Millisiberguvenlik.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Web Güvenliği
 4. »
 5. İntranet Nedir

İntranet Nedir

admin admin -
93 0

İntranet Nedir

İntranet iş yerlerinde kurum içi haberleşme ve iletişim için kullanılan bir web sitesi ağıdır. Bu ağın bulunduğu iş yerlerinde bilgisayarlar birbirine bağlıdır. İş yerlerinde İntranet kurulum amacı kurumdaki bilgilerin daha hızlı ve rahat bir şekilde paylaşılmasıdır. İstenmesi halinde İntranet ağı gatewayler ile diğer networklere bağlanabilir. Şirket içinde yer alan bilgisayarlar LAN yoluyla birbirlerine bağlanırlar. Böylelikle bağlantı kurmaları için internete ihtiyaç duyulmaz.

Şirket çalışanlarının birbirleriyle olan iletişimini kolaylaştıran bu ağ sayesinde maillerle veya başka araçlarla oluşan zaman kaybı da ortadan kalkmıştır. Ayrıca maliyet açısından da şirket için tasarruf sağlamaktadır. İntranet ağı sayesinde verilerin iletiminde oluşabilecek herhangi bir aksaklık veya zaman kaybı sorunu yaşanmaz. Büyük boyutlu dosyalar dahil her türlü veri akışına müsait bir alt yapı oluşturulmaktadır. Böylelikle yaşanabilecek ekstra zaman kayıpları ortadan kalkar.

İntranet, internet ile karıştırılmamalıdır. İnternet herkesin ulaşabileceği genel bir ağdır. Fakat intranet tamamen özel bir ağdır. İnternetin aksine intranet özel ağ oluşundan kaynaklı daha güvenilirdir. İntranet erişimi yalnızca yetki sahibi kişilere özelken, internet halka açık bir yapıdadır ve sınırsız sayıda kullanıcı erişimine açıktır. İntranet içerisindeki veriler sınırlıdır. Fakat internet verileri hem herkese açık hem de sınırsız bilgi paylaşımı sunar.

Güvenli bir yapısı olmasından dolayı Türkiye’deki en büyük intranet ağını Emniyet Genel Müdürlüğü kullanmaktadır. Hatta hastaneler ve üniversiteler de kurum içi iletişim için İntranet sistemini kullanmaktadırlar. Böylelikle kurumlar düşük maliyetli fakat yüksek erişim gücü olan güvenli bir sisteme sahip olurlar. Yetkisiz girişe izin vermeyen özel ağ sayesinde bilgilerin dışarıya sızma durumu söz konusu değildir. Kurumların özel bilgilerini içerisinde barındıran sistem tamamen kurumun istekleri üzerine özel olarak tasarlanabilir şekildedir. İstenilen veriler eklenebilir veya çıkarılabilir. Şirketler veya kurumlar intranet ağını kurdururken istedikleri özellikleri belirtirler ve kuruma özel bir ağ oluşturulur.

İntranet Ve Extranet Nedir?

İntranet için iç ağ, extranet için de dış ağ diyebiliriz. Şirket içi çalışanların birbirleriyle haberleşmelerini sağlayan sisteme intranet, şirket çalışanlarının dışarısı ile haberleşmesini ve iletişimi sağlayan sisteme ise extranet adı verilir. İntranet internetten bağımsız bir ağ alt yapısıyken, extranet internet tabanlı bir ağdır.

İntranet Nedir
İntranet Nedir

İntranet Ve Extranet Karşılaştırma

İntranet erişimi şirkete özeldir. Extranet erişimi anlaşılan kişiler veya kurumlara dışarıdan erişim izni verilir. İntranet şirket çalışanları için bir web ağıdır. Extranet iş ortakları için olan bir web ağıdır. İntranette paylaşılan veriler şirkete özeldir. Extranette ise paylaşılan sektör konusuna özeldir. İntranet ağ bağlantısı için internet gerekmez. Extranet bağlantıları için internete ihtiyaç vardır.

İntranet ile toplantı dökümanlarına, yönetimsel takvimlere, ortaklarla yapılan iş planlarına ve müşteri listelerine erişim sağlanabilmektedir. Extranet ile büyük boyutlarda veri değişimi, çevrim içi sipariş, ticaret ortaklarının siparişlerini izleme ve yönetme imkanı bulunmaktadır. Bunun dışında intranet ile marka rehberlerine ulaşmak mümkündür. Ayrıca intranet ile personellerin görev durumları, yıllık finans analizleri ve şirket içi performans bilgileri gibi özel verilere de ulaşmak mümkündür. Extranette ise ayrıca düşük maliyetle müşterilere çevrim içi doküman sunma kolaylığı bulunmaktadır. Bunun dışında ürünlerle ilgili haberleri şirket ortaklarıyla paylaşmak gibi özellikler de bulunmaktadır.

Kısaca İntranet Nedir?

Kısaca intranet, işyerlerinde personeller arası iletişimi sağlamak, haberleşmek ve bilgi paylaşmak amacıyla kullanılan özel bir iş ağıdır. Başka bir deyişle İntranet işyerinin kendi özel Web sitesidir diyebiliriz. İntranet ağı, internet ile aynı network protokollerini ve aynı altyapıyı kullanmaktadır. Fakat İntraneti internetten ayıran özelliklerden birisi de internetten daha güvenli oluşudur. Bir şirketin özel web ağı yani intranet sistemi kendisine ait güvenlik duvarı sistemi ile korunmaktadır. Yani bu demektir ki yalnızca belli kişilerin belirli hizmetlere erişimine izin verilmektedir. Bu sistem internette olduğu gibi herkese açık bir sistem değildir.

İntranet için şirket içi internet de diyebiliriz. Çünkü şirket ile ilgili ulaşmak istediğiniz tüm verilere bu ağ üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat her personel her bilgiye ulaşmasın diye de sınırlama getirilebilir. Sınırlarını tamamen şirketin kendisinin oluşturabileceği özel bir web ağıdır. Böylelikle muhasebe alanını ilgilendiren notlara diğer personellerin erişimi gibi sakıncalı durumlara karşı korunaklı bir sistem oluşturulabilir.

İntranet Avantajları Nelerdir?

 • Özellikle şirketler için maliyeti oldukça düşüktür.
 • Heryerden erişilebilirlik imkanı sunar. Şirket çalışanları istedikleri zaman istedikleri yerden intranet sistemine giriş yaparak verilere erişim sağlayabilir.
 • Bilgileri depolama kolaylığı sağlar. Aynı zamanda dosyalara çabuk erişim ve indirme imkanı da sunar.
 • Şirket çalışanları arasında hızlı ve etkili bir iletişim sağlar. Böylelikle zaman kaybı ortadan kalkar.
 • Dosyalara erişim daha kolay olduğundan çalışma verimini arttırır. Çalışanlar istedikleri veriye daha rahat erişebildiklerinden daha verimli bir çalışma ortamı oluşur.
 • Şirket içi erişim sağlandığından dolayı güvenlidir. Çalışanların her biri kendi giriş bilgileri ile sisteme giriş yaptığından ve harici olarak dışarıdan giriş yapılamadığından güvenli bir sistemdir.

İntranet Nedir?  Sözlük Anlamı

 İntranet nedir kelimesinin sözlük anlamı dahili ağ demektir. Buna şirket içi ağ da denilebilir. Bunun anlamı da şirket içinde internetin olmaması durumunda dahi şirket içi haberleşme ve iletişim sağlanmaya devam edilebilir. Aynı şekilde veri alışverişleri de internet olmasa dahi bu sistemle sürdürülebilmektedir. Bu sistemi genellikle verileri birinci derecede önem teşkil ettiği kurumlar tercih etmektedir. Örneğin hastanelerde internetin olmadığı zamanlarda veri transferleri ve arşivlere erişmek amacıyla bu sistem kullanılmaktadır.

İntranet Ne İşe Yarar?

İntranet ne işe yarar sorusunun cevabı,  kurum içi bilgi alışverişini sağlayan bir yerel ağdır. Bu ağ sayesinde kurum içerisindeki iletişim kesilmez. Ayrıca internet üzerinden gerçekleştirilen bilgi alışverişinden çok daha güvenli bir şekilde iletişim kurulur. Böylelikle bilgilerin kurum dışına sızması engellenmiş olur. İnsan kaynakları biriminin gerek duyduğu verilere daha çabuk erişmesi sağlanır. Ayrıca uzaktan erişimle tüm sistemi kontrol edebilir veya yönetebilirsiniz. Bu sistemle iş yerinin veri tabanı her daim güvende olur.

İntranet Nedir
İntranet Nedir

Üretim ve otomasyonu sisteme dahil ederek tedarik, stok ve dağıtım gibi alanları kontrol edebilirsiniz. Bu sisteme özel web ağı demek de mümkündür. Çünkü oluşturduğunuz web ağı tamamen şirkete özeldir ve istediğiniz verileri içermektedir. Ayrıca iş yeri personelleri arasında telekonferans özelliği de vardır. İş yerlerinde iletişimi sağlamak amacıyla maillerin yerini intranet sistemleri almaktadır. Çalışanlar birbirleriyle daha hızlı ve etkili bir iletişim sağlamış olurlar. Böylelikle çalışanlar daha verimli bir şekilde çalışma imkanı bulurlar. Ayrıca bir veriye erişmek istediklerinde zaman kaybı yaşamadan intranet sistemi üzerinden kısa zamanda veriye erişim sağlayabilmektedirler. Bu nedenle de iş yerindeki zaman kaybını en aza indirger.

Birden fazla şubeye sahip olan büyük çaplı firmalar için de intranet ağı geliştirilebilir durumdadır. Bütün şubelerin tek bir ağdan yönetimi zor olacağından dolayı bunlar için birer alt ağ yapısı oluşturulur. Oluşturulacak özel alt ağların sınıflandırılması A,B ve C sınıfı ağlar olarak belirtilmektedir. Burada sınıflarına göre ağ sayıları ve düğüm sayıları değişmektedir. Şubenin yapısı göz önünde bulundurularak en uygun olan alt ağ yapısı oluşturulmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com