Millisiberguvenlik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Yeni Başlayanlar İçin Kripto Paralar | 2022

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Paralar | 2022

Kripto para birimleri sayesinde mal ve hizmet satın alabilir, kâr için ticaret yapabilir ve yeni projelere katılım yapabilirsiniz. Bu yazı içerisinde kripto paraların ne olduğunu, nasıl satın alacağınızı ve ne işe yaradığı hakkında bilgi edineceksiniz.

Tolga Tolga -
26 0
Yeni Başlayanlar İçin Kripto Paralar | 2022

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Paralar | 2022

Kripto para birimleri sayesinde mal ve hizmet satın alabilir, kâr için ticaret yapabilir ve yeni projelere katılım yapabilirsiniz. Bu yazı içerisinde kripto paraların ne olduğunu, nasıl satın alacağınızı ve ne işe yaradığı hakkında bilgi edineceksiniz.

Kripto Para Nedir?

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Paralar | 2022
Yeni Başlayanlar İçin Kripto Paralar | 2022

Bir kripto para birimi -veya sadece kripto- , hükümet veya banka gibi bir merkezi para otoritesine ihtiyaç duymadan çalışabilen, otoritesiz bir şekilde dolaşıma sürülebilen bir ödeme şeklidir.

Kripto paraların bir otoritesi olmaması sebebiyle sürekli fiyatının değişmesi ve oluşan güvensizlik sebebiyle bu ihtiyaca çözümler geliştirilmiştir. İnsanların kripto paraları güvenli bir şekilde satın almalarını, satmalarını veya ticaret yapmalarını sağlayan kriptografik teknikler ortaya çıkmıştır.

Kripto para birimleri, günümüzde genelde yatırım amaçlı olarak kullanılsa da mal ve hizmetlerle takas edilebilir. Kripto para birimleri ayrıca bazı merkeziyetsiz finansal şirketlerin anahtar ürünü olarak kullanılabilir. En popüler kripto para birimi olan Bitcoin, tarihsel olarak değişken bir fiyata sahip.

2021 yılının içerisinde Bitcoin, geri çekilmeden önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 65.000$’ın üzerine çıktı. Bu da aslına baktığınızda Bitcoin’in amerikan para birimi olan dolar karşısında bile ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Eğer Bitcoin’in USD karşısındaki durumunu takip etmek istiyorsanız şu linke tıklayabilirsiniz: TradingView – BTCUSD

Kripto Paralara Nasıl Yatırım Yapabilirim?

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Paralar | 2022
Yeni Başlayanlar İçin Kripto Paralar | 2022

Bitcoin de dahil olmak üzere çoğu kripto para birimi türk lirası ile satın alabilirken çok bilinmeyen kripto para türleri için bitcoinle veya daha çok bilinen başka bir kripto para birimi ile ödeme yapmanız gerekmektedir. Kripto para satın alabilmeniz için öncelikle bir cüzdanınız olması gerekiyor. Cüzdan dediğimiz size ait olan kripto paraları tutabilmeniz için çevrimiçi bir uygulama.

Cüzdanları kendiniz açmak zorunda değilsiniz, borsalar sizler için bir cüzdan oluşturabilir. Borsaların cüzdanını kullanmak kendi cüzdanınızı kullanmaktan daha az güvenli olsa da borsaların sizlere sunduğu fırsatlar ve ek detaylarla uğraşılmaması yüzünden bu yol daha çok tercih ediliyor.

Ek detay derken; kripto paraların kendi offline cüzdanlarını kurabilmeniz için bir program indirmeniz, o programlarda 20 kelimelik güvenlik kodları oluşturmanız bunları saklamanız gerekmektedir. Bilgisayarınızın ya da kurduğunuz farklı bir cihazın sıfırlanması, kaybolması ya da herhangi bir şey durumunda yedeklemeniz yoksa bütün paranız gidecektir.

Sizlere girişte verilen 20 kelimelik iki faktörlü güvenlik kodlarını ve cüzdanınızın değişkenlik gösterebilen adresini kaybetmemeniz gerekmektedir. Günümüzde bile kripto para hesabını unutup Bitcoin’den milyon dolarlar kazanabilecekken eli boş olan birçok insan vardır.

Bu yüzden borsa hesaplarını tercih ediyoruz. Şifrenizi kaybettiğiniz bir durumda sizlere teknik destek verebilecek ekipleri bulunur. Bu teknik destek ekiplerine gerekli kanıtları yolladığınız zaman sizler için şifre sıfırlaması yapabilirler. Bu yönüyle offline cüzdanlardan çok daha sağlıklıdır.

Bir borsada hesap oluşturduğunuzda Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimlerini satın almak amaçlı banka hesabınızdan borsalara para aktarabilirsiniz. Sonrasında borsada bulunan bütün kripto para birimlerini satın alabilirsiniz.

Kripto Paraların İstatistikleri

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Paralar | 2022
Yeni Başlayanlar İçin Kripto Paralar | 2022

Bir kripto para pazar araştırması web sitesi olan CoinMarketCap’e göre dünya üzerinde 17.000’den fazla birbirinden farklı kripto para birimi halka açık bir şekilde işlem görmektedir. Kripto paraların temelleri açık kaynaklı olduğundan isteyen Github’dan projeleri forklayabilir -klonlayıp- ve ismini değiştirerek piyasaya sürebilir.

Bu yüzden ve herhangi bir denetleyici kuruluş olmaması yüzünden kripto para birimleri çoğalmaya devam ediyor. 10 Ocak 2022’deki istatistiğe göre tüm kripto para birimlerinin toplam değeri yaklaşık 2,9 trilyon dolar.

En çok üyesi bulunan ve en popüler borsaların market istatistiklerinin ortalamalarına göz attığımızda en çok kullanılan ve takas edilen kripto paranın Bitcoin olduğunu görüyoruz. Bitcoin’den sonra Ethereum ve sonrasında da Tether’ı görüyoruz.

Biraz Tether hakkında bahsedelim. Tether yani USDT bir stable coin yani sabit kripto para birimidir. Bu kripto para birimi 1$’a eşittir. Tether’ın kullanılma sebebi ise borsa işlemleri veya alım-satım işlemleri sırasında nakite dönme ihtiyacıdır. Tether’ın sahibi olan şirket her bir Tether için 1$’lık bir nakit para tuttuğunu söyler. Her ne kadar her Tether için birer dolar tutmak imkansız olsa da -bu yüzden güvensiz- , Tether şu anda en çok kullanılan üçüncü kripto para birimi.

Neden Kripto Paralar Bu Kadar Popüler?

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Paralar | 2022
Yeni Başlayanlar İçin Kripto Paralar | 2022

İnsanlar çeşitli nedenlerle kripto para birimlerine yatırım yapıyorlar. Bu yatırımların sebepleri de birbirinden oldukça farklı. Bir kripto para destekleyiciyseniz yani bir projeyi beğendiyseniz ve desteklemek istiyorsanız yatırım yapabilirsiniz. Mesela PiCoin’in madencilik uygulaması bilgisayarlarda sürekli çalışır ve pi sayısının bir sonraki basamağını tespit ederdi ya da Stepcoin diye bir proje sayesinde adım atarak coin kazanabiliyordunuz. Bu tarz bilime veya insan yaşamına katkı sağlayan projeler de bulunur ve bunların destekleyicisi de oldukça çoktur.

Farklı bir şekilde bir kripto paranın projesine güvenip ileride değerleneceğini düşünerek de yatırım yapabilirsiniz. Daha değerli hale geleceğini hissettikten sonra basit yatırım araçları -emlak, gayrimenkul- altın vb.- gibi düşük kârlar yerine yüksek kârları tercih ediyor olabilirsiniz.

Bazı kısımlar ise kripto paraların kendilerini enflasyondan koruduğunu düşünürler. Bu kısmen doğrudur. Bir kripto para bir merkez bankası tarafından yönetilmediği için herhangi bir para basımı durumu olmaz ve tamamen piyasaya göre hareket eder. Mesela Venezuela’da yaşanan ekonomik krizde oluşan durumlar gibi. Eğer Venezuela’da bir vatandaş olsaydınız ve ekonomik krizden etkilenmiş olsaydınız bu zor durumdan sadece 1 Bitcoin ile kurtulabilirdiniz.

Venezuela’daki vatandaşların parası oldukça değersizdi, insanların ellerindeki paralar bir anda olağanüstü derecede değer kaybetti. Bitcoin’in ise değer kaybetmesi o kadar kolay değil. Bitcoin’in batması ya da bir krize uğraması için onu merkeziyetli hale getirmeniz gerekir.

Hatta getirmeniz gerekmez, getirilme şüphesi bile Bitcoin’in oldukça düşük miktarlara ulaşmasını sağlar. Eğer Bitcoin’in hayali yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto bir şekilde kendisini açıklarsa ve Bitcoin cüzdanındaki paralardan birine transfer ederse Bitcoin’in çökeceğini görebiliriz.

Kripto Paraları Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bir ICO esnasında kripto para birimi almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı şeyler bulunur.

ICO ( Initial Coin Offering ): Yeni çıkan kripto paralar belirli bir sabit değere satışa sunulur. Herhangi bir borsaya çıkmadan satışa sunulması sayesinde normal fiyatlarından düşük miktara satışa sunulan coinler borsaya çıktığında fiyat yükselir.

Bu yüzden ICO’lar oldukça avantajlıdır ancak tabii ki unutulmaması gereken bir şey daha var, borsaya çıkmazsa coinler elinizde kalabilir.

ICO’da dikkat edilmesi gereken şeylerin en önemlisi şirketin sahibinin kimin olduğudur. Kripto para biriminin şirketinin sahibi kim, tanınabilir mi? daha önceki projeleri neler? veya hakkında herhangi bir olumsuz yorum var mı? gibi soruları kendinize -ve tabii Google’a- yöneltmeniz gerekir.

Şirketin bilgilerinin yanı sıra sizin gibi farklı yatırımcıları da incelemeniz gerekmektedir. Büyük yatırımcıların bu coine yatırım yapmadığı da çok önemlidir. Eğer bu kripto paraya diğer büyük yatırımcılar da yatırım yapmışsa, bu olumlu bir işarettir.

Aynı şekilde aldığınız kripto paranın gerçekten bir kripto para olup olmadığına dikkat edin. Nasıl olduğunu hemen açıklayalım: piyasada sadece kripto paralar değil kripto tokenler de bulunur. Tabii ki tokenler de alınabilir ancak tokenlerin kendine ait projeleri çok da tercih edilmez. Çünkü altyapısı başka bir coine aittir.

Tokenler kendinden üst bir coine bağlı olan alt kripto para birimleridir. Eğer bir token almak istiyorsanız, kesinlikle alabilirsiniz ancak yanlış şey almadığınıza dikkat etmelisiniz.

Kripto Paralar ve Gizlilik

Yeni Başlayanlar İçin Kriptografi Rehberi | 2022
Yeni Başlayanlar İçin Kriptografi Rehberi | 2022

Kripto paralar sayesinde gizliliğinizi ihlal etmeden ödeme alıp ödeme yapabilirsiniz. Kripto para birimleri genelde size belirli karakterden oluşan adresler verirler ve para gönderimi yaptığınızda sadece bu adresler belli olur. Tabii ki de bulunmazsınız diye bir şey yok. Borsalar yasal süreçlere tabii olduğundan borsalardan bilgi istendiğinde vermek zorundadırlar. Siz kendi kripto cüzdanınızdaki parayı nakite çevirmek için borsaya çekmek zorundasınızdır ve bu yüzden borsalara transfer işlemi gerçekleştirirsiniz.

Bu transfer işlemindeki adres borsanın olduğu tespit edildiğinde bulunursunuz. Eğer gizliliğinize dikkat ediyorsanız ve kripto paralar dışında gizlilik için neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız internet sitemiz üzerinden şu yazıyı okuyabilirsiniz: Gizlilik Odaklı En İyi Programlar | 2022


Bu yazıda herhangi bir yatırım tavsiyesi bulunmamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com