Millisiberguvenlik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siber Güvenlik
  4. »
  5. Trojan Nedir?

Trojan Nedir?

admin admin -
98 0
TROJAN-NEDIR

Trojen yani Truva atı zararsız görünecek şekilde tasarlanmış bir virüstür. Hassas bilgilerinizi çalmak veya sizi gözetlemek gibi hasarlara neden olabilir. Trojen virüsünün amacı ne olursa olsun, her zaman kötü niyetlidir.

Trojan Kötü Amaçlı Yazılımı Nedir?

Truva atı, kendisini zararsız bir dosya gibi göstererek kullanıcıları yanlış yönlendirir. Genellikle yararlı veya eğlenceliymiş gibi davranan bir uygulama veya yazılım biçiminde üretilir.

Modern dünya içerisinde en çok kullanılan bilgi ağı internettir. İnternet faydalı olduğu gibi kötü amaçlı yazılımlara da ev sahipliği yapabilir. Kötü amaçlı yazılımlar yani virüsler bir bilgisayardan diğer bilgisayarlara yayılarak çalışmaları zarara uğratırlar. Bir virüs bilgisayarınızdaki verilerin bozulmasına ve sabit diskte olan tüm verilerin silinmesine neden olabilir. Virüslerin çeşitleri birden fazla olabilir ve bunlar arasından bir tanesi de trojan virüsüdür. Biz de bu makalemizde trojen virüsü nedir? Bu sorunun yanıtını verelim istedik.

Trojan Virüsü Nedir?

Trojan virüsü adını Truva Atı’ndan almıştır. Bu virüsün bu ismi almasındaki neden ise tıpkı hikayesindeki gibi bulaşıyor olmasıdır. Görünüş olarak bilgisayardaki programların içerisine gizlenip zararsız olduğu düşünülerek sizi kandırmaya çalışır. Bilgisayarınızdaki verileri bozmak amacıyla üretilmiş olan bu zararlı virüs diğer bilgisayar virüsleri gibi kendi kendine çoğalmaz.

Trojan, kötü amaçlı olan yazılımları kullanırlar ve amacını gizlemek için bir uzantı olarak bilgisayara gelir. Fark edilmeden hayatta kalmaya çalışan bu virüsler bilgisayarınızda sessiz bir şekilde durabilir ve gerekli olan bilgileri toplayarak güvenliğinize delikler açabilir. Kısacası bu virüsün mantığında sizi kandırmak ve bu şekilde zarar vermek vardır.

Trojan Generic Nedir?

Trojan Generic, bilgisayara birden fazla gelebilir. 2008 yılından bu yana var olan bu virüs dünya çapında büyük bir etkiye sahiptir. Trojan Generic bilgisayarda ciddi problemlere neden olabilir.  Bilgisayarınıza bulaşan bir Trojan Generic virüsü ile birlikte kimlik bilgileriniz çalınabilir ve bu da önemli bir güvenlik açığına neden olabilir.

TROJAN-NE-DEMEK
Trojan Nedir?

Trojan Nedir ve Kurtulma Yolları Nelerdir?

Trojan virüsü kötü amaçlı olan bir yazılım olduğundan dikkat gerektirir. Virüs ilk olarak 1974 yılında Amerikan Hava Kuvvetlerinin raporunda ortaya çıkmış ve bundan bir yıl sonrasında da keşfedilmiştir. Kullanıcıların bu virüsü indirmelerini sağlayabilmek için virüs basit hayvan temalı bir oyun olarak kendisini gizlemiş ve daha sonrasında kendisini kopyalayarak her sürücüde yedeklerini oluşturmuştur.  

Trojan virüsü günümüzde oldukça popüler olan kötü amaçlı yazılımlardan birisi olarak bilinmektedir. Özellikle sosyal medya programlarını tehdit eden bu virüs buradan hızlı bir şekilde dağılabilir.

Truva Atı Bir Cihaza Nasıl Bulaşır?

Truva atları genellikle kullanıcıların yardımıyla cihazlara bulaşır. Aşağıda bazı örnekler verilmiştir:

Sosyal mühendislik: Kullanıcıları indirip cihazlarına kötü amaçlı yazılım bulaştırmaları için manipüle eden psikolojik bir tekniktir. Yaygın bir hile, kullanıcıyı ücretsiz müzik veya film almak için bir bağlantıya tıklamaya veya bir uygulamayı indirmeye ikna etmekle görevlidir.

Kimlik avı e-postası: Güvenilir bir kaynaktan geliyormuş gibi görünen bir mesajdır, ancak sizi bir Truva atı virüsünü indirmeniz için kandırmaya yönelik bir girişimdir.

Korkuluk:  Cihazınızın tehdit altında olduğunu iddia eden ve korunmanız için kullanışlı bir araç sunan ikna edici bir pop-up reklamı şeklindedir.

Bu taktiklerin ne kadar yaratıcı olabileceklerinin herhangi sınırı yoktur. Ancak amaç her zaman aynıdır. Yani kullanıcıyı tehlikeli kötü amaçlı yazılımları indirmeye ikna etmek.  

Trojan Ne Kadar Tehlikelidir?

Truva atı kötü amaçlı yazılımı yüklendikten sonra, siz farkına bile varmadan diğer dosyalara bulaşmaya başlayabilir. Ayrıca bilgisayarınızdan hackerlere bilgi gönderebilir, ardından bilgisayar korsanları cihazınızı ele geçirebilir ve finansal bilgilerinizi çalabilir. 

Truva atı, tek bir kötü amaçlı yazılım türü değildir. Her biri yıkıcı ve zararlı görevleri olan her türlü kötü amaçlı yazılımın bilgisayarınıza bulaşması için bir araçtır.

Truva Atı Türleri  

Bankacı Truva Atı: Bu Truva atı, finansal verilerinize erişmeyi ve bunları çalmayı amaçlar.

(DDoS) Truva Atı: DDoS saldırıları, bir ağı veya web sitesini bunaltmak için trafikle doldurmayı amaçlar. Bilgisayarınızı virüslü cihazlardan oluşan ordularına katarlar, ardından hedeflenen hedefe bir DDoS saldırısı gerçekleştirmek için kullanırlar.

İndirici Truva Atı: Kötü amaçlı yazılımın yeni sürümlerini bilgisayarınıza kendi başlarına indirir.

Sahte AV Truva Atı: Sizi cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaştığını düşündürür. Amaç, bu sahte virüsü kaldırmak için sahte bir virüsten koruma programı indirmenizi veya satın almanızı sağlamaktır.

Oyun Hırsızı Truva Atı: Çevrimiçi oyuncular, karakterleri için göz alıcı kıyafetler veya yeni silahlar gibi oyun içi satın alımlar yapabilirler. Bu Truva Atı, oyun kanallarından finansal bilgileri çalmak için tasarlanmıştır.

Bilgi Hırsızı Truva Atı: İletişim bilgileri, kullanıcı adları ve parolalar gibi bilgileri toplar ve bunları uzak bir sunucuya yükler.

Kötü Bulucu Truva Atı: Cihazınızdaki tüm e-posta adreslerini toplar ve çalar.

Fidye Truva Atı: Cihazınıza verdiği zararı geri almak için bir fidye talep eder. Hasar türleri, bazı programlarınızı veya dosyalarınızı engellemeyi, cihazınızı yavaşlatmayı veya tamamen felç etmeyi içerebilir.

Uzaktan Erişim Truva Atı (RAT):  Bilgisayar korsanlarının dosya gönderme, alma veya silme dahil olmak üzere hemen hemen her istediklerini yapmalarına olanak tanıyan, cihazınıza yönelik bir tür “arka kapı”dır.

Rootkit Truva Atı: Bilgisayar sisteminizdeki dosyaları veya etkinlikleri gizlemek için tasarlanmıştır, bu da kötü amaçlı yazılımların varlığını algılamayı zorlaştırır.

SMS Truva Atı: Metin mesajları gönderebilir ve okuyabilir. Bilgisayar korsanları, mobil cihazınızdan premium telefon numaralarına kısa mesaj göndererek para kazanır. Ayrıca bankacılık kimlik bilgilerini çalmak için kötü amaçlı yazılım kullanabilirler.

Truva IM: Anında Mesajlaşma Truva Atları, Skype ve Facebook Messenger gibi anlık mesajlaşma programlarında kullanıcıların hesap kimlik bilgilerini veya oturum açma bilgilerini ve şifrelerini çalar. 

Trojan Gen 2 Nedir?

Trojan Gen 2, bilgisayar sistemi ve ağ ortamı için güvenlik riski oluşturabilecek tehlikeli bir truva atıdır. Trojan Gen 2, bilgisayar sistemine sızdığında uzak ana bilgisayarla bağlantı kurmaya çalışabilir. Ayrıca internetten bozuk bilgisayar sistemine başka dosyalar da isteyebilir.

Trojan Gen.2 genellikle arka planda sizin izniniz olmadan bilgisayar sistemlerine bulaşır. Korsanların etkilenen bir bilgisayar sistemine uzaktan erişmesini sağlar. Eğer sürücü ağda paylaşılıyorsa ağ üzerinden çoğalabilir.

Yukarıda da anlattığımız gibi Trojan yani Truva Atı virüsleri basit gibi görülen ve genelde anlaşılmayan kötü amaçlı yazılımlardır. Bilgisayarınıza sızdıklarında onları temizlememeniz halinde tüm bilgilerinize ve sisteminize erişim sağlayabilir ve bu sayede sizi zarara uğratabilir. Yakın zaman içerisinde bu virüsün etkisinde kalmışsanız ve temizlemeyi düşünmüyorsanız o zaman bilgisayarınıza ve bilgilerinize de ne olabileceğinden emin olamayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com