Millisiberguvenlik.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Siber Güvenlik
 4. »
 5. İşletmeler İçin Siber Güvenlik | 2022

İşletmeler İçin Siber Güvenlik | 2022

Tolga Tolga -
41 0
İşletmeler İçin Siber Güvenlik | 2022

İşletmeler İçin Siber Güvenlik | 2022

Eğer bir işletmenin dijital işlerinden veya işletmenin kendisinden sorumluysanız ya da bir şekilde bir işletmenin içerisinde işlenen bilgilere tanık oluyorsanız siber güvenlik kelimesini tanımanız oldukça olası. İşletmeler için siber güvenlik konusu bir CEO’dan müşteri hizmetleri temsilcisine kadar hesap bilgilerine erişimi olan herkesin bilmesi gereken bir konudur.

Siber güvenlik artık sadece bilişim teknolojileri uzmanlarının işi değildir. İşletmeler için siber güvenlik bütün iş yerinin sorumluluğudur; bunu anlamak günümüz dünyasında oldukça önemlidir.

Siber güvenliğin unutulması halinde oldukça büyük masraflar çıkabiliyor. Avustralya’daki küçük ve orta işletmeler bu yıl 29 milyar dolar siber güvenlik masrafı ödemiş. Siber güvenliğin öneminin abartıldığını düşünüyorsanız, bu sayıları tekrar incelemeniz gerekiyor.

Siber Güvenlik: Ağlarınızın, cihazlarınızın veya verilerinizin siber saldırılara karşı korunmasını sağlamak ve bunu değişik taktiklerle sürekli hale getirip sürdürmek.

İşletmeler için siber güvenlik; aslında göründüğü kadar basit bir durum değil. Siber güvenlik; bilgi yönetiminden ağ mimarisine, kimlik yönetimine, iki faktörlü veya daha çok faktörlü kimlik doğrulamaya, sürekli yedeklemeler yapmalara, güvenlik duvarlarına ve mobil cihazların yönetimine kadar birçok güvenlik faktörü içerir. Hatta bunların sadece buzdağının görünen kısmı olduğunu söyleyebiliriz.

Siber Güvenlik Rekabeti

İşletmeler İçin Siber Güvenlik | 2022
İşletmeler İçin Siber Güvenlik | 2022

Siber güvenlik sektörü içerisindeki en büyük zorluk, kelimenin tam anlamıyla her zaman yeni bir riskin veya saldırı yönteminin ortaya çıkacak olmasıdır. Sisteminizi ve bilgilerinizi bir gecede gelişen bu yepyeni saldırı taktiklerinden nasıl koruyabilirsiniz?

Sürekli gelişen ve değişen bu saldırı taktiklerinden sürekli korunmaya çalışma hâli siber güvenliği bir rekabet, bir yarış haline getiriyor. Her yeni güvenlik açığı sayesinde güvenlik duvarları da her geçen gün bir o kadar gelişiyor. Yapay zeka odaklı güvenlik duvarları bu konuda kesinlikle biraz daha şanslı.

Saldırıların ve risklerin sürekli değişmesi ve gelişmesi sebebiyle siber güvenlik ayarla ve unut mantığında çalışan bir şey olmaktan çıkıyor. Siber güvenlik işleri sürekli bakım, tutarlı güncellemeler ve sürekli bir büyüme istemekte. Böyle sürekli ilgi gerektirmesi sizi sakın korkutmasın. Genel olarak siber güvenlik, sizin için her şeyi yakalaması için Windows Defender dışında şeyler kullanmanız gerektiği anlamına gelir.

Yalnızca ağ erişimi değil, donanım ve sistemlere fiziksel erişimleri de kontrol etmek siber güvenliğin bir parçasıdır. Özellikle işletmeler için siber güvenlikten bahsediyorsak fiziksel erişim çok daha zordur ancak çok daha etkilidir. İşletmeler için siber güvenlik aynı zamanda saldırıların doğasını anlamaktan ve buna uygun bir güvenlik stratejisi uygulamaktan geçmektedir.

Ayrıca bilgisayarınızdan uzaklaşırken ekranınızı kilitlemek veya hassas dosyaları bir kontrol etmek bile işletmeler için siber güvenliğin bir parçasıdır. Sonuç olarak siber güvenlik, bir işletmedeki herkese bağlıdır.
Eğer bir çalışansanız ve kendinizi, işyerinizi nasıl koruyabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız internet sitemiz üzerindeki şu yazıyı okuyabilirsiniz: Çalışanlar İçin 5 Siber Güvenlik Tavsiyesi!

Siber Güvenlik Neden Önemli?

İşletmeler İçin Siber Güvenlik | 2022
İşletmeler İçin Siber Güvenlik | 2022

Siber güvenlik: bilgisayarlar, ağlar, cep telefonları, diğer internetli cihazlar ve tabii ki de internet var olduğu sürece sürekli var olacaktır. Hackerların veri çalma fırsatlarını sürekli kollaması gibi birilerinin de sürekli verilerini koruma ihtiyacının olduğu anlaşıldı. Sonrasında ilerleyen teknolojik çağda siber güvenlik giderek daha kritik bir hale geldi ve siber güvenlik uzmanı gibi bir meslek dalı oluştu.

Birden fazla akıllı cihazımız ve tüm verilerimizi rahatlıkla saklayabildiğimiz Google, Yandex, Mega veya Dropbox gibi bulut hizmetlerimiz var. Nesnelerin İnterneti dünyasında buzdolabımız telefonumuzla, arabalarımız da televizyonumuzla iletişim kurabiliyor. Eğer siber güvenlik taktiklerini kullanmazsak eğer gündelik kullandığımız eşyalar bile zarar görebilir.

Bu tarz özensizlikler yaparsak kritik bilgileri tehlikeye atarız ve büyük sıkıntılar yaşarız. Birçok işletme artık işlerini tamamen dijital alanda yürütüyor. Bu da finansal işlemlerin, kimlik yönetimlerinin ve hayatımızda önemli yer eden verilerin hepsinin saldırıya açık olduğu anlamına geliyor.

Toplumumuz şu ya da bu şekilde tüm hayatımızı dijital olarak yönetme konusunda az ya da çok ilerleme kaydetti. İşin sonucunda üst düzey siber güvenliğe ihtiyacımız her zamankinden çok daha fazla.

Siber Saldırıların Etkileri

İşletmeler İçin Siber Güvenlik | 2022
İşletmeler İçin Siber Güvenlik | 2022

Bir siber saldırıya uğramak, herhangi büyüklükte bir işletme için çok büyük bir darbedir ama şöyle bir durum da var; daha çok küçük ve orta ölçekli kuruluşlar için siber saldırılarla ilgilenmek birkaç anlama gelir. Siber saldırının ardından gerçek bir finansal zarar ortaya çıkacak ve saldırı hakkında bir kelime başkaları tarafından duyulduğunda itibarınız da büyük olasılıkla darbe alacak.

Sonraki günler ve haftalar iyileşme sürecinizi başarıyla gerçekleştirirseniz eğer -yani süreci oldukça güzel kontrol edebilirseniz- siber saldırı konusunda aksiyon alırsanız oldukça güzel bir ilerleme kaydedeceksiniz. Büyüdüğünüzde bu tür durumları yaşamamanız, çok daha önemli.

Finansal Kayıp

İşletmeler İçin Siber Güvenlik | 2022
İşletmeler İçin Siber Güvenlik | 2022

Ne yazık ki sanal veri ihlalleri sayesinde gerçek dünyada finansal maliyetler oldukça artar. Bu tarz maddi olmayan bir veri sızıntısının gerçek bir parasal sonucu olmadığını düşünebilirsiniz ancak bir saldırının ardından muhtemelen saldıran kişiler veri sızdırmamak için sizden para isteyecektir.

Eğer sizden para istediklerinde vermezseniz kamuoyuna bilgileri paylaşabilirler, aynı şekilde bunun için bulunduğunuz ülkenin yasaları size sıkıntı çıkarabilir. Eğer bu iki seçenek de olmazsa bir şekilde üye kaybınız olacak ve bu sayede yine finansal zarara uğrayacaksınız. İşletmeler için siber güvenlik ipuçlarına dikkat etmezseniz bu tarz bir finansal kayıba uğramanız olasıdır.

İtibar Kayıbı

Bir veri sızıntısı veya farklı bir hacklenme durumu meydana gelirse eğer itibar kayıbınız olacak. Firmalar genelde bu tarz veri sızıntılarını gizli tutmaya çalışır ve hackerlar bunu firma gizli tutarken kamuoyuna paylaşırsa asıl itibar kayıbı orada başlıyor. Daha önceden bazı firmalar bu tarz hareketlerde bulundu ve kullanıcıların güvenini sarstılar.

Size güvenen kullanıcıların güvenini sarsmayın. Eğer bu tarz bir hacklenme durumu meydana geldiyse bunu kullanıcılarınızla paylaşmak için e-posta gönderin ve gerekli önlemleri almalarını isteyin.

Eğer bilgilerinizin bir veri sızıntısı sayesinde paylaşılıp paylaşılmadığını öğrenmek istiyorsanız Have I Been Pwned adlı servisi şu linke tıklayarak kullanabilirsiniz: Have I Been Pwned

Siteye giriş yaptığınızda

İşletmeler için Siber Güvenlik 2022
İşletmeler için Siber Güvenlik 2022

Bu ekran içerisinde “email or phone” yazan kısma türkçe karaktersiz bir şekilde emailinizi ya da telefon numaranızı yazarsanız herhangi bir veri sızıntısına kurban gidip gitmediğinizi rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Bu tarz veri sızıntılarından uzaklaşmak amacıyla şifrelerinizi her sitede farklı ve güçlü yapabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir sitede veri sızıntısı gerçekleştiğinde diğer hesaplarınıza erişim sağlanamaz.

Her sitede farklı ve güçlü bir şifre kullanabilmeniz hafıza açısından zor. Bu durumu çözmek için her sitede size farklı ve güçlü bir şifre öneren, bu şifreleri depolayan şifre yöneticiler kullanıyoruz. İşletmeler için siber güvenlikte en önemli noktalardan bir tanesi herkesin duyarlı olması, bütün herkesin şifresini işletme içerisinde ve dışarısında farklı yapmasıdır o yüzden şifre yönetici programlar oldukça önemlidir.

Bu şifre yöneticiler hakkında detaylı bilgi almak ve en iyi şifre yöneticilerini öğrenmek istiyorsanız internet sitemiz üzerinden şu yazıyı okuyabilirsiniz: En Çok Kullanılan Şifreleme Türleri | 2022|

Açıkları Tespit Etmek

İşletmeler İçin Siber Güvenlik | 2022
İşletmeler İçin Siber Güvenlik | 2022

İşletmeler için siber güvenlik rehberi içerisinde en önemli konulardan biri açıkları tespit etmektir. Açıkları tespit etmek için şu aşamaları gerçekleştirmelisiniz:

 1. İşletmeyi Anlamak: İşletmenin başından sonuna kadar bütün süreci bilmelisiniz. Bir işletmenin hassas bilgilerinin nerede saklanıldığını ve nasıl sisteme girildiğini çözmelisiniz. İşletmeler için siber güvenlik, bireysel kişiler için siber güvenliğe oldukça benzerdir. İnsanlar hassas bilgilerini nereye verirse oradan bir sızıntı çıkması halinde insanların özel hayatı ihlal olur. İşletmeler için de bu böyledir.
 2. Hangi Araçlar Kullanılıyor?: Hassas bilgilerin girişi için hangi programların, uygulamaların kullanıldığını öğrenmelisiniz.
 3. Hangi Cihazlar Kullanılıyor?: İşletmenin bilgilerini tutmak veya farklı işler için hangi cihazların kullanıldığını tespit etmeniz gerekir. HDD veya flash bellek gibi hassas bilgilerin depolandığı yerler risk teşkil edebilir.
 4. Ağ Yapısını İnceleyin: Ağınızın güvenli olup olmadığınıza dikkat etmeniz işletmeler için siber güvenlik konusunda yapabileceğiniz iyi şeylerden bir tanesidir. Ağ üzerinde oluşan bir güvenlik ihlali bütün verileri ihlal eder.
 5. Düzenli Olarak Açıkları Tarayın: Sistemler üzerindeki açıkları sürekli taramak siber güvenlikte çok önemlidir.
 6. Güvenlik Kontrollerinizi Kontrol Edin: Güvenliğiniz için kullandığınız VPN, Antivirüs tarzı uygulamaları sürekli kontrol edin. Bu tarz uygulamaların içerisinde de açıkların bulunması büyük sorun yaratabilir.
 7. Sonuçları İnceleyin ve Stratejik Planlar Yapın: Bütün bu adımların sonucunda kendinize bir rapor çıkartın ve açıklarınız varsa düzeltilmesi için aksiyon alın. Stratejik planlar ise herhangi bir saldırı sonucunda yapacaklarınızdır. Bir veri sızıntısı halinde anında bakım moduna alıp herkesi şifre değiştirmek zorunda bırakabilirsiniz veya sisteminize saldırı esnasında direkt sisteminizi kesinti durumuna sokabilirler. Bu durumda yedek sunuculara anında geçiş sağlayarak hizmetinize devam etmeniz de stratejik bir plandır ve oldukça akıllıca bir hamledir.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com