Truva Atı Virüsü

Truva atı, kullanıcıyı zararsız bir dosya olduğuna inandırmak için gerçek içeriğini gizleyen bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Truva’yı yağmalamak için kullanılan tahta at gibi, bir Truva atının taşıdığı “yük” kullanıcı tarafından bilinmez, ancak çeşitli tehditler için bir dağıtım aracı görevi görebilir.

Truva Atı Türleri

Trojan virüsünün en yaygın türlerinden bazıları şunlardır:

Arka Kapı: Bu tür Truva Atı, bilgisayar korsanlarının genellikle istedikleri zaman dosya yüklemek, indirmek veya yürütmek amacıyla bir bilgisayara uzaktan erişmesine ve kontrol etmesine olanak tanır.

Exploit: Bu Truva Atları, belirli bir yazılım parçasına özgü bir zayıflıktan yararlanmak için kasıtlı olarak tasarlanmış bir kodla bir makineye enjekte eder.

Rootkit: Bu Truva Atları, bir sisteme zaten bulaşan kötü amaçlı yazılımların keşfedilmesini önlemeyi amaçlar, böylece maksimum hasarı etkileyebilir.

Banker: Bu Truva Atı türü, özellikle bankacılık ve diğer çevrimiçi işlemler için kullanılan kişisel bilgileri hedefler.

DDoS: Bunlar, bir ağın veya makinenin birçok farklı kaynaktan gelen istek seli tarafından devre dışı bırakıldığı DDoS saldırılarını yürütmek üzere programlanmıştır.

Downloader: Bunlar, genellikle daha fazla Truva atı da dahil olmak üzere ek kötü amaçlı yazılımları bir cihaza indirmek için yazılmış dosyalardır.

Truva Atı Virüsü Temizleme

Truva atları, bir dizi farklı kötü amaçlı yazılım türü için bir dağıtım cihazı olarak kullanıldığından, cihazınızın bir Truva Atı tarafından ihlal edilmiş olabileceğinden şüpheleniyorsanız, kötü amaçlı yazılımların aynı belirti işaretlerinin çoğunu aramalısınız. Bunlar şunları içerebilir:

  • Kötü cihaz performansı
  • Bilgisayarınız veya mobil cihazınız normalden daha yavaş mı çalışıyor veya daha sık mı kilitleniyor?
  • Garip cihaz davranışı
  • Çalışan programlar sizin başlatmadınız mı veya cihazınızda başka açıklanamayan işlemler mi yürütülüyor?
  • Açılır pencere ve istenmeyen posta kesintileri

Truva Atı Virüsü Nedir?

Truva atının ne demek olduğunu yıkarı da açıkça belirttik. Cihazınız yukarıdaki belirtileri gösteriyorsa, Truva atı virüsü bilgisayarınıza gizlice girmiş olabilir. Kendi yüklediğinizi hatırlamadığınız herhangi bir program veya uygulama için bilgisayarınızda arama yapmayı deneyin. Tanınmayan dosya adlarını veya programları bir arama motoruna girerek, bunların Truva atları olarak tanınıp tanınmadıklarını belirleyin.

Son olarak, henüz yapmadıysanız, kötü amaçlı bir dosya ortaya çıkarıp çıkarmadığını görmek için bilgisayarınızı virüsten koruma yazılımıyla tarayın.

Truva Atı Virüsü Telefondan Nasıl Silinir?

Cep telefonuna bulaşmış olan bir virüsü nasıl temizlemeniz gerektiği aşağıda belirtilmiştir. Eğer cep telefonunuz android işletim sistemine sahipse o zaman bunları yapmanız tavsiye edilir.

Geleneksel bir bilgisayar virüsü telefonunuza bulaşamazken, kötü amaçlı yazılım etkileyebilir. Android’iniz bulaşma belirtileri gösteriyorsa gecikmeyin .

Truva-Ati-Virusu1
Truva Atı Virüsü

Kötü Amaçlı Uygulamaları Kaldırın

Bu uygulamaları bir telefon kötü amaçlı yazılım temizleyicisiyle temizleyebilirsiniz,

Güvenli Mod’a gidin

Android’de Güvenli Mod, tüm üçüncü taraf uygulamaların çalışmasını durdurur. Android telefonunuzun olağandışı davranışının ardındaki suçluyu belirlemenize yardımcı olacak harika bir araçtır. Telefonunuz Güvenli Moddayken sorun ortadan kalkarsa, kötü niyetli bir uygulamanın suçlanacağını bilirsiniz. Güvenli Mod, telefonunuzu normal şekilde kullanmanızı da sağlar.

Çoğu Android cihazında Güvenli Mod’a girmek için Kapat düğmesini basılı tutun . Ardından, Güvenli Modda Yeniden Başlatmak istediğinizi açılır pencere aracılığıyla onaylayın. Bu işe yaramazsa, sahip olduğunuz telefon için Güvenli Mod’a nasıl gireceğinizi araştırın.

Kötü amaçlı uygulamayı tanımlayın

Ayarlarınızı açın ve Uygulamaları yönet veya Uygulamalar ve bildirimler sekmesini seçin.

Kötü amaçlı uygulamayı kaldırın

Kötü amaçlı uygulamayı seçip kaldır düğmesine dokunabilirsiniz.

Yönetici erişimini kaldırın

Ayarlarınıza geri dönün ve Android sürümünüze bağlı olarak güvenlik veya benzer bir ayar arayın. Cihaz Yöneticileri’ne dokunun ve herhangi bir kötü amaçlı uygulamanın erişimi olup olmadığını kontrol edin.

Hangi kötü amaçlı uygulamaların cihazınıza erişebileceğini görmek için “Güvenlik ve konum”u ve ardından “Cihaz yöneticisi uygulamaları” seçin.

Uygulamaya dokunun ve mavi kutunun işaretini kaldırarak veya devre dışı bırak ‘ı tıklayarak erişimi kaldırın. Artık kötü amaçlı uygulamayı kaldırabilirsiniz.

Telefonunuzu yeniden başlatın

Android telefonunuzu yeniden başlatmak artık Android kötü amaçlı yazılım sorununuzu çözmelidir.

Önbelleğinizi ve indirmelerinizi temizleyin

Adware gibi bazı Android kötü amaçlı yazılım türleri tarayıcınızda gizlenebilir. Çok sayıda pop-up reklam görüyorsanız veya ziyaret etmek istediğinizden farklı sitelere yönlendiriliyorsanız, oradaki kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için Chrome’u temizlemenin zamanı gelmiştir.

Ayarlarınızı açın ve Uygulamalar öğesini seçin. Ardından Chrome’u bulun .

Depolama ve önbellek öğesini seçin. Önbelleği temizleye dokunun, önbelleğiniz otomatik olarak temizlenir. Ardından, Depoyu temizle öğesine dokunun.

Tüm verileri temizleye basın ve ardından açılır pencerede seçiminizi onaylayın.

Yukarıdaki adımlardan hiçbiri işe yaramazsa, telefonunuzu fabrika varsayılan ayarlarına sıfırlayarak yeni baştan başlayabilirsiniz.

Telefonda Truva Atı Virüsü Nasıl Temizlenir?

En yaygın siber güvenlik tehditlerine karşı korumada olduğu gibi, etkili siber güvenlik yazılımı da ön koruma hattınız olmalıdır. Etkili bir internet güvenliği çözümü hızlı, sık taramalar yapmalı ve bir Truva atı virüsü tespit edilir edilmez sizi uyarmalıdır.

Tanımadığınız birinden gelen bir e-postada size gönderilen bir eki açmayın veya programı çalıştırmayın.

En son yamalarla bilgisayarınızdaki tüm yazılımları güncel tutun

Bilgisayarınızda bir Trojan antivirüsünün kurulu ve çalışır durumda olduğundan emin olun.

Sonuç olarak Truva atı virüsleri iyi amaçlı olarak geliyor olduğunu düşündürdüğünden dolayı bunları tespit edebilmeniz kolay olmayacaktır. Bilgisayar veya cep telefonunuzdaki durumları değerlendirerek hareketlerine göre yönlendirmelerde bulunabilirsiniz.

Truva atı virüslerini temizlemek için antivirüs programları bilgisayarınız için yeterli olacaktır. Ancak cep telefonunuzdan bu tip virüslere karşı önlem alabilmeniz için uygulamaları Google Play üzerinden başka herhangi bir yerden indirmemelisiniz. Android sistem bu tip cihazlardaki uygulamaları güvenli olduğuna inandıktan sonra markete eklediğinden dolayı genelde virüslü bir yazılım bulaşması mümkün olmayacaktır.

Ekim 19, 2021

Virüs Temizleme

Ekim 14, 2021

PowerShell nedir?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir