Hotspot Nedir?

İnternet günümüzde herkesin en önemli ihtiyacı haline gelmiştir. Dolayısıyla interneti gerek kamuya açık alanlarda gerekse wifi aracılığı ile hizmet aldığımız sunucular üzerinden kullanıyoruz. Hotspot bağlantıları ise kablosuz modemler gibi aracılarla sağlanmaktadır.

Wifi belirli noktalarla hizmet sağlayan bir internet bağlayıcısıdır. Günümüzde internet hizmetinden her alanda faydalanılabilir. Bazı noktalarda ise ücretsiz olarak bu hizmet alınabilir. İnternet bağlantısının gücü sinyalin boyutuna göre değişiklik gösterir. Bunun için her yerde kullandığımız internet hızı birbirinin aynısı olmayacaktır.

Hotspot, ücretsiz ve hayatı kolaylaştırmak amacıyla geliştirilmiş olan bir sistemdir. Bunun ise birtakım riskleri vardır. Bunun için kullanıcılara dijital cihazlarla internet ağından yararlanmak istediklerinde en güvenli olan yöntemi tercih etmeleri önerilmektedir.

Hotspot İnternet Nedir?

Günümüzde ofis, kafe ve AVM gibi ortak ve halka açık olan yerlerde akıllı cihazlar hotspot ağlarına internet aracılığı ile bağlanır.  Kablosuz olan bir hotspot ağına, bağlanmak bir hayli kolaydır.  Yapmanız gereken işlem ise cihazın internet ağını açıp etrafta bulunan hotspot ağına katılmaktır.

Bu işlem sırasında karşınıza küçük bir ekran çıkacak. Kayıt ekranı olarak da bilinen bu ekranda kimliğinizin doldurması istenir ve daha sonrasında size SMS yöntemiyle doğrulama gönderilir. Bu sayede internete bağımsız bir şekilde bağlantı sağlanmış olur.

Hotspot Güvenliği

İnternete bağlandığınızda hotspot ağını kullanırsanız bunun risklerini de kabul etmiş olursunuz. Bunun en önemli riski korsanların cihazınıza sızabilme ihtimalidir. Cihazınıza sızan korsanlar kimlik bilgilerinizi de ele geçirmiş olacaklarından dolayı bunun birtakım riskleri de olacaktır. Yani bilgisayarınız ya da internete bağlanmış olduğunuz akıllı cihazlarınız artık korunmasız olacak demektir.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise bağlandığınız internet ağının güvenli olmasıdır. Örneğin otelin, cafenin bilgisayar ağları güvenli olan sistemlerdir, ancak bunların dışında bazı yerlerinde güvenlik açığının olmaması gerekir.

Bazı hotspot ağları güvenli olarak seçilmektedir. Bu ağlar saldırılara karşı özel bir koruma kalkanı oluşturmuş olduklarından dolayı gerekli tedbirler de alınmıştır.

Wi-Fi Hotspot Nedir?

WiFi noktaları, ev veya ofis ağınızdan uzaktayken bilgisayarınızı, akıllı telefonunuzu veya başka bir cihazı kullanarak bir WiFi ağına bağlanmanıza izin veren internet erişim noktalarıdır.

Birçok şehir, işletme ve diğer kuruluş, halka açık kullanım için Wi-Fi noktaları sunmaya başladı. Bu etkin noktalar, insanların genellikle mevcut olan hücresel ağlardan daha hızlı internet bağlantılarına erişmesine yardımcı olur.

Peki, bir WiFi etkin noktası nasıl çalışır? Onlar güvende mi? İhtiyacınız olan tüm bilgileri aşağıdan alın.

Herkese açık bir WiFi erişim noktası, evinizde veya ofisinizde bulabileceğiniz bir WiFi ağı gibi çalışır. Bu etkin noktalar, bir tablet, akıllı telefon, bilgisayar veya başka bir cihaz bağlayabileceğiniz bir WiFi ağı oluşturmak için özel kablosuz ekipman kullanarak internet bağlantısı iletir.

WiFi erişim noktasının menzili, gücü, hızı ve fiyatı bulunduğunuz yere göre değişebilir. Ancak bir WiFi erişim noktasının ardındaki fikir, ev tabanlı bir WiFi ağıyla tamamen aynıdır.

HOSTPOT-NEDIR
Hotspot Nedir?

Hotspot Shield Nedir?

Sanal bir özel ağ veya VPN , web trafiğinizi İSS’nizin meraklı gözlerinden koruyarak casusların ve reklamcıların sizi çevrimiçi izlemesini zorlaştırır. Hotspot Shield VPN, güzel bir uygulamaya ve VPN korumasının çok ötesine geçen bir dizi güvenlik hizmetine sahiptir. Ayrıca, dünya çapında etkileyici bir sunucu koleksiyonuna sahiptir ve size konumunuzu aldatmak için birçok seçenek sunar. Bununla birlikte, çekirdek VPN ürünü pahalıdır ve gizlilik politikaları şeffaftır ancak birkaç ödünleşimden zarar görür. Diğer VPN’ler, müşterilerini nasıl korudukları konusunda net ve özlü argümanlar sunmaya çalışırken, Hotspot Shield karmaşık olmaya devam ediyor.

Hotspot Nedir Ne İşe Yarar?

WiFi erişim noktaları büyük ölçüde benzer olsa da, birkaç farklı türü mevcuttur ve bazı belirgin farklılıkları vardır.

Halka Açık Wifi Noktaları

Halka açık bir WiFi erişim noktası tam olarak göründüğü gibidir. Bu etkin noktaların kullanımı her zaman olmasa da genellikle ücretsizdir. Kafeler, kütüphaneler ve mağazalar gibi yerler, kullanıcılar için ücretsiz, halka açık bir WiFi bağlantısı sunabilir. Bazı şehirlerde, belediye yönetimleri veya ISS’ler bazı bölgelerde ücretsiz halka açık WiFi bağlantıları da sağlayabilir. Bunlar genellikle ücretsizdir, ancak oteller ve havaalanları gibi bazı alanlarda halka açık bir WiFi erişim noktasına erişmek için ödeme yapmanız gerekebilir.

Mobil Wifi Noktaları

Akıllı telefonunuzu WiFi etkin noktası olarak kullanabilirsiniz. Bu özelliği açtığınızda, telefonunuz bir WiFi erişim noktası oluşturmak için hücresel verilerini kullanır. Daha sonra internete erişmek için bu etkin noktaya bir bilgisayar veya başka bir cihaz bağlayabilirsiniz.

Hücresel veri bağlantısını güçlü bir WiFi bağlantısına dönüştürmek için tasarlanmış amaca yönelik mobil WiFi noktaları da satın alabilirsiniz. İş için çok seyahat eden veya güvenilir bir WiFi bağlantısına sürekli erişime ihtiyaç duyan kişiler, çoğu cep telefonu şirketinden satın alınabilen bu cihazlardan birini kullanabilir.

Ön Ödemeli Etkin Noktalar

Ön ödemeli WiFi erişim noktaları, mobil erişim noktalarına benzer, ancak bağlantı üzerinden ne kadar veri iletebileceğiniz konusunda sınırlar belirleyin. Belirli bir miktarda veri için ön ödeme yaparsınız ve ardından bittiğinde otomatik olarak daha fazlası için ödeme yapabilirsiniz. Bu, uzun vadeli bir hücresel veri aboneliği olmadan bir mobil erişim noktası edinmenin iyi bir yoludur.

Wifi Noktaları Güvenli Mi?

Mobil ve ön ödemeli sürümler gibi özel WiFi noktaları tamamen güvenlidir. Ancak, halka açık erişim noktaları söz konusu olduğunda, verilerinizi korumak için kullanılan güvenlik yöntemleri büyük ölçüde değişebilir.

Kural olarak, alışveriş sitelerine göz atmak (ödeme bilgilerini sağlamak), bankacılık uygulamalarını kullanmak veya tıbbi kayıtlara erişmek gibi güvenli kişisel verileri tehlikeye atabilecek halka açık bir WiFi erişim noktası üzerinden hiçbir şey yapmamanız önerilir. Web’de gezinme, e-postaları kontrol etme ve sosyal medyayı kullanma gibi diğer etkinlikler için, genel WiFi erişim noktaları güvenli olma eğilimindedir.

Wifi Noktaları Nasıl Bulunur?

WiFi erişim noktasını bulmanın en kolay yolu, bilgisayarınızı veya tabletinizi açmak ve mevcut ağlar listenizi kontrol etmektir. Birçok ortak alanda, ücretsiz olarak bağlanabileceğiniz çok sayıda açık, halka açık WiFi erişim noktası olduğunu göreceksiniz. Ayrıca kendi ISS’niz tarafından sağlanan WiFi erişim noktalarını da arayabilirsiniz.

İfi Etkin Noktası Nasıl Kurulur

Kendiniz için bir WiFi etkin noktası nasıl kuracağınızı mı merak ediyorsunuz? En kolay yol, Android veya iOS akıllı telefonunuzu mobil erişim noktası olarak kullanmaktır. 

Ekim 13, 2021

Ping Atma Nedir?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir