Keylogger Nedir?

Bilgisayar başında çok fazla zaman geçiriyor ve bunun büyük bir bölümü de internette geçiyorsa o zaman virüs tehdidi ile karşı karşıya kalmanız normal bir durumdur. Virüsler kötü amaçlı olan yazılımlardır. Trojen, solucan ve bu yazımızda bahsedeceğimiz keylogger gibi isimlendirilerek farklı görevlerle bilgisayarınıza sızarlar.

Bu yazımızda siz değerli takipçilerimize keylogger virüsünün ne olduğunu anlatmaya çalışacağız, ancak bununla birlikte bilgisayarınıza nasıl bulaşır ve bulaştığı zaman nasıl temizlenmesi gerekir bu konulara da değineceğiz. İsterseniz sözü daha fazla dallandırıp budaklandırmadan makalemizin içeriğine geçelim.

Keylogger Virüsü Nedir?

Keylogger bir casus yazılım diğer bir anlamda izleme yazılımıdır. Basit bir şekilde anlatacak olursak bilgisayarınıza oturup klavyede yapacağınız her tıklama bu yazılım tarafından izlenir. Bu yazılımın temel görevi klavyedeki tuşları izlemektir. Bu şekilde bilgisayar kullanıcılarının oturduklarında klavye üzerinden neler yaptığını ve ne yazdığını görebilir. Birinin sizin yazdıklarınızı görebiliyor olması ise büyük bir güvenlik açığını ortaya çıkaracaktır.

Bu yazılım iki türlü kullanımı vardır. Bunların ilki insanların isteği doğrultusunda kullanılabilecek yazılım, diğer ise kötü amaçlı olan kişilerin bilgisayarınıza gizlice yükleyerek takip ettiği yazılım. Belki kafanızdan “insanlar neden böyle bir şeyle uğraşır” geçiyor olabilir. Ancak burada çok önemli bir durum vardır. Örneğin bilerek çocuğunuzun bilgisayarına yüklediğinizde onun bilgisayarında neler yaptığını, yazdığını hangi sitelere girdiğini ve mesajlaşmalarını görebilirsiniz. Bu da çocuğunu kontrol altında tutmak isteyen bir ebeveyn için oldukça önemli ve faydalıdır. Burası işin masum olan tarafı ancak işin birde masum olmayan yüzü vardır. Yani kötü amaçlı olarak kullanıldığında ise çok ciddi tehlikelere neden olabilecektir.

Eğer bu yazılım kötü amaçlı olarak sizin bilginiz dışında bilgisayarınıza yüklenmişse bu durumda siz bilgisayarınızı açtığınız andan itibaren çalışmaya başlayacak olan yazılım devreye girecek ve sizin tüm bilgilerinizi ele geçirmeye başlayacaktır. Bu sizin banka hesap bilgileriniz olabilir, şifreleriniz olabilir, ya da özel yazışmalarınız olabilir. Size ait ve size özel olan bilgilerin bir başkası tarafından ele geçirilmesi ve bunun kullanılması ciddi sakıncalar doğurabilecektir.

Keylogger Nedir Nasıl Anlaşılır?

Keylogger nedir sorusunun yanıtını verdik, ancak isterseniz bu yazılım tehlike boyutlarına ve nasıl anlaşıldığı konusuna biraz daha açıklık getirelim. Birisi yazılımı bilgisayarınıza ya da cep telefonunuza yükledi diyelim bu sayede hareketlerinizi izliyor olduğu için tüm bilgilerinizde başkasına geçecektir. Örneğin e-postalarınızın şifresinin ele geçirildiğini varsayarsak ve bunun da bir iş bilgisayarı olduğunu düşünecek olursak o zaman da işinizle ilgili tüm bilgileriniz üçüncü şahısların eline geçmiş olacaktır ve bu da şirketinizin güvenliğini tehlikeye atan bir durumdur.

Bilgisayarınıza yüklü olan bir keylogger yazılımının olup olmadığını öğrenebilmek kolay olmayacaktır. Çünkü yazılım geliştirilirken birçok yönteme karşı korunaklı olması hedeflenmiştir. Yani bu yazılım bilgisayarınızda çok gizli olarak çalışır. Eğer bilgisayarınızda yüklü ve bunu öğrenmek istiyorsanız bazı hususlara dikkat etmeniz ve birazda tahmin etmeniz gerekecektir. Bu hususlardan birisi internette gezinirken bilgisayarınızın eskiye göre daha yavaş olduğudur. Yani bilgisayarınızda aniden gözle görülür bir yavaşlama hissediyorsanız bunun muhtemel nedenlerinden birisi de keylogger yazılımıdır. Bilgisayarınızın yavaş çalışmasının nedeni bilgisayarın arkasında gizli bir şekilde çalışıyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Yazılımın farkına varabileceğiniz başka bir dikkat çekici özelliği de siz yazı yazmaya çalışırken klavyenizin tuşlarına bastığınızda ekranda yazıların geç gelmesi olabilir.  

Kısacası keylogger virüsünün nasıl bulaştığını anlayabilmenizin yolu insanların size vereceği zararlar ortaya çıktığında olacaktır. Çünkü bu tip virüsler bilgisayarınızın klavye hareketlerini takip ettiğinden dolayı fark edebilmeniz kolay olmayacaktır.

KEYLOGGER
Keylogger nedir

Keylogger Nedir Nasıl Kullanılır?

Keylogger nedir? Yukarıda açık bir tanımını yaptık ancak bazı insanlar bu yazılımın nasıl kullanıldığını da merak ediyor olabilir. İsterseniz bu aşamada yazılım nasıl kullanılacağını açıklayalım. Keylogger’in kullanımdaki mantığı şu şekilde olacaktır. Kendi yapmış olduğunuz bir keylogger’i program, resim, müzik veya video ile birleştirerek karşı tarafa attığınızda attığınız kişinin bastığı her tuşu ve girmiş olduğu her şeyi sizin belirleyeceğiniz mail adresine gönderir. Kısacası bir kişinin bilgisayarında yapmış olduğu tüm hareketler bir text dosyası haline getirilerek raporlanıp size gönderilecektir. Bu yazılımın oluşturulması virüse göre çok daha basittir.  Bu yazılım bir diğer etkisi ise virüsleri kullanarak karşı taraftaki bilgisayara istediğiniz müdahaleyi yapabilirsiniz. Müdahaleler ise sadece canlı olmayacaktır.

Keylogger Nedir Nasıl Yapılır?

 Keylogger nasıl yapılır merak ediyorsanız bunun yanıtını da hemen verelim. Örneğin bilgisayarınıza yüklediniz ya da çocuğunuzun bilgisayarına yüklediniz onu takip etmek istiyorsunuz. Yapmanız gereken yazılım ücretli olan seçeneklerini kullanmaktır. Aşağıda yazılımı ücretli olarak alabileceğiniz programlar mevcuttur.

  • iSpyNow
  • Perfect Keylogger
  • Phantom
Keylogger Nasıl Bulaşır?

Bilgisayarınıza bu yazılım bulaşmasını çeşitli yöntemleri vardır. Yani yukarıda da bahsettiğimiz gibi kendiniz isteyerek de yükleyebilirsiniz istemeden de yüklenebilir. Bu yazılımın bulaşmasını önlemek istiyorsanız bilgisayarınızda bir şeyler yüklerken dikkatli hareket etmeniz ve hatta bilmediğiniz programları bilgisayarınıza yüklememenizdir.

İnternette gezinirken faydalı birçok programa ulaşabileceğiniz gibi size zarar verebilecek pek çok zararlarında olacağını asla unutmamanız gerekiyor. Birisi size zarar vermek istediğinizde sizin bilgisayarınıza bu yazılımı bir şekilde ulaştırabilir. Bu yazılımı ulaştırabilmenin yolu çok fazlayken korunabilmenin yöntemi de tektir. Yani bilgisayarınıza güvenmediğiniz programları kesinlikle yüklememeniz gerekir.

Keylogger Yazılımından Nasıl Korunurum?

Keylogger yazılımından korunmanın birtakım yolları vardır. Bu yollar oldukça basittir ve dikkat etmeniz durumunda yazılımdan da uzak durmuş olursunuz.

Bilgisayarınızda açmış olduğunuz eklentilere ve programlara çok dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Bilgisayarınızdaki şifrelerinizi düzenli olarak değiştirin.
  • Klavye düzeninizi alternatif olarak belirleyin.
  • Güvenli bir güvenlik yazılımı kullanın.

Yukarıda da bahsettiğimi gibi aslında korunmak oldukça basit ve tamamen size kalmış durumda. Bilgisayarınızı herkesin kullanamayacağı bir konuma getirmiş olmanız alacağınız en iyi güvenlik önlemlerinin başında gelmektedir.

Keylogger yazılımı genellikle Q klavye düzenine göre hareketleri kaydeder. Siz bilgisayarınızı F klavye gibi kullanırsanız bu durumda virüse de ters köşe yapmış olursunuz dolayısıyla virüsün sizin klavye hareketlerinizi takip edebilmesi güçleşecek ve hatta imkansız hale gelecektir. Bu nedenle her iki tür klavye düzenini de kullanabiliyor olmanın en büyük avantajlarından birisi de bu tip yazılımlara karşı kendinizi güvene almanızı kolaylaştırıyor olmasıdır.

Bilgisayarınızı ne kadar kontrollü olarak hareket ederseniz bunun size birçok faydasının olabileceğini de göreceksiniz. Dolayısıyla güvenli olan bir bilgisayarda çalışmanız ve bundan emin olmanız demek her zaman sizi daha avantajlı ve rahat konuma getirecektir.

Ekim 13, 2021

Ping Atma Nedir?

Ekim 8, 2021

Hotspot Nedir?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir