Millisiberguvenlik.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Siber Güvenlik
 4. »
 5. Fortinet

Fortinet

admin admin -
83 0
FORTINET

Fortinet internet ağları için komple bir içerik koruması sağlayan üründür. Günümüzde dijital dünyada yaşanan tehditler, sadece bağlantı tabanlı olmaktan çıkmış artık içerik tabanlı olmaya başlamıştır. Dolayısıyla güvenlik teknolojilerinin bu değişime net olarak ayak uyduramıyor olması zararlı bir içerikle meşru bir içerik arasındaki farkında anlaşılmamasına neden olmuştur. Yani şu anda dijital tehditler sadece e-postalar ya da internet tarayıcılarıyla değil aynı zamanda sosyal ağlar aracılığı ile de cihazlara bulaşmaktadır.

Sürekli gelişen teknolojiyle birlikte daha karmaşık hale gelmiş olan tehditlerin ortadan kaldırılabilmesi için basit kararlardan çok daha ötesi gerekir. Bunun için komple bir içerik koruması sağlanmalıdır.

İşte bu noktada bahsedeceğimiz Fortinet ise uygulama kontrolünü ve tüm içeriği kapsayan komple bir denetimi tek çatı altında birleştirir. Fortinet sayesinde güvenli bir kaynaktan gelen içeriklerin arkasına gizlenmiş olan bir tehdit varsa bu tehdit tespit edilerek daha şeffaflık sağlanmış olur. Yani bu güvenlik sistemiyle birlikte artık uygulama yeni olsa da ağınızda çalıştırmanızın herhangi bir zararı olmayacaktır, yani içerik meşru olsa da arkasındaki tehdit hemen engellenerek ortadan kaldırılır

Fortinet güvenlik teknolojileri konusunda sertifikalı bütünleşik bir üreticidir. Sertifikanın amacı en üstün performans ve kalite standartlarını karşıladığını gösterir. Bu da fortinet’in tüm güvenlik sistemlerini tek bir cihazda topladığını ifade eder.

Fortinetin tek amacı güvenliği sağlamak değil aynı zamanda maliyetleri azaltarak bütünleşik çözümler sunmaktır. Bu da fortinet’i güvenlik pazarında Pazar lideri haline getirmiştir. Yani fortinet dünyada güvenlik pazarı içerisinde uluslararası 500 şirketin büyük çoğunluğunun oluşturmuş olduğu 150 binden fazla şirketin ağ güvenliğini sağlıyor.

Fortinet dünyada başarılı kuruluşların, kurumların, üniversite ve servis sağlayıcılarının güvenliğini sağlamakla görevlendirilmiştir.

Fortinet donanımı ve yazılım yoğun ağ ortamlarında bile öncü bir performans sağlar. Bütünleşik olan bir mimari ile en düşük gecikme süresini en üst düzeyde performans elde edecek şekilde tasarlanmıştır. Bu da fortinet paket işleme sistemini azaltırken verilerdeki tehditleri yakalamak amacıyla titiz bir tarama özelliği sağlar.

Diğer güvenlik sistemleri genel amaçlı merkezi işlemcilere dayalı olduğundan dolayı içerik bazlı ve bağlantı bazlı çeşitli tehditlerine karşı yetersiz kalmıştır.

Fortinet-nedir
Fortinet

Fortinet Firewall

Fortinet, firewall ve VPN gibi teknolojilerin sağlamış olduğu ağ korumasından çok daha üst seviyededir. Dolayısıyla bunların yaşadığı zorlukları çözebilmek amacıyla 2000 yılında kurulmuştur. Fortinet farklı üreticilerden daha özgün bir yaklaşım sergileyerek bütünleşik sistemi geliştirmiştir. Buna göre firewall ve VPN gibi uygulama kontrollü olan saldırı durdurma işlemlerini çok daha güvenli bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Hem güvenlik stratejisi hem de daha az maliyetli olan bütünleşik sistem teknolojisi alt yapınızı güçlendirirken güvenliğinizi de artırmanıza yardımcı olacaktır.

Fortinet ağ güvenliği odaklı olarak çalışır ve karşılaşılan tehditlere karşı değişim sürecini öngörmesine ve ihtiyaç duyulan etkili ve yenilikçi çözümleri geliştirmesine yardımcı olur. Dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde büyük firma ve kuruluşlar güvenlik risklerini azaltmak ve daha korunaklı bir alt yapı sahibi olmak için yatırım getirisini fortinet’ten yana kullanırlar.

Fortinet Client

Fortinet client, fortinet’in geliştirmiş olduğu uç noktalara kurulabilen bir yazılımdır. Bu yazılım anti-virüs görevi ve de VPN görevi sağlar. İsterseniz fortinet client’in bu özelliğini biraz daha detaylandıralım. Fortinet client uç noktaların üzerinde görünürlük, kontrol ve zafiyet yönetimi sağlar.

Fortinet client’i değerlendirirken 4 temel başlık içerisinde açılamak gerekir.

Tespit: Tespit üçüncü parti yazılımlarındaki işletim sistemlerine yapılan saldırılar ve sızma girişimine açık olan uygulamaların tespit edilmesidir.

Raporlama: Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tespiti sağlandıktan sonra bulguların incelenmesini sağlar ve sonuçları rapor eder.

Tahminleme: Sistemin sürekli olarak temiz ve güncel olmasını sağlar.

Bertaraf: tespit edilmiş olan tehditler yok edilene kadar ağın dışında tutulmasıdır.

Fortinet client’in sağlamış olduğu özellikler sadece yukarıdaki gibi değildir. Bunların dışında da aşağıda bahsedeceğimiz hususlarda tüketiciye destek sağlar.

 • Firma kullanıcısının güvenliğiniz sağlar.
 • Cihazın tanımlanmasını sağlayarak sertifika yüklenmesi ve zorunlu olan uygulamaların çalıştırılmasını sağlar.
 • Uç noktalardaki güvenliği kontrol eder ve kritik bir durum tespit ederse bunu bildirir.
 • Uç noktaları inceledikten sonra bunların analizini yaparak dosyalarda incelemelerde bulunur.
 • Uzaktan erişimde güvenli kalınmasını sağlar.
 • Linux için kullanılabilir,
 • Uç noktalara yapılan saldırılara karşı korur ve sızmayı tespit eder.
 • Yazılımı ve envanteri denetler

Fortinet Firewall

Fortinet firewall sayesinde farklı cihazlardaki log verileri güvenli bir şekilde toplanır ve toplanan bu veriler analiz edilerek raporlanır. Basit olarak özelleştirilebilen kapsamlı bir rapor seti sunar. Bu da site içerisindeki tüm trafiğin virüs ve saldırı gibi işlemlerde korunmasını sağlar. E-posta sistemlerini güvenli hale getirerek analiz eder. Temel olarak fortinet firewall sistemi internet üzerinden gelebilecek olan tüm kötü saldırıları zararlı olan web sitelerine karşı koruyacaktır.

Fortinet VPN

Fortinet VPN tüm internet bağlantılı olan ağlarda ve kurumsal uygulamalarda güvenilir iletişim sağlayabilmek amacıyla SSL ve IPSec VPN kullanılır. Fortinet yerleşik otomatik bağlantı her zaman açılan VPN özellikleriyle uzaktan kullanıcı deneyiminin daha basit olmasını sağlayacaktır.

Fortinet Nedir?

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı gibi bir toparlama yapacak olursak fortinet nedir? Sorusunun yanıtı olarak şu anda dünyada kullanılan en büyük ve en etkili olan güvenlik sistemidir. Dijital dünyada güvenliği sağlayabilmek çok önemlidir, çünkü virüsler ve saldırıların dosyalardan mı yoksa ağ üzerinden mi geleceği asla bilinmez. Doğru bir koruma sağlanmaması halinde ise bilgisayarın ve verilerin güvenliği de riske girmiş demek olacaktır. Eğer kurumunuz, şirketiniz varsa bu durumda ağınızı daha güçlü hale getirebilmek için güvenlik sistemine önem vermeli bunun içinde fortinet kullanmayı tercih etmelisiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com