleri | 2022

ExpressVPN, en iyi VPN servisleri listesinde bizim seçtiğimiz en iyi uygulamadır. ExpressVPN, kendi ağının kullanıcılarının çevrimiçi etkinliklerini kaydetmemek için TrustedServer teknolojisini kullanır.

ExpressVPN sunucuları içerisinde yapılan illegal olaylardan dolayı üst düzey yetkililer şirketi incelemeye aldığında; herhangi bir veri bulamamışlardır. Bu olay sayesinde ExpressVPN’in gizlilik politikası da kanıtlanmıştır. Bir diğer güzel özelliği ise kendi sitesinde bulunan ayrıntılı ve açıklayıcı dokümanlar sayesinde hızlıca ExpressVPN’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

ExpressVPN’in hızına mükemmel diyemeyiz, yapılan testlerde ExpressVPN’in normal internet hızında %50 oranda kayıp oluşturduğu görülüyor ancak hız konusunda olmasa da gizlilik konusunda oldukça profesyoneller. ExpressVPN’in kill-switch adında VPN bağlantısı başarısız olduğu durumda ağ verilerinin güvenli VPN ağının dışarı sızmasını engelleyen bir özelliği de bulunmaktadır.

En iyi VPN servisleri listesindeki diğer servislerin aksine ExpressVPN, ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i destekler. Bu da kullanıcılar için ek gizlilik katmanı oluşturur. Bu şirket, 2009’dan beri faaliyet göstermektedir ve 94 ülkeye yayılmış VPN sunucu ağlarına sahiptir.

En iyi ücretli planı yıllık alındığı zaman ayda 7 dolara gelmektedir, ayrıca üç aylık ücretsiz de içerisine dahildir.

Surfshark

En İyi VPN Servisleri | 2022
En İyi VPN Servisleri | 2022

Surfshark’ın VPN ağı diğer servislerden daha küçük olsa da sunduğu özellikleri ve yüksek hızı sayesinde bu eksikliği telafi ediyor. Bizce Surfshark’ın sunduğu en güzel özellik; sınırsız cihaz desteğinin olmasıdır. Tüm evinizi veya ofisinizi, Surfshark VPN’sinde çalıştırabilirsiniz.

Surfshark VPN içerisinde kötü amaçlı yazılımlardan korunma desteği, reklam engelleme ve izleyici engelleme özellikleri bulunmaktadır. Bir VPN uygulaması olmasına rağmen bu özellikleri sayesinde antivirüs programları gibi çalışabilir.

Eğer en iyi antivirüs programları hakkında bilgi almak istiyorsanız internet sitemizden şu yazıyı okuyabilirsiniz: En İyi Antivirüs Programları | 2021

Bunun yanı sıra Surfshark, gerçekten hızlıdır. 65 ülkede 3.200’den fazla sunucu bulundurur. Yapılan hız testlerinde ortalama internet hızının sadece %17’sini kaybettiği görülmüştür. Hız konusunda ExpressVPN’in önüne geçmiştir. Surfshark’ın Chrome ve Firefox eklentileri de Alman güvenlik firması Cure 53 tarafından gizlilik açısından incelendiğinde genel olarak yüksek notlar almıştır.

Eğer Alman firma Cure 53’ün Surfshark hakkında yaptığı incelemenin tam halini görüntülemek istiyorsanız şu linke tıklayabilirsiniz: Cure 53 Surfshark Test Raporu

Surfshark; MacOS’ta, Windows’ta, iOS’ta, Android’de ve Fire’da çalışan geniş bir işletim sistemi desteği yelpazesine sahiptir. Ayrıca oyun konsolu, televizyon ve modem gibi sistemler için de DNS yapılandırılmasına izin verir. Surfshark kendi içerisinde üç mod bulundurur;

  • Kamuflaj Modu: VPN etkinliğinizi gizler, böylelikle internet servis sağlayıcınız VPN kullandığınızı anlamaz.
  • Multihop Modu: İzlerinizi gizlemek için bağlantınızı birden fazla ülke arasından geçirir.
  • Noborders Modu: Surfshark’ın kısıtlandığı bölgelerde ( Çin gibi ) servisi kullanmanızı sağlar.

Ayrıca yaptığımız testler sırasında herhangi bir DNS sızıntısıyla karşılaşmadık; Netflix gibi sitelere de sıkıntısız girebildiğini gözlemledik.

NordVPN

En İyi VPN Servisleri | 2022
En İyi VPN Servisleri | 2022

NordVPN, en iyi vpn listesindeki en tanınmış markalardan biridir. Diğer sağlayıcıların aksine eş zamanlı olarak 6 VPN sunucusu kullanmanıza izin verir. NordVPN, ayrıca farklı seviyedeki kişiler için özel bir IP seçeneği sunmaktadır. Servis, kendi içerisinde ExpressVPN’deki gibi kill-switch özelliği ve Tor için VPN özelliği sunar.

Testler sırasında hiçbir DNS sızıntısı tespit etmedik. Hız testlerinde de rakiplerinin çoğuyla eşit seviyede kayıp sağlamakta ( %53 oranında ). NordVPN’in hızı, ortalama bir hızda; Surfshark kadar hızlı değil ancak ExpressVPN ile hız kaybı neredeyse eşit.

NordVPN kullandığımız sürece, hiçbir şekilde ani düşüş veya hizmet kesintisi gözlemlemedik. Aylık 3$ fiyatıyla diğer sağlayıcılara oranla daha ucuzdur. 2018 yılında NordVPN’in sunucularının hacklenmesi sebebiyle güven yitirmesine rağmen sunucuların hacklenmesinin sonucunda hiçbir veri sızıntısı olmaması; NordVPN’in kayıt tutmadığını göstermekte. Bu yüzden tekrardan güven kazanmış durumda.

Sonuç olarak NordVPN, en iyi VPN servisleri listesinde yer almayı hak eden bir yazılım.

ProtonVPN

En İyi VPN Servisleri | 2022
En İyi VPN Servisleri | 2022

En iyi VPN servisleri listesindeki en tanınan markalardan bir diğeri olan ProtonVPN’i daha çok gizlilik odaklı mail servisi olan ProtonMail sayesinde tanıyoruz.

ProtonVPN’e bir hız testi gerçekleştirdiğimizde çok etkileyici bir hızla karşılaştık. %9,6’lık hız kaybıyla diğer bütün VPN servislerine meydan okuyor. Daha da etkileyici bir mevzu ise, ProtonVPN’in 55 ülkede 1259 sunucusu olmasına rağmen bu hıza ulaşması.

ProtonVPN de ExpressVPN gibi diğer birçok VPN’den daha pahalı. Buna rağmen ProtonVPN’in yüksek güvenlik standardı ve şeffaflık politikası sayesinde fiyatını kabul edebiliriz. Trafiğinizi güvenli bir özel sunucu sığınağı üzerinden gönderme seçeneğinin yanı sıra şeffaflık politikaları sayesinde de gönlümüzü alıyor.

Rutin olarak yayınlanan denetim raporları sayesinde açık kaynaklıdır ve Tor sunucuları için de yerleşik bir VPN yolu içermektedir. Ayrıca, diğer bazı VPN uygulamaları tarafından kullanılan PPTP ve L2TP adındaki zayıf protokollerin kullanımını ortadan kaldırdığı için; mobil uygulaması da oldukça güçlüdür.

Eğer Tor hakkında daha detaylı bilgi isterseniz internet sitemiz üzerinden şu yazıyı okuyabilirsiniz: Tor Browser Rehberi 2021

IPVanish

En İyi VPN Servisleri | 2022
En İyi VPN Servisleri | 2022

IPVanish’in en iyi vpn listesinde olmasının en temel sebebi eğlenceli ve özelleştirilebilir bir arayüzü bulunmasıdır. Bu da IPVanish’i kullanıcı dostu, VPN mantığını anlatan bir program yapar. Çoklu platform desteği ve Netflix dostu bir VPN olmasından dolayı da sevilmektedir.

IPVanish VPN’in bir diğer özelliği de bir açık kaynaklı medya uygulaması olan Kodi desteğidir – Bu uygulamaya eskiden XBMC deniyordu -. IPVanish’in bu desteği sayesinde dünya çapında medyaya erişim sağlanabilmektedir.

Aylık planı için 10,99$ gibi bir ücret isteyen IPVanish’in amacı, sizi yıllık plana sürüklemesidir. Diğer programların aksine 30 gün yerine 7 gün gibi bir ücretsiz deneme süresi sunması da açıkçası büyük bir hayal kırıklığı. Ancak tam para iade garantisi sunuyor; aynı zamanda eş zamanlı olarak 10 bağlantı izni sunuyor.

Diğer uygulamalar gibi IPVanish’in de kill-switch özelliği bulunuyor; anonimlik konusunda da oldukça iyi. Ancak henüz Tor için sunucu desteği bulunmuyor.


Not: Listedeki bütün VPN’lere yapılan hız testi için yabancı araçlar ve raporlar kullanılmıştır. Türkiye’de hız oranı değişkenlik gösterebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com