Millisiberguvenlik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Tüm Zamanların En Ünlü Hackerları | 2021

Tüm Zamanların En Ünlü Hackerları | 2021

Yaptıkları eylemler sayesinde dünya gündemine girebilmiş tüm zamanların en ünlü hackerlarını listeledik.

Tolga Tolga -
61 0
Tüm Zamanların En Ünlü Hackerları | 2021

Tüm Zamanların En Ünlü Hackerları | 2021

Yaptıkları eylemler sayesinde dünya gündemine girebilmiş tüm zamanların en ünlü hackerlarını listeledik.

Hacking Ne Demektir?

Tüm Zamanların En Ünlü Hackerları | 2021
Tüm Zamanların En Ünlü Hackerları | 2021

Hacker kelimesinin anlamı: sistemlere yetkisiz bir şekilde erişim elde etmek amaçlı sistemlerin ve ağların güvenlik zaafiyetlerini belirleyerek bunlardan yararlanma eylemidir. Hackerlık ise bu zaafiyetlerden yararlanan kişilere denmektedir.

Tabii ki her hacker kötü olmak zorunda değildir. Beyaz şapkalı hackerlar, siber güvenlik sektöründe yazılım mühendisi veya penetrasyon testerı olarak güvenlik zaafiyetlerini tespit edip bu zaafiyetlerin düzeltilmesi konusunda da çalışabilir.

Siyah şapkalı hackerlar dediğimiz hacker türü de kötü niyetli çalışmalar gerçekleştirebilir. Tabii ki de her iki şapkayı da takan hacktivistler veya hackerlar da bulunmaktadır. Her iki tarafta da çalışabilen hackerlara gri şapkalı hackerlar denmektedir. Bu alanı tercih eden hackerlar da azımsanamayacak derecede çoktur.

Hackerlık türleri hakkında bilgi almak ve hacker nasıl olabileceğiniz öğrenmek istiyorsanız internet sitemiz üzerindeki 10 Adımda Etik Hacker Olmak | 2021 adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Hacking eylemi şirketlere ve tüketicilere her yıl trilyonlarca dolar zarar getirmektedir. Hacker saldırılarının maliyeti 2019’da 2 trilyonlarca dolarken 2020’de bu zararın yaklaşık 6 trilyon olduğu tahmin ediliyor. 2021’de ise beklenen zarar miktarının yaklaşık 10 trilyon dolar olduğu belirtildi.

Hepimizin kullandığı internet sayesinde sayısızca ücretsiz kaynağa ulaşılabildiğinden isteyen – talep eden ve bu hedefte çalışan herkes hacker olabiliyor. En amatör hackerlar bile ihtiyaç duydukları tüm araçları online olarak neredeyse hiçbir ücret ödemeden kolayca ulaşabiliyor.

Hacker saldırıları bir gecede gerçekleşmedi. Ünlü hackerların en bilinen güvenlik zaafiyetlerini keşfetmeleri onlarca yıl sürdü. Bu en ünlü hackerlar internetin temellerini ve herkes için siber özgürlüğü kuran stratejileri ortaya çıkardılar.

En Ünlü Hackerlar

Kevin Mitnick

Tüm Zamanların En Ünlü Hackerları | 2021
Tüm Zamanların En Ünlü Hackerları | 2021

Amerika’daki hackerlık gündeminde çığır açmış bir figür olan ünlü hacker Kevin Mitnick, genç yaşlarında kariyerine başladı.  1981 yılında Pacific Bell adlı telefon şirketinden kılavuz çalmakla suçlanmıştı.

1982 yılında; 1983 yılında yapılan War Games filmine ilham vermiş olan Kuzey Amerika Savunma Komutanlığını (NORAD) hackledi. 1898 yılında da Digital Equipment Corporation’un (DEC) internet ağını hackledi ve geliştirilen yazılımların birer kopyasını yaptı.

Diqital Equipment Corporation o sırada lider konumda bir bilgisayar üretim şirketi olduğundan dolayı bu hareket sayesinde Kevin Mitnick takibe alındı. Bu durumdan sonra Mitnick tutuklandı, hüküm giydi ve cezaevine gönderildi.

Kevin Mitnick için şartlı tahliye durumu oluştu ama tabii ki şartlı tahliye süresince Kevin Mitnick boş durmadı. Mitnick, Pacific Bell şirketinin sesli mesaj sistemlerini de hackledi. Bu yeteneğinin yanında kendince prensipleri de olan Mitnick, hackerlık kariyeri boyunca elde ettiği hiçbir veriyi ve erişim bilgilerini istismar etmedi.

Hatta Kevin Mitnick’in Pacific Bell’i hackleyip ağ içerisinde tam erişim yetkisi sağlama sebebinin sadece bunun yapılabileceğini kanıtlamak olduğu düşünülüyor. Pacific Bell olayından sonra Kevin Mitnick için bir tutuklama emri çıkarılmasına rağmen Mitnick teslim olmayarak iki yıldan fazla saklanarak yaşadı.

Mitnick tekrardan yakalandığında birden fazla hackerlık suçundan dolayı hapis cezası aldı. Kevin Mitnick’i incelediğimizde herhangi bir zarar vermediği için beyaz şapkalı diyebiliriz ancak gri şapkalı olarak da nitelendirilmesi mümkün.

Bu nitelendirilmenin sebebi 2014 yılında kendi bulduğu açıklarını en yüksek teklif verene satmasıydı.

Anonymous

Tüm Zamanların En Ünlü Hackerları | 2021
Tüm Zamanların En Ünlü Hackerları | 2021

En ünlü hacker gruplarından biri olan ve hepimizin tanıdığı  Anonymous, 2003 yılında isimsiz bir şekilde 4chan mesaj panolarında başlayan bir hacker grubudur. Anonymous grubu çok fazla etkinlik göstermezken rahat bir şekilde sosyal adalet kavramına odaklanıyor.

Örnek olarak 2008 yılında Anonymous Grubu, Scientology Kilisesi ile yaşanan bir sorunu ele aldı ve web sitelerini devre dışı bıraktı. Google’daki sıralamalarını olumsuz yönde etkiledi ve faks makinelerini tamamen siyah fotoğraflarla doldurdu.

2008 yılının Nisan ayında bir grup “Anons” – Anons: Anonymous grubunu destekleyen kişilere verilen ad – Guy Fawkes maskesi takarak – hep gördüğümüz anonymous maskesi – bilim merkezlerinde yürüyüş düzenledi.

The New Yorker dergisi tarafından belirtilene göre: FBI ve diğer güvenlik güçleri; grubun daha üretken üyelerinin izini sürüyorlar ancak gerçek bir hiyerarşi olmaması ve Anonymous’un bir grup yerine amaca yönelik çalışan bir bütün olduğundan yakalayamıyorlar.

Adrian Lamo

Tüm Zamanların En Ünlü Hackerları | 2021
Tüm Zamanların En Ünlü Hackerları | 2021

2001 yılında, henüz 20 yaşında olan ünlü hacker Adrian Lamo; Yahoo adlı şirketin korumasız bir içerik yönetim sistemini kullanarak (CMS) bir Reuters makalesini değiştirdi ve eski bir başsavcı olan John Ashcroft’a atfedilmiş sahte bir söz ekledi.

Adrian Lamo, sık sık sistemleri hackledi ve ardından hacklediği sistemleri basın yoluyla duyurdu. Bazı durumlarda sistem güvenliklerini arttırmak için açıkların düzeltilmesine yardım ettiği de görüldü.

Ancak Wired adlı dergide yazılana göre The New York Times’ı 2002 yılında hacklediğinde ve yüksek profilli halk figürleri üzerinde araştırma yapmaya başladığında işleri çok farklı bir noktaya getirdi.

Adrian Lamo, sokaklarda bir sırt çantasıyla dolaştığından ve sabit bir adresi bulunamadığından dolayı “Evsiz Hacker” lakabını kazandı.

Jonathan James

Tüm Zamanların En Ünlü Hackerları | 2021
Tüm Zamanların En Ünlü Hackerları | 2021

Yoldaş adlı takma adı kullanan Jonathan James, birkaç şirketi hacklemişti. New York Times’a göre Jonathan James’i dikkat çeken etken Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın bilgisayarlarına yaptığı saldırıydı.

Daha da etkileyici olan Jonathan James’in bu kadar dikkat çeken Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı bilgisayarına yaptığı saldırı sırasında sadece 15 yaşında olmasıydı.

Jonathan James, PC Mag ile yaptığı bir röportajda bir hacker avını detaylandıran The Cuckoo’s Egg adlı kitaptan ilham aldığını itiraf etti. Jonathan James, devlet çalışanlarından gelen 3000’den fazla mesaja, kullanıcı adlarına, şifrelere ve diğer hassas verileri herkese açık bir şekilde paylaştı.

Jonathan James, 2000 yılında tutuklandı ve 6 ay ev hapsine mahkum edildi. Eğlence amaçlı bile olsa bilgisayar kullanımı yasaklandı. Jonathan James, rahat durmadı ve denetimli serbestliğini ihlal ederek altı ay hapis yatmak zorunda kaldı.

James, siber suç yasalarını ihlal ederek hüküm giyen en genç kişi olmuştu. 2007 yılında bir alışveriş merkezi olan TJX’e saldırıldı ve birçok müşterinin özel bilgileri ele geçirildi. Herhangi bir kanıt olmamasına rağmen, yetkililer Jonathan James’den şüphelendi.

2008’de Jonathan James silahla intihar etti. Daily Mail’e göre Jonathan James’in intihar notu:

Adalet sistemine inancım yok. Belki bugünkü eylemlerim ve bu mektup halka daha güçlü bir mesaj gönderir.

Her iki durumda da, bu durum üzerindeki kontrolü kaybettim ve kontrolü yeniden kazanmanın tek yolu bu.

Jeanson James Ancheta

Tüm Zamanların En Ünlü Hackerları | 2021
Tüm Zamanların En Ünlü Hackerları | 2021

Ünlü hackerlardan biri olan Jeanson James Ancheta adlı kişi sosyal adaleti sağlamak adına kredi kartı verileri için sistemleri hacklemek veya hacktivistlik amaçlı ağları çökertmekle ilgilenmiyordu. Jeanson James Ancheta, bunun yerine bilgisayar sistemlerine bulaşabilen ve nihayetinde kontrol edilebilen yazılım tabanlı botların kullanımını merak ediyordu.

Büyük bir ağ oluşturdu, bir dizi büyük ölçekli botnet kullanarak 2005 yılında 400.000’den fazla bilgisayara virüs bulaştırdı. Daha sonra bu ele geçirdiği bilgisayarları reklam şirketlerine kiraladı ve belirli sistemlere doğrudan reklam yazılımı yüklemek için yüklü ödemeler aldı.

Kötü amaçlı olarak geliştirilen ve bilgisayarda çeşitli görevler vermeye çalışan zararlı bir yazılım çeşidi olan botnetler hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz internet sitemiz üzerindeki Botnet Nedir? Ne İşe Yarar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Ünlü hacker Jeanson James Ancheta bu aktivitesi yüzünden 57 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu olay ise bir hackerın botnetler yüzünden hapse gitmesinin ilk örneğidir.

Kevin Poulsen

1983’te 17 yaşında olan ünlü hacker Kevin Poulsen, Dark Dante adlı takma adı kullanarak Pentagon’un bilgisayar ağı olan ARPANET’i hackledi. Bu eyleminden sonra çok hızlı bir şekilde yakalanmasına rağmen, hükümet o sırada reşit olmayan ünlü hacker Kevin Poulsen’i yargılamamaya karar verdi.

Tüm Zamanların En Ünlü Hackerları | 2021
Tüm Zamanların En Ünlü Hackerları | 2021

Kevin Poulsen, bu eyleminden sonra yargılanmak yerine sadece bir uyarıyla serbest bırakıldı. Poulsen, bu uyarıyı dikkate almadı ve hacklemeye devam etti. 1988 yılında federal amaçlarla kullanılan bir bilgisayarı hackledi ve görevden alınan Filipinler başkanı ile ilgili dosyaları kazdı.

Bu olay ortaya çıktığında Poulsen bir anda gizlendi. Hükümet dosyalarını hacklemek ve sırları açığa çıkarmakla uğraşıyordu. Ünlü hacker, 1990 yılında Who Am I filmine konu olan bir olayı gerçekleştirdi. 102. arayana ödül veren bir radyo istasyonunu hackleyerek 102.arayan olmasını sağladı. Bu sayede yepyeni bir Porsche, bir tatil ve 20 bin dolar kazandı.

Kevin Poulsen bazı zamanlarda Wired dergisinde yazıyor. Kevin Poulsen’in yazılarını okumak istiyorsanız Wired dergisindeki kendi bölümüne şuradan ulaşabilirsiniz: Kevin Poulsen – Wired Dergisi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com