Hangi Programlama Dili Seçmeliyiz

Hangi Programlama Dili Seçmeliyiz

Programlamaya yeni başlayacak yazılımcılar hangi programlama dilini seçmeliyiz? Sorusunun cevabını arıyor. Günümüzde aktif olarak 700 adet programlama dili vardır. Bu kadar fazla programlama dili bulunuyorken yazılımcılar hayalindeki tasarımı gerçekleştirmek için  hangi dili öğrenmelidir.  Kod yazma yazılımcılar için önemli bir kavramdır. Geçmişten günümüze kadar popüleritesini koruyarak son dönemde hayli tırmanışa geçti.

Programlama Dili Seçimi

Programlamaya başlamak isteyen yazılımcılar hangi programlama dilini ile başlanmalı sorusunu İnternet arama sayfalarında fazla arıyorlar. Siz de yazılım öğrenmek istiyorsanız ver herhangi bir girişimiz yoksa şu sorunun cevabını bulmanız gerekiyor. ‘’Hangi programlama dili işe yarıyor?’’ Front-end geliştirici olmak istiyorsanız HTML ve CCS programlama dillerini bilmeniz gerekmektedir. Yazılıma yeni başlayacak olan  yazılımcılara bu iki dil önerilir. Bu sayede yazacağınız kodların karlığını tarayıcı üzerinden anında görebilirsiniz.

Daha açık bir dille ifade edilirse, HTML  bir web sitesine yazı gibi  öğeleri yerleştirmek için tercih edilir. Örnek verecek olursak; HTML dilini kullanarak ‘’programlama dili’’ şeklinde yazılan kelime öbeği ‘’programlama’’ kelimesi ‘’bold’’ olarak yazalım. İkinci sırada ‘’dili’’kelimesine de’’italic’’ bulunur. Bizler bunu HTML dili sayesinde görmüş oluruz.

CCS dili daha geniş bir alanda kullanıcı önündeki görüntünün yüksek kaliteli görünmesini sağlıyor. HTML ne kadar önemliyse CCS de o kadar önemlidir.

Hangi Programlama Dili Seçmeliyiz
Hangi Programlama Dili Seçmeliyiz

Kaç Tane Programlama Dili Bulunur?

Geçmişten günümüze kadar 250’den fazla programlama dili yapıldı. Bunlar arasında C++,  Java, Perl, Swift, Delphi, Cobol programlama dilleri en popüler olanları olarak bilinir. Programlama dili derleme ve yorumlama olarak yapılır.

Kullanıcıların Deneyimlediği Alanlara İşlev Kazandırma JavaScript:

Hangi programlama dili ne işe yarar gibi sorular programlama dili açısından büyük önem taşır. JavaScript farklı türde ve farklı özelliklerde kullanılabiliyor. Ancak en yaygın olarak kullanılan frontend geliştirmede kullanılır. JavaScript, web sitelerinin daha fazla işlev olarak geliştirerek hale getirmeyi sağlar. HTML ile web sitenize düğme eklemesi yapılır. CSS ile biçimlendirme yaparak JavaScript kazandırılabilmek mümkündür.   

Tarayıcı tabanlı oyunlar üretmek ilgi alanınıza giriyorsa javaScript öğrenmeniz gereken dillerden birisidir. Yazılım geliştirme kariyer hedefleyenler için JavaScript önemli bir dildir. Dünya’nın tanınmış popüler siteleri arasında yer alan Linkedin diğer meslek gruplarıyla rekabet kapasitesine sahiptir.

High-Level Dil Nedir?

Yüksek seviyeli programlama dilleri, yazılımcının bilgisayar donanımına hakim olmasa bile kod yazma imkanı sunar. Bilgisayarın ilk zamanlarda yazılımcılar program yazabilmek için, cihazın donanımlarının bilinmesi gerekir. Bunların en popüler olanları şunlardır;

1-Python

 • Öğrenilmesi çok basit ver herkesin kolay kavrayabileceği bir dildir.
 • Nesne tabanlı programlamaya desteğini sağlıyor. Bu durumu birçok yazılımcının mutlaka öğrenmesi gereken bir dil yani altın kuraldır.
 • Birçok çalışma alanı bulunur. Python, veri bilimi vb. çeşitli sektörlerde çalışmanızı sağlar.
Hangi Programlama Dili Seçmeliyiz

2-Java

 • Günümüzde güçlü bir ağa sahip olan java birçok alanda karşımıza çıkmaktadır.
 • Dünya üzerinde ortalama 9 milyon yazılımcısının olduğu düşünülen java, telekomünikasyon alanında aktif olarak kullanılıyor.
Hangi Programlama Dili Seçmeliyiz

3. C/C++:

 • C++, C dilinden türetilen bir tür programlama dilidir
 • C++’ı C dilinden ayıran en büyük özellik, çok biçimcilik, nesne yönetim programlama ve katılım özelliğinin olmasıdır
 • C dili işletim sistemleri yazarken aktif şekilde kullanılır. En önemlisi Linux %95 C dili ile yazılmıştı
Hangi Programlama Dili Seçmeliyiz

4.C#:

 • Microsoft tarafından geliştirildi.
 • Web servisleri başta olmak üzere mobil uygulamalar, dll yazma hatta oyun uygulamaları için kullanılır.
Hangi Programlama Dili Seçmeliyiz

5. GO:

 • Google tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir dildir
 • Sunucu tarafından aktif olarak ve daha verimli olabilmek için  geliştirilmiştir. Aynı zamanda web yüksek performans yüksek kaliteli projeler üretmesi saplanması mümkündür.
Hangi Programlama Dili Seçmeliyiz

Low- Level Dil nedir? Low- Level Diller nelerdir?

Düşük seviyeli programlama yazılımların ve donanımların bütününün iç içe olduğunun daha önceden öğrenmesi gereken diller olarak isimlendirilir.

Low-Level denildiğinde akla gelen ilk dil Assembly’dir

Anlaşılması ve öğrenmesi başlangıçta çok zordur.

 • Kod yazarken muhatabınız işlemci ya da çalıştığınız işletim sistemi değildir.
 • Donanım üzerine hakim olmanız üst seviyede olduğu anlaşılır.
 • Assemnler ismi verilen çevriciler sayesinde bir makine koduna dönüştürülerek tasarlanır.
 • Yapacağınız tüm işlemler ayrıntılı olarak detayına kadar anlatacağınız için yazılması uzun sürmektedir.

Web Tarafı İçin Öğrenilmesi Gereken Diller:

 •  Web’i herhangi bir insan olarak düşünecek olursak, HTML bu insanın iskeletini oluşturur.  Browser’a neyin hangi durumda nerede olduğunu söyler.
 • HTML öğrendikten sonra, sayfayı daha farklı şekilde süslemek için CSS öğrenilmelidir. Aynı şekilde  web’i herhangi bir insan düşünecek olursak, CCS bu insanın derisini oluşturur. Bu sayede estetiklik için bir güzellik sağlar.

Mobil Programlama İçin Hangi Diller Kullanılır?

Mobil tarafından bakacak olursak en popüler 2 işletim sistemi bulunuyor. İOS ve Android’dir. Mobil işlemcilerinin en fazla kullanılan ARM mimarisidir.

 • Java: Android telefonlar için mobil uygulama yazarak, program hazırlanır.
 • Swift: İOS telefonlar için herhangi bir mobil uygulama yazabilirsiniz.
 • Kotlin: Her iki platform için uygulama yazılabilir.

Network ya da Bilimsel Analizler için Ruby

Ruby daha fazla backend kısmıyla ilgilenmek istenen yazılımcıların kullandığı bir programlama dilidir. Kullanım alanları fazladır. Bu sayede bilimsel çalışmalar için  idealdir. Regex sayesinde metinsel sorgulama alanında yoğun şekilde kullanılır. Fakat henüz ülkemizde yeteri kadar ilgi görmediğinden dünya genelinde birçok firma Ruby’i tercih ediyor. Twitter, shopify, gitlab Twith gibi önemli büyük firmalar yer alıyor.

Veri Yönetimi SQL

Sql bir tür programlama dili olarak algılansa da aslında değildir. SQL herhangi bir projede kullanılmaya ihtiyaç duyulur. Fakat bu SQL’in önemsiz olduğu anlamına gelmez. Verileri yöneltir, saklar, tasarlar ve uygunluğuna göre kullanılır. Kütüphane, okul, hastane ve bankalar SQL teknolojisine ihtiyaç duyar. Bu kurumların veritabanı ciddi derecede önemlidir.

İOS Uygulamaları Geliştirmek için Swift

Sizler bir İOS geliştirici olma kararı aldıysanız, Swift tam size göre bir dildir. Yani Swift İOS üzerinden uygulama geliştirmek amaçlı tasarlanır. Swift nispeten diğer programlamalara göre geliştirilen yeni bir dildir. Ayrıca öğrenmesi çok basittir. Yazılıma ilk başlayacaklar Swift dili en uygun dildir.  

Android Uygulamaları Java Oyunlar İçin Oldukça Eskidi

JavaScript java’nın bir alt modeli olarak algılanmamalıdır. Yani isim benzerliği sebebiyle programlama dili olduğunun düşünülmemesi gerekir. İkisi de birbirinden ayrı bir programlama dilidir. Java kullanımı alanlarına bakacak olursak daha fazla işleve sahip değildir. Android uygulama üretmek istiyorsanız, Java öğrenilmesi gereken bir programlanma dilidir. Ancak Java diğer dillere nazaran daha zordur. Yani alternatif nedir soracak olursanız, Ruby ya da Python java’ya göre daha basittir.

Oyun Geliştirmek için, Oyun Motorları Tasarlamak

Yazılım atılımı konusunda hedefinizde oyun geliştirmekse C# sizin için mükemmel bir seçimdir. Çünkü gelmiş ve popüler oyunlar C sharp programlama dilini destekliyor. Bu şekilde tasarlanan oyunlar günümüzde oldukça fazladır. Oyun geliştirmek için farklı diller bulunsa da C# çok iddialıdır. C# aynı zamanda konsol uygulamaları hazırlarken, web servislerini üretirken de kullanabileceğiniz bir programlama dilidir.

Ekim 19, 2021

Virüs Temizleme

Ekim 14, 2021

PowerShell nedir?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir