Millisiberguvenlik.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Web Güvenliği
 4. »
 5. Malware Nedir?

Malware Nedir?

admin admin -
97 0
Malware-Nedir

Malware bilgisayarlara zarar vermek amacıyla üretilmiş olan kötü amaçlı yazılımlara verilen isimdir. Bu kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarın ayarlarını değiştirmek ve sistem hatalarına neden olmak için kullanılmaktadır. Malware yazılımının etkisi altına girebilmek için internet üzerinden sakıncalı olan bir siteye girmek, virüslü olan bir yazılımı indirmek veya çalıştırmak yeterli olacaktır.

Malware Virüsü

Bir virüs olarak da tanımlanan Malware bilgisayarlara çok büyük hasarlar verebilir. Bunun için girdiğiniz siteye indirdiğiniz yazılım ve uygulamalara dikkat etmeniz gerekir. Malware virüsü insanlar tarafından üretilmiş olduğundan dolayı bunun bazı gerekçeleri vardır. Bu gerekçelere baktığımızda ise şöyle sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

 1. İnsanların para kazanma arzusu,
 2. Bilgisayarlara girerek özel bilgileri çalmak (şirket bilgileri olabilir)
 3. Bir sistem üzerinde hata olmasına neden olmak,

Malware nedir? Sorusunun yanıtını az çok yukarıdaki tanımlamadan anladık. Ama işi biraz daha detaylandırdığımızda şöyle sonuçların ortaya çıkmış olduğunu da görebiliyoruz. Bir bilgisayar korsanının üretmiş olduğu bu virüsün etkisinde kaldığınızda bunun size ciddi zararı dokunabilir. Bunun için de bilgisayarınızı ve verilerinizi korumanız için ekstra güvenlik önlemlerine ihtiyacınız olacaktır. Bu korumayı da yine faydalı yazılımları alarak sağlayabilirsiniz.

Malware Virüsü Temizlenebilir mi?

Bilgisayarınızda Malware yazılımının etkisini görüyor ya da bundan şüphe ediyorsanız o zaman bilgisayarınızı mutlaka taramanız gerekiyor. Malware virüsünü temizleyebilmenin en etkili yolu diğer virüslerde olduğu gibi anti-virüs programı kullanmaktır. Bunun için bilgisayarınızda kaliteli ve güvenli olduğundan emin olduğunuz anti-virüs programları bulundurmanız gerekir.

Bu virüsleri temizleyebilmenin farklı yazılımları da vardır. Bu yazılımların bazıları ücretli bazıları ücretsizdir. Ücretsiz olan güvenilir bir yazılımı bilgisayarınıza indirip kurulumunu hemen yapabilirsiniz.

Malware-Nedir1
Malware Nedir?

File Rep Malware Nedir?

Malware nedir? Sorusunun yanıtını verdikten sonra bu virüsler içerisinde ismi geçen File Rep Malware Nedir sorusunu da cevaplamamız gerekiyor. File Rep Malware 3. Taraf anti-virüs paketinin bir dosyaya atacağı etikettir. Genelde işletim sistemini satın almadan önce Windows’u etkinleştirmek için kullanılan sahte bir KMSPICO ile ilişkilendirilmektedir. File Rep Malware birkaç yıldan beridir vardır.  Daha önceleri Win32: Evo-gen [Susp] şeklinde isimlendiriliyordu.

Aşağıdaki koşulların karşılanması halinde bilgisayardaki bir dosya FileRepMalware etkisi altına girebilir.

 • Dosya Antivirüs temizliği yapılmamışsa,
 • Dosya herhangi bir yayıncı tarafından imzalanmamışsa,
 • İndirilecek olan dosya yeterli sayıda indirilmemiş ve kullanılmamışsa,

Bazı dosyalar şüpheli olarak işaretlenmiş olabilir, fakat bu tehdidin geçerli olduğu anlamına gelmeyecektir. Bazı anti-virüs programları tarama yaparken analiz sırasında yanlış bilgi verebiliyor.

Avast anti-virüs yazılımı bir dosyayı indiremediği, yükleyemediği ya da kullanmadığı zaman uyarı olarak File Rep Malware etiketini dosyaya atayabilir. Yani aslında dosyanın ne kadar zararlı olduğu konusunda net bilgi vermiyor olsa da popülerliği konusunda size fikir verebilecektir. Avast genellikle bu etiketi dosya düşük puana sahip olduğunda verilir. Yani crackli uygulamalarda çok fazladır.

Bir dosyanın gerçekten de File Rep Malware etiketine sahip olduğundan şüphe ediliyorsa o zaman bunun gerçek olup olmadığını belirleyebilmek için dosyayı VirusTotal’a yüklemeniz gerekir. Bu sayede dosyayı tarayarak kötü amaçlı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Malware Gen Nedir?

Anti-virüs yazılımlarının amacı bir dosyanın kötü amaçlı olup olmadığını belirlemektir. Bunun içinde dosyanın içeriğini tarar ve bilinen tehditleri algılayarak bilgisayarın ve verilerin korunmasını sağlar. Bir anti-virüs programı için bilinen tehdit virüsten koruma programına şüpheli görünen dosyalardır. Yani bilgisayarınızda güvenli olmayan bir dosya tespit edildiğinde doğrudan sizi uyarmak için Malware.Gen algılandığını belirtecektir.

Bilgisayarınıza Malware gen virüsü bulaştığında aşağıdaki sonuçlarla karşı karşıya kalmanız mümkün olacaktır

 • Bilgisayarınızın performansında önemli bir düşüşle karşılaşırsınız.
 • Malware gen sizi güvenli olmayan internet sitelerine girmeye zorlayabilir.
 • Adres defterinize ve mailinize ulaşarak sizin üzerinizden başkalarına bulaşabilir.

Diğer tüm virüs yazılımları gibi Malware gen’de bilgisayarınızda önemli zararlar oluşturabilir. Üstelik adres defterinize de ulaşabileceğinden dolayı sizin vasıtanızla tanıdıklarınıza ya da iş arkadaşlarınızın bilgisayarlarına geçebilme imkanına sahiptir. Bu da sizin bilgisayarınızın güvensiz olabileceği ve bir an önce anti-virüs yazılımları kullanılarak bilgisayarınızın taranıp temizlenmesi gerektiğini ortaya çıkaracaktır.

Malware Virüsü Nedir?

Malware nedir? Sorusunda bu virüsün ne olduğunu açık bir şekilde anlattık. Anlatımımızdan da anlaşılacağı üzere bu bilgisayarınıza erişerek verilerinize zarar vermek daha da önemlisi bilgisayarınızı artık kullanamayacağınız hale getirmek amacıyla geliştirilmiş olan bir kötü amaçlı yazılımdır. Bilgisayarda kullanılan bu kötü amaçlı yazılımların amaçları tamamen ticari olduğu gibi belli çıkarlar doğrultusunda da gerçekleşebilir. Bunun için bilgisayarınızda anti-virüs programları bulundurmanız faydalı olacaktır.

Win32 Malware Gen Nedir?

Virüs koruma yazılımları yüklü olduğu bilgisayar ve cihazda kötü amaçlı bir dosyanın var olup olmadığını belirler ve dosyanın veritabanıyla karşılaşması olasılığını ortadan kaldırır. Bu işlemi yaparken ise dosyayı analiz ederek programın davranışlarını takip eder. Genel bir tehdit virüs programı için şüpheli olarak görülür ve koruma sağlanmış olur.

Anti-virüs programı bir virüs tespit ettiğinde Win32 Malware.Gen ile sizi uyarır. Virüs programları her zaman doğruyu göstermeye bilir. Bazı durumlarda yasal olan dosyaları da yanlışlıkla kötü amaçlı olarak algılayabilir. Eğer siz uyarı verilen bu dosyanın virüs içermediğinden emin iseniz bu durumda uyarıyı da görmezden gelebilirsiniz.

Kötü Amaçlı Yazılım Nedir?

Kötü amaçlı yazılım demek bir bilgisayarın tehdit altında olduğunu gösteren ifadeyi içerir. Bu yazılımlar bazen internet sitesi bazen de reklamlar aracılığı ile görüntülenebilir. Kötü amaçlı yazılımları kullanan ve geliştiren bilgisayar korsanlarına baktığımızda bunların amaçlarının yazılım üzerinden para kazanmaya çalışmak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.  

Bir bilgisayarda kötü amaçlı olan dosyalar aşağıdaki gibi gösterilebilir.

EXE dosyası gibi görülebilirler. Bu tip dosyalar her yerde olduğundan dolayı şüphe edilmesi daha zordur.

Ekran koruyucuları, Word dosyaları, Excel dosyaları ya da web siteleri gibi komut dosyaları içerenler.

Bazı durumlarda resim ve video gibi medya dosyaları da zayıflığı hedeflediklerinden dolayı kötü amaçlı olarak istismar edilebilirler. Bu nedenle aslında dijital ortamda var olan her şeyi açarken, indirirken ve incelerken dikkatli hareket edilmesi gerekir.

Antivirüs Programları Ne İşe Yarar?

Anti-virüs programları çoğumuzun bilgisayarında duran, ancak genelde bir işe yaramadığı düşünülen yararlı yazılımlardır. Hatta çoğu kişi bilgisayarını yavaşlattığı gerekçesiyle de anti-virüs yazılımlarını etkisiz hale getirir ya da tamamen kaldırır. Fakat bir bilgisayarda virüslere karşı koruma sağlayabilecek olan tek önlem anti-virüslerdir.

Virüsler bilgisayarların internet aracılığı ile birbirine bağlanabilmesiyle birlikte çok daha hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştır. Dolayısıyla çeşitli ağlarda farklı virüsler yayılabilir. Kötü amaçlı virüslerin adı başka olsa da yaptıkları işlemlerin temelinde kişiye zarar vermek vardır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz Malware virüsleri de bunlara en önemli örneklerdir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com