Tersine Mühendislik Nedir

Tersine Mühendislik Nedir

Mevcut bir nesneyi yeniden tasarlama anlamına Tersine mühendislik uygulamaları adı verilir. Bir mühendis bir nesneyi sıfırdan tasarlama yapıyorken, tasarım için gerekli olan parametreyi de belirler. Nesneyi oluşturan tüm teknik çizimleri de oluşturur. Tersine mühendislik uygulamaları başka bir deyişi mühendislik sırlarının keşfedilmesinin sağlanmasıdır.   

Tersine Mühendislik Nasıl Yapılır?

Tersine mühendislik nasıl yapılır? Sorusunun yaygın olarak arandığını söyleyebiliriz.  Tersine mühendislik yapılırken genelde kullanılan yöntem 3B tarama sistemleri ile nokta bulutu formatında sayısallaştırılır. Burada nokta bulutu olarak gelen ürünün tamamı ‘’kılavuz’’ olarak adlandırılır. Mühendisler bu Data sayesinde ürünü katı model haline gelmesini sağlar.

 1. Taslak tabanlı modelleme ile parametre modelleme bir arada yapılabilir. Örnek taslak üzerinde kat ya da yüzeyler elde edilebilir. Bu sayede taslak üzerinde yapılan değişiklerin tasarımının tamamı yansıtılır.
 2. Modelleme ve hızlı yüzey kolayca veri oluşturabilir. Tarama verisi ve tersine mühendislikle beraber tarama verisi düzenlenir. Son aşama işlemi ise program otomatik olarak poligon veri üzerine oluşur.

Parça geometrisine, maliyetine, hassasiyetlik derecesine ve uygulamasına göre tercih edilir. Bu iki işlem arasında ciddi bir fark bulunur. Birinin kontrolü elde edilen veriye dayanır. Tersine mühendislik programları diğerinin de yazılımın kendi algoritmasına göre ortaya çıkan bir veri olması gereklidir.  

Tersine Mühendislik Nedir
Tersine Mühendislik Nedir

Tersine Mühendislik Yöntemleri

Tersine Mühendislik yöntemleri uygulanacak ürün hakkında detaylı bilgiye ve belgelere ulaşılması gereklidir.  Aşamaları şu şekilde olur.

1. Normal çizim başta olmak üzere aparat, işlem ve malzeme ihtiyacını tek bir belge üzerinde toplanmalıdır.

2. Gerekli tüm detay ayrıntıları tanımlar.

3. Maliyet/fayda analizi yapılır.

4.Tersine mühendislik yöntemi yapılırken tasarım mühendisi ile diyalog içerisinde olunmalıdır.

5. Tersine mühendislik planı yapılmalıdır.

6.Kabul ölçütleri belirlenerek bir izlenmelidir.

Tersine Mühendislik Sürecinin İhtiyaçları

Tersine Mühendislik Nedir
Tersine Mühendislik Nedir

Tersine mühendislik programları yapılırken sürecin ihtiyaçlarının belirlenmesi gerekir. Bunun için:

-Sıfırdan bir ürün geliştirmek için harcanan vaktin ve verilen emeğin sadece fazla olması değil, maliyetinin de rekabet ortamı düzeyinde olmaması,

-Esas olarak üretici ile ilgili bir ürünü üretmeyi bırakmış olması veya istenilen ücretin fazla olması,

-Mevcut tasarım veya bir ürünün üzerindeki değişiklerin modele aktarılmasını sağlayarak çözümlenme işlemi,

-Medikal uygulamalar

-Teknik verilerde herhangi bir eksiğin bulunması,

-Sadece fiziki olarak bulunan modelin tasarımının iyileştirmesi ya da analiz edilmesi için bilgisayar modeline aktarılma işlemidir.

Tersine mühendislik programları belirlenir.

Tersine Mühendislik Nerelerde Kullanılır?

Tersine mühendislik,  herhangi bir bileşenin fiziki boyutlarının özelliğini hatta kullanılan malzemelerin tespit edilmesini sağlayarak mevcutta bulunan bir parçanın çoğalmasını sağlar. Bu yöntemi elde ki mevcut malzemeler ile uygulamak için birçok nedenleri bulunur. Nedenler şu şekilde sıralanır:

1-Eski Bileşenler: Önceden tasarlanarak üretilen birden fazla parçayı çoğaltmak için 2B çizimler ya da 3D CAD veriler genelinde yoktur. Bu sayede tersine mühendislikle, tasarlanan parçayı yeniden tasarlamak için gereken bilgilerin elde edilmesinin en kesin çözümüdür.  

2-Orijinal Parça Üretici Sorunları: Tedarikçi firma talep ettiğiniz parçayı artık üretmiyorsa ya da teknik çizimleri kaybetme durumunda, Tersine Mühendislik bu parçanın yeniden sağlanması için ürün bilgilerini elde etmemizde olanak sağlar.

3-Ürün Geliştirme, Test ve Analiz Etme: Herhangi bir ürün dolaylı yoldan en hızlı şekilde 3D olarak modellenebilir. Bu model üzerinde birtakım geliştirmeler yapmak için test ya da analiz edebilir.

4-Rakip Analizi: Çeşitli firmalara yönelik ürünlerin analizi sağlanabilir.

5-Modern Üretim: Sonradan eklemeli üretim gibi yöntemler bu mühendislikten faydalanır.

6-Dijital Arşivleme: Tarih eserlerin tamamı 3 boyutlu tarama ile taranır. Sonrasında ise tersine mühendisliğin uygulanması sağlanır. Ürünün başına gelecek herhangi bir zararın olması durumunda CAD verileri kullanılır. Bu CAD verilerin dijital ortamda saklanabilme olanağı bulunur.

Tersine Mühendisliğin Avantajları

 • Tersine mühendislik olmadan CAD datası bulunmayan herhangi bir ürünün CAD datası oluşturmak için konvansiyonel ölçü aletlerini kullanma ihtimalinin arttırır. Klasik CAD programlarını kullanmak için hata ihtimalini artırması gerekir. Günümüzde kullan sistemler genelde yazılımları bu sürece göre daha hassastır. Daha seri anlam ifade ederek profesyonel boyuttadır.
 •  Geçmişe dönük mühendisliklerde özellikle ürün geliştirme sürecinde çeşitli aşamayı hızlanmasını sağlamak için çözmeye yardımcı olur. Rakiplerin ürünlerini incelemesi ve yapılan modellerin kolaylığını sağlamak için CAD datalarının oluşturulma süreçlerinin birkaçıdır

Tersine mühendisliğin Amacı

Güvenlik denetimi ve kopya korumanın kaldırılmasını sağlar. Tüketicinin elektronik eşyalarda bulunan erişim sorununu gidermek için gömülü sistemler teknolojisinin tamiratının olmasına olanak tanır. Bazı grafik kartlarında bulunan çiplerin düşük maliyeti sadece merak gidermek için vardır.

Kullanıcıların çeşitli işlemler gerçekleştirmelerine olanak tanıyor. Bu işlemler ‘’Tersine Mühendislik’’ ile ‘’açık kaynak olmayan yazılımların analizi’’ günlük hayatta oldukça yaygın duyulabilecek Patchşng işlemlerin yapılması mümkündür. Her zaman belirli bir ürünün işlevselliğini yerine getirebilecek farklı bir tasarım geliştirebilir. Bunun için daha hafif ve daha dayanıklı malzeme ile ekonomik bir ürün tasarlanmalıdır.

Tersine Mühendislik Süreci

Tersine mühendislik sürecinde bir ürünü sanallaştırma işlemi yapılır. Bunun için ‘’düzenleme’’ ve ‘’tasarlama’’ işlemlerini yapma metodu tarama cihazlarıdır. Söz konusu cihazlar ile ürün ölçümü yapılır. Daha sonra ürün hakkında detaylar alınır. Son aşama ise dijital bir veri şeklinde CAD programlarında düzenlenir.

Temas eden ve Probsuz olmak üzere iki grupta incelenir. CMM ile problu temas ederek işlemin gerçekleşmesini sağlar. 3 boyutlu lazer ve 3 boyutlu optik tarayıcı ile işlem yapılır.

*Coordinate Measurning Machine-Koordinat Ölçme Cihazı (CMM): Bu cihazda bir prob model üzerinde temas edilen modelin x,y,z koordinat verileri alınarak cihaza bağlı olan bilgisayara aktarılır.

*3 Boyutlu Lazer Taarayıcı (3D Laser Scanner): Lazer ışını (hüzmesi) kullanarak tarama yapılır. Parçanın ölçüleceği kısmına yollanan lazer ışınlarının yansıması ile ölçülür.

*3 Boyutlu Optk Tarayıcı (3D Optical Scanner): Taranacak olan model belirli bir mesafe çerçevesi içerisinde tripod üstünde duran bir kamera ön tarafına yerleştirilir. Ön kısımda bulunan kamera sayesinde tarama işlemini gerçekleştirir. Kameralı tarama yardımı desteği sayesinde işlem tamamlanır. Koyulan nesnenin komple taranması için çok yönlü görüş açısı  olmalıdır.

Tersine Mühendislik Kullanım Alanları ve Özellikleri

 • Görünürde bulunan ürünün performansını olumlu yönde etkileyecek değişkenlerin tespit edilmesi için iyileştirmesini sağlar
 • Endüstriyel tasarım aşamasında el sayesinde meydana gelen ‘’kil modelinin’’ bilgisayara aktarılma işlemidir
 • Üretim yapıldıktan sonra artan nesnelerin yeniden üretilmesini sağlama ihtiyacının olması
 • Birebir ürünleri incelemeye yönelik ürünlerin karşılaştırılması (benckmarking)
 • Nesnelerin tamamının gözden geçirilerek Prototip üretim yapılması
 •  Ürünün kalıptan çıkarılarak, makine parçalarından 3D data oluşturulması
 • Dental, medikal uygulamalarından kalıp oluşturulması
 • Gerçek olmayan bir uygulamanın obje ve insan taranması
 • Restorasyon(yapının elden geçirilmesi) çalışmalarında heykel, sanat eser ve figürü gibi nesnelerin tamamının 3D tasarımlarının oluşmasının tasarlanmasının sağlanması
 • Seri üretim sonrası yapılan ölçülerin boyutları bakımından kalite kontrol uygulamalarının yapılması
 • Sac metal kalıplarında üretilen tüm yedek parçaların ve parçaların geri yaylanma tespitinin yapılması
 • Plastik enjeksiyon kalıbı içerisinden çıkarılan oluşturulan ürünün tespitinin sağlanması
 • Kalıp ve parçalarda belirli bir zaman sonra meydana gelen aşınmanın tespit işlemi
Ekim 1, 2021

Veri Madenciliği

Eylül 30, 2021

Siber Saldırısı

Eylül 24, 2021

Loglama Nedir?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir