Millisiberguvenlik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Tüm Zamanların En İyi Hacker Filmleri | 2022

Tüm Zamanların En İyi Hacker Filmleri | 2022

Tolga Tolga -
18 0
Tüm Zamanların En İyi Hacker Filmleri | 2022

Tüm Zamanların En İyi Hacker Filmleri | 2022

Kış gecelerinin yaklaşmasıyla beraber okuyucularımıza tüm zamanların en iyi hacker filmlerini tanıtacağız. Tüm zamanların en iyi hacker filmleri listesinde hacker terimini tam anlamıyla yansıtan filmleri paylaşacağız.

Bu filmleri IMDB puanlarına göre veya bizim görüşlerimize göre sıralamadık. Daha önceden yapılan çevrimiçi anketleri karşılaştırdık ve en çok sevilen hacker filmlerini derledik. İşte tüm zamanların en iyi hacker filmleri:


Tron ( 1982 )

Tüm Zamanların En İyi Hacker Filmleri 2022
Tüm Zamanların En İyi Hacker Filmleri 2022

Tron, Steven Lisberger tarafından 1982 yazılan ve yönetilen bir Amerikan bilim kurgu aksiyon-macera filmidir. Filmin içerisinde Jeff Bridges, Bruce Boxleitner, David Warner, Barnard Hughes ve Cindy Morgan gibi oyuncular yer alıyor.

Filmde Jeff Bridges, bir bilgisayar programcısı ve video oyunu geliştiricisi olan Kevin Flynn’i canlandırıyor. Tron tarihte The Last Starfighter adlı film ile birlikte sinemadaki en kapsamlı bilgisayar tabanlı görüntüleri oluşturan ilk filmlerden olma ayrıcalığına sahiptir.

Tron filminden kısa bir süre filmin arcade oyunu yayınlandı ve filmin oyunu bile Electronic Games adlı dergi tarafından yılın en iyi oyunlarından seçildi. Tron adlı filmin ilham kaynağı Steven Lisberger’in video oyunlarla ilgilenmeye başladığı 1976 yılına dayanıyor.

Steven Lisberger ve filmin yapımcısı Donald Kushner, Tron’u bir animasyon filmi yapmak amaçlı bir animasyon stüdyosu bile kurdu. Steven Lisberger ve ekibi ana karakterin ilk görünümünü içeren 30 saniyelik animasyonu oluşturdu ve gerçek metrajlı film için gerçek görüntülerle beraber animasyonları kullanmaya karar verdi.

Walt Disney Productions, Tron’u finanse etmeyi ve dağıtmayı kabul etmeden önce çoğu film stüdyosu Tron’u reddetmişti. Walt Disney Productions kabul etti ve arkadan aydınlatmalı animasyonların sonucunda bilgisayar animasyonu ve canlı görüntüler birleştirildi. Hacker filmleri arasında en eski film olan bu film, Holywood tarihinde oldukça büyük bir yer tutuyor.

The Matrix ( 1999 )

Tüm Zamanların En İyi Hacker Filmleri | 2022
Tüm Zamanların En İyi Hacker Filmleri | 2022

Yapılan anketlerin sonucunda hacker filmleri listesinde hepimizin bildiği bir film olan The Matrix filminin olmaması oldukça şaşırtıcı olurdu. The Matrix, Wachowski’ler tarafından yazılıp yönetilmiş olan 1999 yapımlı bir bilim kurgu aksiyon filmidir. The Matrix’in baş rolünde Keanu Reeves, Hugo Weaving, Carrie Moss ve Laurence Fishburne bulunuyor.

Ayrıca The Matrix filmi Matrix film serisinin ilk bölümüdür. Joe Pantoliano, insanlığın bilinmeden simüle edilen bir gerçekliğin içerisinde hapsolduğu distopik bir geleceği ve akıllı makinelerin vücutları bir enerji kaynağı olarak kullanırken insanların dikkatini dağıtmak için yarattığı Matrix’i tasvir ediyor.

Bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson, “Neo” adıyla bu gerçeği ortaya çıkardığında Matrix’ten kurtulan diğer insanlarla birlikte bu akıllı makinelere karşı bir isyan düzenlerler. Matrix, bilim-kurgu türünün cyberpunk adlı alt türünün önemli bir örneğidir.

Yolu bilmekle yolda gitmek arasında oldukça büyük bir fark vardır. 

Matrix filminden bir söz.

Film detaylı bir şekilde izlendiğinde Wachsowski’lerin aksiyon sahnelerine yaklaşımını Japonya’nın animasyonlarından ve dövüş sanatlarından aldığını rahatlıkla görebiliriz. Ayrıca filmde Hong Kong aksiyon sinemasından bile dövüş koreografları kullanılması bu filmden sonraki yapımları oldukça etkiledi. Holywood aksiyon filmlerinin dövüş tekniklerini bile etkileyen bu film, “bullet effect” adında ağır çekim taktiğiyle de kendisinden sonraki birçok yapımın kaderini değiştirdi.

Who Am I ( 2014 )

Tüm Zamanların En İyi Hacker Filmleri | 2022
Tüm Zamanların En İyi Hacker Filmleri | 2022

Who Am I, yönetmen Baran bo Odar’ın yönettiği 2014 yapımlı bir Alman teknoloji ve gerilim filmidir. Hacker filmleri listesindeki en iyi ikinci film olan bu filmde Berlin’de küresel bir üne sahip hacker grubunun hikayeleri anlatılıyor. Bu film 2014’de Troronto Uluslararası Film Festivali’nde Çağdaş Dünya Sİneması bölümünde de gösteriliyor.

Who Am I, Berlin ve Rostock’ta çekilmiştir. Who Am I’in hikayesi ve içerisindeki bazı unsurlar nedeniyle Fight Club ve Mr.Robot ile karşılaştırılabilir.

Filmde Benjamin adlı karakterimiz -Tom Schilling oynuyor- bir görünmezdir, yani insanlar arasında görünmeyen; asosyal bir tiptir. Benjamin, karizmatik ve sosyal bir tip olan Max ( Elyas M’Barek oynuyor ) ile tanışır ve aniden değişmeye başlar.

Dışarıdan Benjamin’e ve Max’a baktığınızda asosyal ve sosyal olmak üzere iki farklı tipleme görürsünüz. Bu iki farklı tipleme birbirinden o kadar uzak görünür ancak içlerinde aynı ilgiyi paylaşmaktadırlar. İkisi de bir hackerdır. Benjamin ve Max, Max’ın arkadaşları Stephan ve Paul ile birlikte agresif bir hacker grubu olan Clay’i kurarlar.

Clay adlı hacker grubu, kampanyalarla halkı kışkırtır ve gündemde kalır. Benjamin ise hayatında ilk kez bir şeyin parçası olduğundan insanlara alışmaya başlar. Eski zamanlarında aşık olduğu bir kadın olan Marie ( Hannah Herzsprung oynuyor ) bile onu fark etmeye başlar.

Hiçbir sistem güvenli değildir.

Who Am I filminden MRX adlı efsanevi bir hackerın sözü.

Clay, bir eğlence iken Federal Kriminal Polis Dairesi ve Europol’ün en çok arananlar listesinde göründüğünde bu eğlence ölümcül bir tehlikeye dönüşür. Bir siber suç araştırmacısı olan Hanne Lindberg ise Benjamin’i yakalar; Benjamin artık görünmez bir hiç değil, dünyanın en çok aranan bilgisayar korsanlarından biridir.

Mr.Robot ( 2015 – 2019 )

Tüm Zamanların En İyi Hacker Filmleri | 2022
Tüm Zamanların En İyi Hacker Filmleri | 2022

Mr.Robot adlı yapım bir film olmamasına rağmen hikayesinin sürükleyiciliği ve etkileyiciliği yüzünden hacker filmleri listesindeki en iyi yapım olmayı hak ediyor. Sam Esmail tarafından USA Network için yaratılmış bir Amerikan drama ve gerilim televizyon dizisidir. Başrol oyuncumuz Rami Malek, sosyal anksiyete bozukluğu ve klinik bir depresyonu olan bir siber güvenlik mühendisini yani Elliot Anderson’u oynamaktadır.

Aynı zamanda filmde adını veren karakter olan Mr.Robot’u oynayan kişi ise Christian Slater’dır. Elliot, Mr.Robot olarak bilinen isyancı bir anarşist tarafından “fsociety – f*ck society” adlı bir hacktivist grubuna davet edilir. Bu grup, dünyanın en büyük holdingi olan E-Corp’un ekonomik verilerini şifreleyerek tüm borç kayıtlarını yok etmeyi planlar.

Mr.Robot’un Pilot bölümünün ilk gösterimi 27 Mayıs 2015’te online olarak yapıldı. Dizide Rami Malek, Christian Slater, Stephanie Corneliussen, Carly Chaikin, Martin Wallström ve Ashlie Atkinson gibi oyuncular oynuyor. İlk sezonu 24 Haziran 2015’te yayınlandı.

Elliot karakterimiz gündüzleri siber güvenlik mühendisliği yapan ve geceleri ise kanunlara uymayan bir hacker olarak çalışan parlak ve içe dönük bir genç yazılımcıdır. Elliot, düzenli olarak hem yasal hem de yasadışı uyuşturucuları alarak ve terapistini ziyaret ederek klinik destek alır.

Darlene adında tuhaf, alıngan genç bir kadın ve kendisine Mr.Robot diyen orta yaşlı bir adam Elliot’un yeteneklerini kullanmaya çalışır ve Elliot’un adına çalıştığı E-Corp’u devirmeye çalışırlar. Bu süreç içerisinde Elliot kendini bir yol ayrımında bulur. Evil Corp olarak adlandırmaktan hiç çekinmediği E-Corp’u devirmek için kişisel neden olanları olan Mr.Robot Elliot’u ikna etmeye çalışıyor.

Bu süreçte Evil Corp’u suçlayan tek arkadaşı olan Angela Moss ise E-Corp’ta çalışıp içeriden yolsuzluk kanıtlarını bulmaya çalışarak yasal olarak devirmeye çalışıyor. Pek çok olay sonrasında Mr.Robot’un planı bir şekilde harekete geçirilir.

Tabii ki bu küçük hikaye aslında sadece başlangıcın sonunu oluşturuyor. Mr.Robot, gündüzleri siber güvenlik mühendisi ve geceleri kanunsuz bir hacker olan Elliot’u takip eder. Bir yeraltı hacker grubunun gizemli lideri, koruması için para aldığı firmayı yok etmesi için onu işe almak istediğinde Elliot kendini bir yol ayrımında buluyor.

Elliot, direnmek için mücadele ediyor ve dünyayı yönettiğine -aynı zamanda dünyayı mahvettiğine- inandığı çok uluslu olan şirket yöneticilerini devirme şansı elde ediyor. Sonunda küresel bir komplonun olduğu gerçekten ortaya çıkıyor ancak Elliot, her şeyin beklediği gibi olmadığını anlıyor.

Hacker filmleri listesinin içerisinde gerçek sahneleri kullanan ve gerçek hacker tekniklerini kullanan sayılı yapımlardan birisi olan Mr.Robot’un hack sahnelerini bile bir Türk koordine ediyor!

Hacker filmleri listesindeki en iyi yapım olan Mr.Robot’u izlemenizi öneriyoruz. Eğer hackerlığı merak ediyorsanız ve hacker olmak hakkındaki detayları öğrenmek istiyorsanız internet sitemiz üzerinden şu yazıyı okuyabilirsiniz: 10 Adımda Etik Hacker Olmak | 2021


Kaynak: Mr.Robot Wikipedia

 

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com