Millisiberguvenlik.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. Tor Browser Rehberi 2021

Tor Browser Rehberi 2021

Tolga Tolga -
113 0
Tor Browser Rehberi 2021

Tor Browser Rehberi 2021

Tor Browser Rehberi 2021
Tor Browser Rehberi 2021

Bu rehber içerisinde Tor Browser’ın ne olduğunu, nasıl çalıştığını; Tor Browser kullanarak güvenlik ve gizliliğini maksimum oranda nasıl arttırabileceğiniz konusunda bilgiler anlatılacaktır. Tor Browser Rehberi sayesinde Tor ağına hızlıca bir giriş yapacaksınız!

Tor Browser’ı Kimler Kullanır ve Neden Kullanır?

Tor Browser Rehberi‘nde öğreneceğiniz ilk şey: farklı amaçlarda Tor Browser kullanan kişiler olduğudur.

 • İnternet üzerinde güvenli ve gizli bir şekilde gezinmek isteyenler: İnternet servis sağlayıcılarından, reklamcılardan, çeşitli eklentilerden, uygulamalardan ve verilerinizi alıp işleyen işletmelerden kurtulmak amaçlı Tor Browser kullanabilirsiniz. Tor Browser kullanan kişilerin çoğunluğu bu amaçla kullanmaktadırlar.
 • İzlenmek istemeyen ve sansürden ka geaçan kullanıcılar: Bazı ülkelerde veya bazı yerlerde her aramayı yapmanız mümkün olmayabilir. Dünyadaki baskıcı internet politikalarının olduğu bölgelerde gazetecilerin ve insanların yaşadığı sorunun çözümü olarak Tor Browser kullanılmaktadır. Tor Browser sayesinde kimlikler belli edilmeden istenen tarayıcı işlemleri gerçekleştirebilir.
 • Askeri Personeller: Özellikle Amerika Birleşik Devletleri donanması da dahil olmak üzere Amerika’da bulunan çoğu askeri kuruluş Tor Browser’ı aktif olarak kullanmaktadır.

Tabii ki Tor Browser’ın sağladığı bu gizlilik ve güvenliliğin kötü tarafları da bulunuyor. Hepimizin kullandığı World Wide Web içerisinde yapılamayan aktiviteler Tor ağında yapılıyor. Hepimizin her gün gördüğü internetin karanlık tarafında iş yapan suçlular bilgi alışverişleri, yasa dışı işletmeler, yasa dışı hizmetler gibi bir çok türde işlem için Tor Browser kullanıyor.

Bu yüzden Tor Browser’ı kullanan çoğunluk, yasalara uygun olarak kullansa da -bazı ülkelerde Tor ağı yasaklanmış olabilir- yasa dışı faaliyetlerde de bulunmak amaçlı kullanılabiliyor. ( Senin böyle olmadığına inanıyoruz. )

Tor Browser Nasıl Çalışır?

Tor Browser, anonim şekilde çalışan ağ yapılarından birisi olan “onion routing” mantığında çalışmaktadır. Hatta Tor Browser’daki Tor kelimesinin açılımı “The Onion Router“dır. Tor Browser üzerinden bir internet sitesine istek gönderirseniz, gönderdiğiniz istek için en az 5 adet sunucu kullanılır ve her sunucu tarafından istekler teker teker değerlendirilir.

Her sunucu geçişi arasında bilgiler şifrelenmektedir, bu şifrelemeler sayesinde bilgilerinizin görülmesi zorlaştırılmaktadır. Tor Browser, bu şifrelemeyi uygularken rastgele seçilmiş Tor Rölesi ( Tor Relay)  kullanır. Değiştirme kullanılan şifrelemelerin art arda yapılması da ağın izlenilmesini oldukça zorlaştırmaktadır.  Bir şifrelemede kullanılan röle, bir sonraki sunucuya bağlanmak için kullanılan şifreyi çözmekte ve röle el değiştirmektedir.

Bir sonraki röle de bir önceki rölenin bilgilerini kopyalayarak birbirine veri taşır. Bu döngü sonlandığında; en son rölede ana bağlantıdaki IP adresi gizli tutulurken orijinal verileri de hedef sunucuya gönderir, en içteki şifreleme katmanının da şifresini bu yöntemle çözer.

Bir ağ izlenirken, şifrelemesiz bir şekilde yakalanan paketlere bağlı olarak yorum yapıldığı; bu sayede izlendiğini düşünürsek Tor’da yaptığımız bu şifrelemeler tarayıcıda yaptığımız her türlü ağ etkinliğini izlemeyi , çok daha zor hale getirir.

Ayrıca Tor Browser’da sürekli sunucular arası şifreleme yapılması ve en az 5 adet sunucu kullanması sebebiyle bağlantı hızı diğer tarayıcılara oranla çok düşüktür. -Tabii Tor, klasik tarayıcılarda olan cookie , javascript gibi özellikleri kapatabildiğinden siteler uyumsuz olabilir-

Tor Browser Rehberi DuckDuckGo bölümünde görebileceğiniz üzere Tor Browser içerisindeki varsayılan arama motoru DuckDuckGo’dur. DuckDuckGo, verilerinizi almayan ve sizi kaydetmeyen bir arama motorudur. Bu da ekstra bir güvenlik önlemi olarak karşımıza çıkarılmaktadır.

Tor Browser Ne Kadar Güvenli?

www.millisiberguvenlik.com_

En çok merak edilen konulardan bir tanesi Tor Browser’ın yüzde yüz koruma sağlayabilecek kadar güvenilir olup olmadığıdır. Teorik olarak bakıldığı zaman Tor Browser mantığına göre yüzde yüz koruma mümkün değildir.

Ancak düşünüldüğünde birden fazla sunucu kullanıldığından ağ izlemesi oldukça zorlaştırılmaktadır. Bütün alternatifler düşünüldüğünde gizlilik ve güvenlik açısından Tor Browser, en iyi anonimliği size sağlayacaktır.

Tor Browser Rehberi içerisindeki yukarıdaki sunucu mantığından göreceğiniz üzere Tor Browser ağ izlenmesi oranını minimize edecek şekilde tasarlanmıştır.

Not: Günlük yaptığınız internet işleri için Tor Browser’la elde edebileceğiniz en iyi gizliliği sağlayabilirsiniz ancak Tor Browser, her şey için mükemmel değildir. Gündelik kullandığımız internetin karanlık tarafında yasalara uygun olmayan pazar yerlerine veya sohbet sitelerine erişmeyi denerseniz bu kesinlikle güvenli değildir.

Gündelik işleriniz için iyi bir çözüm olduğunu tekrardan belirttikten sonra, eğer daha da güvenlikli bir sistem istiyorsanız Tor Browser ile beraber bir VPN kullanmanızı öneririz. Eğer VPN ile ilgili bilgi almak ve nasıl açıldığını öğrenmek isterseniz şu yazımızı okuyabilirsiniz: VPN Nasıl Açılır?

Tor Browser Ücreti Ne Kadardır?

Tor Browser şu anda ücretsizdir. Tor Browser’ın sitesinden de görebileceğiniz gibi Tor Browser, The Tor Projecadlı kuruluş tarafından açık kaynaklı ve ücretsiz olarak geliştirilmektedir. Yani, hep ücretsiz olacaktır ve açık kaynak kodlu olduğundan güvenliği de bütün kullanıcılar tarafından açıkça görülebilmektedir.

Tor Project’in kendi sitesinde de İngilizce dilinde Tor Browser Rehberi bulunmaktadır

Tor Browser Rehberi – Kurulum

Tor Browser’ı indirmek çok kolaydır. Tor Browser Rehberi içerisinde okuduğunuz üzere kullanıcıların çoğu sadece gündelik işlerde güvenlik ve gizlilik açısından Tor kullanmaktadırlar.

 • Tor Browser’ın sitesine girin (https://torproject.org/)
 • Download butonuna basarak işletim sisteminize uygun olan butona tıklayın. ( Linux / Windows / MacOS / Android )
Tor Browser Rehberi 2021
Tor Browser Rehberi 2021
 • Kurulumu tamamlayın!

Tor Browser Rehberi – Nasıl Kullanılır?

Tor Browser’ı kullanmak oldukça basittir. Kurulumunuzu gerçekleştirdikten sonra masaüstünüzdeki “Tor Browser’ı başlat” kısayoluna basarak Tor Browser programını başlatabilirsiniz.

Karşınıza Tor Browser ayarlar kutucuğu çıkacaktır, Tor Browser yapılandırma ayarlarını kendinize ve ülkenize göre gerçekleştirerek Tor Browser yapılandırma ayarlarınızı tamamlayın.

Sonrasında hazırsınız! Tor Browser kullanırken kullanacağınız arama motoru DuckDuckGo olacaktır.

DuckDuckGo nedir?

Tor Browser Rehberi 2021
Tor Browser Rehberi 2021

DuckDuckGo, verilerimizi alıp pazarlayan; bizi izleyen arama motorlarına karşı tepki niteliğinde 2018’de oluşturulmuş bir arama motorudur. DuckDuckGo’nun ana özelliği gizlilik politikasıdır. DuckDuckGo; kişisel bilgilerinizi almayacağını, sizi takip etmeyeceğini, karşınıza reklam çıkartmayacağını savunan şeffaf bir yapıya sahiptir.

Yapay zeka ve veritabanı bakımından diğer arama motorlarına göre zayıf olsa da, fikir ve işleyiş bakımından DuckDuckGo saygı duyulası yapıda bir arama motorudur. Tor Browser Rehberi içerisinde DuckDuckGo’nun anlatılmasının sebebi, Tor Browser’ın varsayılan arama motorunun DuckDuckGo olmasıdır.

Tor Ağı Kurulumu – Alternatif Yöntem ( %100 Çalışan – Kolay Yöntem )

Tor Browser Rehberi 2021
Tor Browser Rehberi 2021

Brave Browser Kullanarak Tor Kullanma

Brave Browser, açık kaynak kodlu ve tıpkı Chrome, Opera gibi Chromium tabanlı bir tarayıcıdır. Brave Browser ekibinin başında Javascript’in yaratıcısı Brendan Eich bulunmaktadır. Tor Browser Rehberi içerisinde gördüğünüz bütün uygulamalar gibi Brave Browser’ı da diğer uygulamalardan ayıran en büyük özellik kullanıcı gizliliğine oldukça önem vermesidir.

Brave Browser; kendi içerisinde bulunan reklam engelleyici, kötü amaçlı yazılım engelleyici ve zararlı reklamları uzaklaştırıcı araçlarıyla sizin gizliliğinizi koruyor.

Peki Tor Browser ile Brave’in ne alakası var? Brave Browser kendi içerisinde bir Tor ağı bulunduruyor.

Brave Browser’da sağ üstteki ayarlar kısmına gelerek “Tor ile Özel Pencere” seçeneğine basarsanız eğer; Brave tarayıcısı üzerinde bir Tor ağı başlatıldığını göreceksiniz. Tıpkı Tor Browser’da olduğu gibi Brave içerisinde de aynı özellikleri sınırsızca kullanabilirsiniz.

Ayrıca Brave Browser’ın kendi kripto parası bulunuyor. Eğer Brave Browser ayarlarından “Reklam Gelirleri” kısmını aktif ederseniz sizi rahatsız etmeyecek belirli zamanlarda bir reklam bildirimi yollayacaktır. Brave, gönderdiği reklam bildirimlerinin sayısına göre sizlere BAT ( Basic Attention Token ) verecektir.

Bu sayede hem gizliliğinizi koruyabilir hem de çok fazla olmasa da ek gelir elde edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com