Kriptoloji Nedir

Kriptoloji Nedir

Kriptoloji, Kriptografi ile ilgili bir bilim dalıdır. Özellikle Kripto sözcüğü ile birçok kişi ne anlama geldiğini az çok bilebilir. Gizli yazıları, ve şifreli olan belgeleri ele alan bir incelemedir. Kriptoloji kısaca bir şifre bilimi denebilir. Günümüzde birçok uygulamada bu özelliği görmek mümkün. Çeşitli yazıların veya iletilen belirli bir sisteme göre şifrelenerek iletilmesiyle ortadan ciddi bir güvenlik sağlanmış olur. Bu mesajların güvenli bir şekilde alıcıya iletilmesinin yanı sıra bunun güvenliğinin sağlanmasıyla güvenlik açıkları engellenmiş olur. Günümüz teknolojisinde hız göz önüne alınırsa ortaya çıkan güvenlik açıklarını önlemek gerekir. Şirketlerin bu noktada şifre bilimine önem vermesi ve bilgi güvenliğini sağlaması açısından yeni teknolojilere yönelmesi şaşırtıcı bir durum olmaktan çıkıyor. Özellikle askeri kurumlarda şifre bilimi çok önemlidir. Bunun yanı sıra kişiler arası iletişim araçlarında dahi kriptolojinin ilgisi vardır.

Kriptoloji Nedir
Kriptoloji Nedir

Kriptoloji ile birlikte birçok kişi güvenliğin sağlandığından emin oluyor. Devlet kurumları, şirketler arası iletişim gibi birçok konuda güvenlik işleyişlerinin ezberlerini bozabilecek bir sistemden bahsediyoruz. Haberleşmenin güvenliğini üst düzeyde karşı tarafa sağlamak için çeşitli uygulamaları ve teknikleri içeren bir bütünü sağlar. Tarihten günümüze kadar birçok şifreleme tekniği kullanılmıştır. Ancak bundan önce kavramları iyice anlamak gerek.

  • Kriptografi, şifreli yazı yazma
  • Kripto Analiz, şifreleri çözmek veya analiz etmek

Bilgi Güvenliği Nedir?

Bilgi güvenliği denince akıllara birçok şey gelebilir. Herhangi bir verinin izinsiz olarak kullanılmasına, incelenmesine veya ifşa edilmesini engelleyen bir işlem olarak denebilir. Bilgi güvenliğinin sağlanmasıyla kişiler veya şirketler bu konuda ilerleme kaydedebilir. Özellikle mahremiyetin ön planda tutulduğu bir alan olarak söylenebilir. Herhangi bir bilgiye izinsiz erişimi önlemek olarak tanımlanır. Hayatımızın her alanında artık internet bulunuyor. Evde, iş yerinde ve kafeler gibi birçok alanda interneti bulmak mümkün. İnsanlar ihtiyaçlarını karşılayabilmek için internet sitelerini kullanmak durumunda kalabiliyor. Özellikle bu durum birçok riski beraberinde getirmektedir. İnternet ortamında kişiler güvenliğin yeterli olmadığı alanlarda gezdiğinde maddi veya manevi zararlarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu noktada siber saldırılara karşı korunabilmek çok önem arz ediyor.

Kriptoloji Nedir
Kriptoloji Nedir

Bilgi güvenliğinde kişiler verilerin korunmasının sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesiyle internet güvenli hale gelebiliyor. En basit adımlarla kişisel verilerinizi korumak zor bir durum değildir. Sosyal medyalar sayesinde her türlü kişisel bilgilerinizi ortada olduğunu bilmek gerekiyor. Bu tarz yerleri kullanırken mutlaka bankacılık bilgileri, ilişki durumu gibi başkasını ilgilendirmeyen bilgileri paylaşmamak önemlidir. Yalnızca arkadaşlarınız ve ailenizin olabileceği kişilerle paylaşabileceğiniz şeylerin bu alanda olması kişisel farkındalık açısından önemlidir. Elinizde milyarlarca dolar para olsa bile bunu sosyal medyadan paylaşmak ne kadar mantıklı? Diye kendinize sorabilir ve buna göre önlem alabilirsiniz.

Aynı zamanda internet sitelerinde hesaplarınızın çalınmaması için basit parolaları kullanmaktan kaçının. password veya 123456 gibi parolalar artık çok eskide kaldı. Yalnızca sizin bileceğiniz bir bilgiyi kendi parolanız yapabilirsiniz. Basit parolaları internet ortamında kötü niyetli kişilerin kırması yalnızca saniyeler alır.

Kriptoloji Ne İşe Yarar?

Günümüzde bilgi güvenliği ön planda fakat bilgi güvenliği her zaman ön planda yer almıştır. Bireyler veya kurumsallar kendi bilgilerinin izinsiz olarak başka yerlerde dolaşmasını asla istemez. İnsanlar günümüzde bazı uygulamalar sayesinde çok basit bir mesajı dahi çeşitli şifrelemeler kullanarak göndermektedir. Kişisel hesapların yanı sıra büyük şirketler için bilgi güvenliği çok önemlidir. Bu alanda Kriptoloji devreye girerek şirketlerin ihtiyaçlarına çözüm olmaktadır. Özel ve kamu kurumlarının bu sistemleri kullanmasıyla birlikte iyi bir durum ortaya çıkabiliyor. Son derece gizli olan bilgilerin hiç kimseye ulaşmasını asla istemezsiniz. Özel olarak geliştirilmiş şifre bilimi sayesinde bu tür durumlara karşı önlemler alınabiliyor.

Kriptoloji Nedir
Kriptoloji Nedir

Alıcılar özel şifreleme kodları sayesinde mesajı çözerek kendilerine alabilmektedir. Kriptoloji günümüz ve geleceğin dünyasında kilit rol oynayacak işlemlerden birisidir. Mesajlaşmanın yanı sıra telsiz ile haberleşmede kriptoloji rol oynuyor. Bu haberleşme yönteminde mesajlar değil ses şifrelenmektedir. Bu şekilde karşıya gönderiliyor ve alıcı tarafından şifreyle açılarak mesaj kendisine iletiliyor. Bu şekilde araya başka hiçbir kullanıcı girmeden direk olarak adresine gönderilmiş oluyor.

Kriptografi Niçin Önemlidir?

Günümüzde birçok kişi çevrimiçi olarak alışveriş yapmayı denemiştir. Özellikle bu noktada hesap oluşturur ve ödeme bilgilerinizi kaydedersiniz. Bunun gibi görevleri internet siteleri içerisine yaparken bilgilerinizin nasıl korunduğunu hiç düşündünüz mü? Online alışveriş siteleri sizde yeterince güvenli mi? Bunun gibi sorular sizin aklınızı kurcalıyor olabilir. İnternet siteleri bu bilgilerin gizli olmasını sağlamak adına bir çeşit şifreleme yöntemi kullanmaktadır. Kriptografi kullanılarak başkasının görmesi istenmeyen bilgilerin saklanması mümkün hale gelebiliyor. Mesajları ve bilgileri güvende tutma sanatı olarak söylenebilir. Kriptografi sayesinde bilgilerin güvende olması sağlanır. Kriptografi işlemlerinde bir gönderici bir alıcıya mesaj aktarırken bunu yalnızca alıcıların alabileceği bir şifreyle dönüştürerek gönderir. Araya başka giren kullanıcıların olmasını engeller ve hedef alıcıdan başkasının görmesi bu şekilde engellenir.

İş süreçleri ve bireyler internet üzerinde var oldukça bu işlemlere olan ihtiyaç her zaman var olacaktır. Birçok internet sitesinde artık şifreleme kullanılıyor. Çevrimiçi alışveriş gibi siteler ve uygulamalarda insanlar var oldukça bilgiler etrafta var olmaya devam edecektir. Kişisel verilerin gizli olması ve saklanması her geçen gün daha çok önem kazanacaktır. İnsanlar kendi bilgilerinin güvende olduğunu hissetmelidir. Önceden kötü niyetli siber korsanlar büyük şirketleri veya oluşumları direk hedefine alıyordu. Ancak insanların verileri etrafta dolaşmaya başladıkça her gruptan veya büyülükten yerleri hedefe alınmaya başladı. Günümüzde bireyleri dahi hedefe alır hale geldi. Özellikle bireylerin kendi başına internet üzerinde bilgilerine ulaşmak daha kolay olarak gözüktüğü için bunlar hedef haline gelmeye başladı. Bunu önlemek içinse çeşitli şifreleme işlemlerine olan ihtiyacın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmış oluyor.

Kriptoloji Nasıl Çalışır?

Kriptoloji Nedir
Kriptoloji Nedir

Kriptoloji bir matematik bilimi olarak sayılıyor. Bu nedenle ifadelerin hepsi matematiksel ifadelerle ortada olacaktır. Şifrelemede rakamlar ve harfler kullanılıyor. Bu kullanım günümüze kadar gelişerek devam etmiştir. Birçok şifreleme tekniği bulunur.

Açık Anahtarlı Şifreleme

Bu yöntemde 2 adet şifre yer alıyor. Bu şifrelerin birisi herkese açık olarak kalıyor diğeriyse gizli şifre olarak kalıyor. Örnek olarak herkes size mesaj atabilir ancak sadece o mesajın gönderildiği sahibi açıp mesajları okumaya başlayabilir. Buna açık anahtarlı şifreleme deniyor.

Hill Şifrelemesi

Blok şifreleme olarak söylenebilir. Şifrelenecek olan iletiler bloklara bölünür ve hepsi tek tek ayrı olarak şifrelenir.

Kriptoloji Tarihi

Kriptoloji geçmişten günümüze kadar kullanılarak bugüne kadar gelmiştir. İlk Kriptolojinin izlerine MÖ 4000 yıllarında Mısır hiyerogliflerinde rastlanıldı. Özellikle Roma İmparatoru Sezar, kriptografiyi kullanmış ve Sezar şifrelemesini bizzat geliştirmiştir. Bu izlere buralarda rastlandı ve MÖ 5.yüzyıla kadar bu bilimle alakalı bir gelişim yaşanmadı. Bu çağda Spartalılar kriptografi alanına yoğunlaştı ve askeri alanda kullanımı başladı. Özellikle Kriptografi alanının askeri kurumlarda kullanıldığı biliniyordu. 1. Ve 2. Dünya savaşında Kriptografi bilimini Almanlar kullanmıştır. Enigma adında olan özel bir şifreleme makinesiyle özel bilgilerini bu alanda gizlemiştir. Askeri bilgilerin gizlenmesi için şifreleme bilimi kullanıldı.

Ekim 1, 2021

Veri Madenciliği

Eylül 30, 2021

Siber Saldırısı

Eylül 24, 2021

Loglama Nedir?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir