Millisiberguvenlik.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Siber Güvenlik
 4. »
 5. Siber Suçlar İhbar

Siber Suçlar İhbar

admin admin -
762 0
Siber-Suclar-Ihbar

Siber suçlar diğer bir adıyla bilişim suçları TCK’nın 243.maddesinden 246.maddesine kadar sıralanmıştır. Siber suçların kapsamını belirleyen hükümler ise şöyledir:

 • Herhangi bir bilişim sistemine sızma,
 • Sistemin engellenmesi, bozulması, verilerin yok edilmesi, değiştirilmesi,
 • Kredi kartlarının ve bankaların sistemlerinin kötüye kullanılması,
 • Yasak olan cihaz ve programların kullanılması,
 • Bilişim sistemleri kullanılarak yapılan hırsızlık,
 • Banka ve kredi kartları üzerinden yapılan dolandırıcılık,
 • Bilişim sistemi üzerinden kumar oynanması,

Yukarıdaki tanımlar doğrultusunda herhangi birisi bilişim suçları işlemişse ya da işlendiğinden şüphe ediliyorsa bu durumda yapılması gereken ilk işlem siber suçlar ihbar hattını kullanarak tespit edilmesini sağlamak. Emniyet dijital platformların kötüye kullanılmasına karşın siber suçlar ihbar hattını kurmuş ve bu sayede haksızlığa uğrayan, dolandırılan ya da kendisi veya şirketi hakkında hırsızlığa uğrayan kişilerin haklarını savunabilmesini amaçlamıştır.

Emniyet Siber Suçlar İhbar

Siber suçların tamamı şikâyete bağlı olarak çalışmaz. Bazı suçların gerçekleşmesi halinde emniyet herhangi bir şikâyet durumu olmadan da kendiliğinden soruşturma başlatabilir. Soruşturmanın başlatılması ise yine yukarıda belirttiğimiz tanım çerçevesinde yapılır. Eğer emniyet suçun var olduğunu tespit etmişse, süresi geçmeden hemen işlemi başlatır. Eğer suçun türü için herhangi bir şikâyet bulunmuyorsa şikayet formasında Cumhuriyet Başsavcılığına ya da Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine ihbar yapılabilir. Emniyet siber suçlar ihbarı yazılı ya da sözlü olarak mümkündür. Şikâyetin yapılması gereken Cumhuriyet Başsavcılığı olayın gerçekleştiği yerdeki Cumhuriyet Başsavcılığıdır.

Emniyet siber suçlar ihbarı günün her saatinde yapılabilir. Bu konuda esas olan şey ise suçun işlendiği sürenin geçmemiş olmasıdır.

Siber Suçlar İhbar Etme

Siber suçlar denildiğinde her ne kadar bilgisayar ve internet üzerinden yapılan suçlar akla geliyor olsa da siber suçlar ihbar kesinlikle mail üzerinden yapılamaz. Bunun için izlenmesi gereken yöntem CİMER’e başvurmaktır. CİMER sizin yapacağınız başvuruyu idari bir durum olarak değerlendireceğinden dolayı doğrudan savcılığa gönderecektir.

Siber suçlar ihbar aşağıdaki kolluk güçlerine yapılabilir.

 • Bulunduğunuz yerdeki cumhuriyet savcılığına
 • Emniyet ya da Jandarma karakoluna,
 • Siber Suçlar Şube Müdürlüğüne,
 • CİMER’e,

Siber suçlar ihbar edilirken suç duyurusu şeklinde ya da şikâyet dilekçesi şeklinde yapılması gerekir. Şikâyet ederken yukarıda da belirttiğimiz gibi şikayet süresine dikkat edilmesi gerekiyor. Yani bir şikâyet dilekçesinin verilmesinin süresi, suçun işlendiği andan başlayarak 6 aydır.  Bu süreyi aşan durumlarda yapılan şikâyetler geçerli olmayacağından dolayı değerlendirmeye alınmaz.

 Siber suçlar ihbar edilirken dilekçe mutlaka detaylı olarak yazılması gerekir. Çünkü Savcının duruma müdahale edebilmesi ve konuyu anlayabilmesi için dilekçeyi kullanacaktır. Bu nedenle de siber suçlar ihbar edilirken mutlaka bir avukattan destek almak ya da avukatla çalışmak gerekir.

Siber-Suclar-Ihbar-1
Siber suçlar ihbar

Siber Suçlar İhbar İletişim

Siber suçlar ihbar iletişim bilgilerini yukarıda belirtmiştik. Bu güvenlik birimlerine başvururken şikâyet dilekçesi verildiğinde aşağıdakilere dikkat etmek olayın açıklığa kavuşabilmesi açısından önemlidir.

Her dilekçede olduğu gibi ilk yapılması gereken dilekçeyi hangi savcılığa veriyorsanız o Cumhuriyet Başsavcılığını başlık olarak belirtmek gerekir. Şikâyette bulunan kişinin kimlik bilgilerinin paylaşılması için adını, soyadını, T.C. kimlik numarasını ve açık adresini belirtmesi gerekir. Bu şikâyet sürecinde tebligatların açık adresinizden size ulaştırılabilmesi açısından gereklidir.

Dilekçe de suçun kim tarafından işlendiği biliniyorsa adının ve soyadının yazılması gerekir. Genellikle şikâyet durumlarında suçu işleyenin kim olduğu bilinmediğinden ad soyad tespit etmek zordur, bu durumda ise şüphelinin kimliği savcılık tarafından yapılır.

Siber suç ihbar edilirken aleyhinize gerçekleştirilmiş olan suçu açık bir şekilde belirtmeniz gerekiyor. Bu sayede ceza soruşturmasının başlatılabilmesi için hangi bilişim suçunun işlenmiş olduğu tespit edilmiş olacaktır. Yine yukarıda belirttiğimiz gibi suçun işlenme tarihinin de açıkça belirtilmesi soruşturma açısından önemlidir. Suçun işlenme tarihi suçun öğrenildiği tarih olabilir. Tarihin belirtilmesi hem soruşturmanın başvuru süresi hem de savcılığın incelemesini yaparken o tarihler arasını değerlendirmeye almasında yardımcı olacaktır.

Suçun kime, kim tarafından ne zaman işlendiği belirtildikten sonra suça olan konunun tüm açıklığıyla anlatılması gerekir. Olay hakkındaki detaylar olarak da değerlendirilen bu bilgiler ne kadar açık olursa savcılık soruşturması açısından da o kadar iyi olacaktır.

Dilekçe sonlandırılırken olaya ilişkin hukuki deliller varsa mutlaka bunlar belirtilmelidir. Örneğin suç internet üzerinden işlenmişse olayın ekran görüntüsü alınarak belge haline getirilmesi gerekir.

Dilekçenin en sonuna tarih ve imza atılması kesinlikle unutulmamalıdır. Bu önemli detay olmadan şikâyet dilekçesi işleme alınmaz.

Günümüzde bilişim hukuku bilişim suçlarının bir alt kategorisi olarak değerlendirilir ve oldukça ciddiye alınır. Bu tip davalarda olayın süreci ve kimin tarafından işlenmiş olduğunun tespiti daha hızlı olduğundan dolayı soruşturmanın karara bağlanma süreci de daha hızlıdır.

EGM Siber Suçlar İhbar

EGM siber suçlar ihbar şube müdürlüğü vatandaşların internet üzerinden dolandırılmasının önüne geçebilmek için gece gündüz çalışmakta ve kendisine gelen şikâyetlerin birçoğunu da hızlı bir şekilde sonlandırmaktadır.

Siber suçlar ihbar EGM’ye ya da savcılığa yapıldığında adli süreç başlatılır ve soruşturmaya ilişkin delillerin toplanmasına geçilir. Deliller EGM tarafından toplanır. Bazı siber suçlarda delillerin toplanabilmesi oldukça zordur. Meselâ internet üzerinden birisi size hakaret ya da kötü bir söz söylemişse bu durumda mutlaka ekran görüntüsü almanız gerekir. Ekran görüntüsü almazsanız deliller bir süre sonra silineceğinden ya da paylaşım kaldırılacağından dolayı deliller de yok edilmiş olacaktır. Bunun için siber suçlar ihbar edilmeden önce olayın anının kaydetmek, videoya çekmek çok önemlidir.

Siber suçlar yapıları gereği dijital plâtformlar veya cep telefonları gibi teknolojik cihazlar yapılarak işlenir. Dolayısıyla soruşturma esnasında şüpheli olan kişinin cep telefonları ve bilgisayarlarının incelemesinin yapılması gerekir ve bunun içinde izin alınır. Siber suçlar ihbarı ile ilgili olarak önemli bir bilgi vermek gerekirse suçla karşı karşıya kalındığında yapılması gereken verilerin e-noter aracılığıyla onaylatılmasını sağlamaktır. Bu sayede suçun işlenme şeklini de güvence altına almış olursunuz.

Siber suçlar ihbar edildikten sonra savcılık hemen harekete geçerek şüphelinin ifadesini almak için çağırır, tanıkların beyanları alındıktan sonra Whois sorgusu yapılarak internet sitesinden kişinin bilgileri alınır, şüphelinin ip adresi, kripto para hareketleri, banka hesap dökümleri, dijital materyallerine el koyma, şüphelinin iletişimi denetlenir ve HTS kayıtları istenir, meslek ve faaliyetleri incelenerek, MASAK raporu hazırlanır.

Yukarıdaki bilgilerin dışında ekstra bilgiler gerekiyorsa savcılık bu bilgilere ulaşabilmek için gerekli süreci de başlatabilir.

Günümüz dünyasında siber suçların işlenmesi teknolojinin cebe kadar girmesi sonrasında daha fazla artmış ve bu bağlamda kişiyi koruma kalkanı da biraz daha genişletilmiştir. İnsanların siber suçlara maruz kalmaması adına internet üzerinden yaptıkları işlemlerde güvenli sistemleri kullanmaları ve bilmedikleri sitelere girmemeleri önemlidir. Bu sayede hem kendini hem hesabını korumuş olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com