Millisiberguvenlik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siber Güvenlik
  4. »
  5. Termux Nedir

Termux Nedir

admin admin -
273 0

İşletim sistemleri arasında pek çok seçenek olmasına rağmen en çok bilinenler masa üstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için Microsoft Windows ve Linux dur. Telefonlar için ise çok fazla seçenek olmadığından Android ve İOS kullanılır. Fakat Termux dediğimiz sistemle Linux artık Androidler için kullanılabilir hale geliyor. Buna Linux’un mobilize olmuş Versiyonu diyebiliriz. Böylece artık telefon ve tabletlerle de Linux işletim sistemi olanaklarından yararlanabileceksiniz. Yalnız İOS kullanıcılar için aynı durum söz konusu değildir. Uygulama sadece Android işletim sistemi için geçerlidir.

Termux Nedir Ve Nasıl kullanılır

Termux Nedir
Termux Nedir

Öncelikle bu işletim sistemi mantığının Kali Linux ayarında olduğunu bilmelisiniz. Yani sistem hackerların çok korunaklı ve kullanışlı olmasından dolayı tercih ettiği bir işletim sistemidir. Öyleyse Kali Linux’den biraz bahsedelim. Kali Linux 2013 yılında penetrasyon testleri için geliştirilmiştir. Bu testler: Black Box, Gray Box ve White Box olarak 3’e ayrılmıştır. Bu testlerle güvenlik açıklarının bulunup düzeltilmesi amaçlanır. Yani Kali Linux profesyonel penetrasyon testleri amacıyla geliştirilmiş, Debian tabanlı Linux işletim sistemi dağıtımı şeklidir. Debain ise özgür bir Linux şeklidir. Ayrıca açık kaynaklıdır. Yani Linux işletim sisteminin tüm kaynak kodları, bütün kullanıcılara açıktır. Uygulamayı kullanıcılar bilgi almak için, şifre kırmak için, trojan göndermek için, sitelere sızmak için veya virüs oluşturmak ve göndermek için kullanabilirler. Daha bir çok alternatif sunan bu sistemin özellikleri sebebiyle uygulamayı çoğunlukla güvenlik araştırmacıları kullanmaktadır.

Termux Nedir
Termux Nedir

Termux Ne İşe Yarar?

Termux ile bir işletim sistemiyle yapmak istediğiniz birçok işlemi telefonunuz üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Linux işletim sistemiyle birlikte çalışan bu uygulamayla Android ile yapamadığınız birçok işlemi kolayca yapılabilir. Termux kurulumunda başlangıçta temel paketler kurulur. Fakat daha sonra isteğinize göre bu paketlere paket yöneticisini kullanarak ekleme yapabilirsiniz. Termux ücretsiz bir uygulama olduğundan ekleyeceğiniz paketlerde de ücretlendirme söz konusu değildir. Ekstra avantajlarının yanı sıra uygulamanın ücretsiz olması da Android kullanıcılarının buna benzer uygulamalar yerine Termux uygulamasını tercih etmesini sağlıyor.

Termux ile SSH yani Güvenli kabuk dediğimiz şifreleme tekniği kullanılarak uzak sunuculara erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca rahatça projelendirme yapabilir ve sorunsuz bir dosya aktarımı yapabilirsiniz. Linux tabanlı bu uygulamayla istediğiniz kodları yazarak yazılım yapabilir veya programlama yapabilirsiniz. Veya bu uygulamayla Linux komutlarını öğrenip kendinizi geliştirebilirsiniz. Uygulama ayrıca önemli verilerinizin olduğu dosyalarınızı senkronize edip yedeklemenize de olanak sağlar. Hemen hemen her sistemin zayıf yönlerini bulup bunları nasıl kapatacağımı bulmamızı sağlayan ileri teknoloji bir sistemdir.

Termux Nasıl Yüklenir Ve Kullanılır?

Öncelikle uygulamayı telefonunuza indirme mağazasını kullanarak indiriyorsunuz. Sonrasında uygulama sizi bilgilendiriyor. Yönlendirmeleri takip ederek kullanımını rahatlıkla öğrenebilirsiniz. İlk çıkan sayfada Termux’un tanıtımı yer alıyor. İkinci sayfada ise paketleri nasıl yükleyebileceğiniz bilgileri yer alıyor. Tanıtımın son sayfasında ise Termux, size yardımcı olabilecek komutları paylaşıyor. İlk girmeniz gereken komut ise uygulamanın arayüzünü güncellemek için gireceğiniz komuttur.

Termux komut sistemiyle program yükleyebileceğiniz bir uygulamadır. Uygulamaya ilave olarak eklemek istediğiniz tüm paketler için komutlar girmelisiniz. Örneğin paket araması yapabilmek için “ pkg search <paket> “ yazmalısınız. Bir paketi indirmek istiyorsanız da yine aynı şekilde paket yerine paketin adını yazmanız yeterli olacaktır. Kullanımınız sırasında mevcut olan klavyeniz yeterli gelmeyebilir. Bu durumda indirme mağazanızdan hacker’s keyboard gibi bir uygulama indirerek daha fazla tuşa erişim sağlayabilirsiniz.

Termux Hakkında daha fazla bilgi..

Termux komutlarından biraz daha açıkça bahsedip örneklendirme yapabiliriz. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki burada her işlemi komutla yapmak zorundasınız. Örneğin; Ses arttırma tuşu + W tuşlarını kullandığınızda üst karaktere geçersiniz. Yada Ses arttırma tuşu + S tuşları ile de alt karaktere geçebilirsiniz. Bunların dışında paket indirmek istediğinizde de yine komut girmek zorundasınız. Örneğin; tarattığınız işletim sisteminin portlarını görebileceğiniz gözetleme yapma imkanı sunan NMAP paketini indirmek isterseniz  “apt install nmap : NMAP “ indirme olarak komut girmelisiniz. Yani uygulamayı kullanabilmek için iyi derecede Linux komutlarına hakim olmak gerekiyor. Çok kullanılan komutlardan birkaç tanesini paylaşalım. “ Is- a “ komutu ile gizli dosyalarınız dahil tüm dosyalarınızı liste halinde görüntüleyebilirsiniz. “ mw “ [ dosya ismi ] yazarak ismini yazdığınız klasör ya da dosyayı taşımanızı sağlar.

Bir dosyayı kopyalamak istediğinizde ise  “cp “ komutunu girmelisiniz. “ rm “ komutu ile isterseniz dosyayı tamamen kaldırır isterseniz de değiştirebilirsiniz. Fakat kaldırmak istediğiniz dosya veya klasör bir türlü silinmiyorsa “ rm –rf “ komutlarını kullanarak bir dizini veya klasörü kaldırmaya zorlayabilirsiniz. Veya bir paket yüklediniz fakat artık kullanmak istemiyorsunuz veya memnun değilsiniz ve kaldırmak istiyorsunuz. Bunun için de “ apt remove [ paket adı ] “ komutu ile silinmesini istediğiniz pakedin ismini yazıp silebilirsiniz. En sık kullanılanlar arasında olan yeni dosya oluşturma komutu ise “ touch [dosya adı] “ ile yeni dosyanıza vereceğiniz ismi yazarak oluşturabilirsiniz. Liste yapmak istediklerinizle dolaylı olarak uzayıp gidiyor. Öncelikle programdan beklentilerinizi belirleyip sonrasında bunun için size gerekli olacak komutları öğrenmelisiniz.

Termux Nedir
Termux Nedir

Termux Araç Listesi

Orijinal adıyla Kali Linux Tooling List yani araç listesinde birbirinden farklı kategoriler içerisinde araçlar bulunur. Biraz da bunlardan bahsedelim. İlk olarak İnformation Gathering yani bilgi toplama aşaması analiz etme sürecinin ilk kısmı diyebiliriz. Sistem ile ilgili bilgi analizi yapan yardımcı bir araçtır. Listenin ikinci sırasında Vulnerability Analysis geliyor. Yani güvenlik açığı analizi anlamına gelen bu araçta ağınızdaki güvenlik açıklarını bulmanızı sağlar. Böylelikle sizde önlemlerinizi alarak güvenlik açığınızı kapatırsınız. Bunu da Web Applications Analysis ile yapabilirsiniz. Çünkü bu araç güvenlik açıklarınızı bulup onları kapatmanıza yardımcı olur.

Bir başka araç ise Wireless Attacks yani kablosuz saldırılardır. Bu araç ile ağ bağlantılarınızda daha güvenli olduğunuzu hissedebilirsiniz. Çünkü bu araç ile ağ saldırılarından veya sızıntılarından kendinizi büyük ölçüde koruyabilirsiniz. Tabii ki Wireless Attacks aracının altında birçok seçenek bulunuyor. Burada ne kadar güvenlik önlemi alırsanız ağınız o kadar güvende olur. Exploitation tools yani sömürü araçları ise en fazla kullanılanlar arasındadır. Bu araçla hedeflediğiniz sisteme herhangi bir belge olarak root girebilirsiniz. Yani sızabilirsiniz.

Bahsettiğimiz araçların alt kategorilerinden de bahsetmek gerekirse öncelikle İnformation Gathering ( bilgi toplama ) den bahsedelim. Örnek verecek olursak dava dosyası, hayalet kimlik avcısı, toplu tarama gibi daha pek çok bilgiyi analiz edebildiğiniz araçtır. Vulnerability Analysis ( güvenlik açığı analizi ) bu aracın alt kategorisinde bulabileceğiniz Lynis aracı ile sistem sağlamlaştırma işlemi yapabilirsiniz. Yine Nmap ile de tarattığınız işletim sistemi ya da portların durumunu inceleyebilirsiniz.

Wireless Attacks (kablosuz saldırılar ) adından da anlaşılacağı üzere bu yöntemle kablosuz ağların parolalarını ele geçirmek de dahil birçok işlem yapabilirsiniz. İnternet uygulama araçları arasında da örneğin Gobuster da saldırı yapabileceğiniz bir araçtır. Exploitation tools yani sömürü araçlarından da örnek verecek olursak MSFPC ile trojanlar oluşturabilirsiniz. Araçların içerisinde örneklendirme yaptıklarımız dışında daha pek çok işinize yarayabilecek uygulama bulunuyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com