Millisiberguvenlik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siber Güvenlik
  4. »
  5. Gizlilik Odaklı En İyi Programlar | 2022

Gizlilik Odaklı En İyi Programlar | 2022

Bu nedenle özel ve hassas bilgileriniz yanlış ellere geçmeden önce bilgisayarınızda çeşitli programlar yardımıyla güvenlik önlemleri almalısınız. İşte bilgisayarınızda güvenlik sorunlarını çözmenize yardımcı olacak en iyi programlar

Tolga Tolga -
43 0
Gizlilik Odaklı En İyi Programlar | 2022

Gizlilik Odaklı En İyi Programlar | 2022

Windows işletim sistemi bilgisayar kullanıcılarının en çok kullandığı işletim sistemidir. Gündelik işler için standart bilgisayar kullanıcıları için açık ara en iyi ve en popüler seçimdir. Yine de Windows’da güvenlik konusunda sıkıntılar çıkabiliyor. Başlangıç olarak Windows, kendine ait kişiselleştirilmiş hizmetlerinin verileri, sisteminizde bulunan web sitesi geçmişleri, eriştiğiniz dosyaların geçmişi, bulunduğunuz konumların geçmişi, takvim geçmişi ve çok daha fazlası gibi büyük miktarda veri toplar.

Bu bilgilerin toplandığını biliyorsanız ve bu detaylarla neler yapabileceklerini kestirebiliyorsanız bunun bir sorun olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur. Tahmin edemiyorsanız da; reklamlar için kullanılan bu veriler sadece reklamcılara değil bilgisayarınıza sızan bir hackera da verilmiş oluyor. 2022 yılında Gizlilik Odaklı En İyi Programlar kullanarak bu sorunu unutabilirsiniz.

Bu nedenle özel ve hassas bilgileriniz yanlış ellere geçmeden önce bilgisayarınızda çeşitli programlar yardımıyla güvenlik önlemleri almalısınız. İşte bilgisayarınızda güvenlik sorunlarını çözmenize yardımcı olacak en iyi programlar!

Advanced System Optimizer

Gizlilik Odaklı En İyi Programlar | 2022
Gizlilik Odaklı En İyi Programlar | 2022

Windows’taki gizlilik sorunlarınıza yardımcı olabilecek en iyi programlardan Advanced System Optimizer, sisteminizde karşılaşabileceğiniz en yaygın sorunlardan bazılarını rahatlıkla çözebilmektedir. Bu araç, Windows Vista ve Windows 7 uyumlu bir araç olarak Windows XP ve Windows 10’da da gayet uyumlu bir şekilde çalışmaktadır.

Bu araç bilgisayarınızın içinde oluşabilecek her türde çeşitli hataları onarmak ve her zamankinden daha hızlı ve sorunsuz çalışması için kullanılır. Tüm Windows sisteminizi taramak ve içindeki hataları onarmak için bu programı kullanabilirsiniz.

Sisteminizin sahip olduğu tüm bozuk ve hasarlı kayıt defteri ayarlarını kaldırma ayarı da bulunmaktadır. Advanced System Optimizer’ın içerisinde bulunan en iyi program özelliklerinden biri önemli dosyaları parola ile şifrelemeniz için yardımcı aracı bulunmasıdır.

Advanced System Optimizer kullanarak önemli dosyaları rahatlıkla şifreleyebilir ve erişime kapalı hale getirebilirsiniz. Ayrıca Advanced System Optimizer: sistem önbelleğini ve çerezlerini de temizler, uygulama geçmişlerini de siler. Bu nedenle en iyi programlar listesindeki açık ara farkla en işlevsel programdır.

WPD

Gizlilik Odaklı En İyi Programlar | 2022
Gizlilik Odaklı En İyi Programlar | 2022

WPD, en iyi programlar listesindeki kullanımı en kolay olan programlardandır. Farklı seçenekler arasında gezinmeye gerek kalmadan sadece tek bir ekrandan oluşur ve sizin için gizliliğinizi düzenleyebilecek birden çok işlevde farklı eklentileri bulunur.

WPD yazılımı sayesinde kullanıcılar kendi makrolarını ayarlayabilir, geçmişlerini gizleyebilir, web sitelerini ve arama motorlarını engelleyebilir, virüs taraması yapabilir. WPD’nin içerisinde bilgisayarınızı uzaktan kontrol etmenizi sağlayan bazı gelişmiş seçenekler bile vardır.

Özellik bakımından Advanced System Optimizer’dan daha az özelliği olsa da çok gelişmiş özelliklere sahiptir. İçerisinde reklam bulunmaz, önceden yüklenen gereksiz Windows Store uygulamalarını da kaldırma özelliği vardır. WPD’nin en büyük sorunu bir işlem yaparken geri yükleme noktası oluşturmamasıdır.

Bu küçük ama güçlü aracın en iyi program özelliklerinden birisi Windows API aracılığıyla çalışmasıdır. Windows’daki bütün gizlilik ayarlarınızı karmaşık yerler olmadan bu program üzerinden düzenleyebilirsiniz. Sizin için düzenli güncelleme imkanı da sunacaktır.

Ayrıca WPD ücretsizdir. Eğer WPD programı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız ve WPD’yi ücretsiz olarak indirmek istiyorsanız WPD’nin kendi resmi sitesine şu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz: WPD

O&O ShutUp10

Gizlilik Odaklı En İyi Programlar | 2022
Gizlilik Odaklı En İyi Programlar | 2022

Windows kullanırken her türlü kişisel bilginizi paylaşmanız gerekmez. En iyi programlar listemizdeki O&O ShutUp10 programı kullanmak istediğiniz işlevlerin ayarları üzerinde tam kontrol sağlayan olağanüstü bir gizlilik programıdır. Bu programın en iyi yanlarından birisi bu kadar güçlü olmasına rağmen ücretsiz olmasıdır.

O&o ShutUp10, kullanımı kolay arayüzü ile gündelik bilgisayar kullanıcılarına kolayca gizlilik yönetim imkanı sunar. Sizin bilgisayar kullanımınız esnasında veri ihlali yaptığını düşündüğünüz bütün ayarları bu program sayesinde devredışı bırakabilirsiniz.

Bu program sayesinde telemetri işlevlerini kolayca kontrol edebilir, tüm güncellemeleri düzenli olarak alabilirsiniz. Bu program bazen sıkıntıya uğrayabiliyor; çalışırken bir anda durabiliyor. En kötü özelliği de bu tarz buglarının olması.

Blackbird

En iyi programlar listesindeki en havalı program olan Blackbird, web siteleri üzerinde gezinme etkinliklerinizi takip etmenize yardımcı olur ve size istenmeyen çerezleri silme seçeneği sunar. Bu yazılımın en büyük avantajı sisteminizi yeniden başlatmanızı sizden istememesidir.

Windows XP’den Windows 10’a kadar bütün Windows platformlarında sorunsuz olarak çalışabilen bu yazılım, İnternet’teki gizliliğinizi korumak için birçok yardımcı özellik bulundurur. Casus yazılım önleme yazılımına benzer bir şekilde, tüm gizli program dosyalarını, reklam yazılımlarını ve casus yazılımları bilgisayarınızdan kaldırmanız için çeşitli özellikleri bulunur.

Windows’un tüm sürümleri için çalışabilen bu program Windows’ta bulunan 60’tan fazla veri toplama işlevini otomatik olarak devre dışı bırakır ve telemetriyi tamamen engeller.

Telemetri: Uzaktan veri iletim durumu

Gilisoft Privacy Protector

Gizlilik Odaklı En İyi Programlar | 2022
Gizlilik Odaklı En İyi Programlar | 2022

Gilisoft Privacy Protector adlı program bilgisayarlarınızda veya dizüstü bilgisayarlarınızda hassas verilerinizi üçüncü taraf erişimlerinden gizlemek için geliştirilen en iyi programlardandır. Bu program sayesinde bilgilerinize erişimi kitleyebilir ve Verileri Gizle seçeneği ile bulunması neredeyse imkansız bir hale getirebilrisiniz.

Dosyaları ve klasörleri gizlemenin yanı sıra bu program sayesinde önemli bilgileri sakladığınızı sabit sürücülerinize erişimi kısıtlayabilirsiniz. Gilisoft Privacy Protector’un kendi içerisinde bulundurduğu gelişmiş silme araçları sayesinde bilgisayarınızda bulunan önemli verileri tamamen kaldırabilir ve üçüncü tarafların çevrimiçi etkinliklerinizi izlemesini  önleyebilirsiniz.

Ayrıca Gilisoft Privacy Protector kullanarak Windows’taki son belge geçmişini, başlat menüsü çalıştırma geçmişini ve geri dönüşüm kutusunu temizleyebilirsiniz. Bu programdaki en beğenilen özelliklerden birisi de bilgilerinizi gerçekten güçlü bir şifrelemeyle koruyabilmeniz. Bu sayede bilgilerinize kimse erişmemektedir.

Eğer şifrelemeleri merak ediyorsanız ve bir şifreleme bilimi olan kriptografi hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız internet sitemiz üzerinden şu yazıyı okuyabilirsiniz: Yeni Başlayanlar İçin Kriptografi Rehberi | 2022

Ashampoo AntiSpy

Gizlilik Odaklı En İyi Programlar | 2022
Gizlilik Odaklı En İyi Programlar | 2022

En iyi programlar listesindeki bir diğer program da Ashampoo AntiSpy’dır. Yıllardır bilgisayarlara programlar geliştiren ve ün kazanmış bir şirket olan Ashampoo tarafından üretilmiştir. Bu program sayesinde güvenlik ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz. Aynı zamanda bu program bir casus yazılım önleme programıdır.

Bilgisayarınıza kontrol etmenize yardımcı olan casus yazılım raporlarını sizlere sunar. Bu yazılım içerisinde bulundurduğu bir modül sayesinde kullandığınız programların tüm son sürümlerini bulmanızı sağlar. Eğer internette geziniyorsanız, e-postanızı kullanıyorsanız veya bilgisayarı hiç bilmiyor sadece kenar çubuğuyla arama yapıyorsanız bile bu gizlilik programı sayesinde yüksek düzeyde korumaya sahip olabilirsiniz.

Ayrıca Ashampoo kendi programlarını birbirine bağlamaktadır. Eğer bilgisayarınızı hızlandırmak istiyorsanız içerisindeki farklı bir modülle Ashampoo PC Optimizer programını açabilirsiniz. Bu sayede gizliliğin yanı sıra bilgisayarınızın hızlı bir şekilde çalışmasını da sağlayabilirsiniz.

Ashampoo AntiSpy programının içerisinde uygulamalar için konum hizmetlerini devre dışı bırakma seçeneği, Windows içerisinde bulunan bütün gelişmiş ayarları tek bir panelden düzenleme seçeneği ve çoklu dil seçeneği özellikleri bulunur.

Ashampoo AntiSpy programının en kötü özelliği ise ayarlar bölümü için yeterince açıklama bulunmamasıdır. Bilgisayar kullanımına yeni başlayan bir kullanıcı ayarlar kısmında ne yapacağını bilemeyebilir. Bu kötü özelliğiyle user friendly ( kullanıcı dostu ) bir program olma işlevini yitirmektedir.

Bu programın içerisindeki casus önleme yazılımının yeteri kadar iyi çalışmadığını da ayrıca belirtmek gerekir. Eğer casus yazılım önlemek için bu programı kullanıyorsanız, pek önermiyoruz. Casus yazılım önlemek için bu program yerine antivirüs programları kullanmanız tavsiye edilir.

Eğer antivirüs programları hakkında bilgi almak ve en iyi antivirüs programını öğrenmek istiyorsanız internet sitemizde bulunan şu yazıyı okuyabilirsiniz: En İyi Antivirüs Programları | 2021

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com