Virüs Taraması

Windows bilgisayarlarına bazen virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılımlar bulaşır, ancak her yavaş veya hatalı çalışan bilgisayara kötü amaçlı yazılım bulaşmış demek değildir. Gerçekten bilgisayarınızda virüs olup olmadığını ve bu şüpheli işlemin tehlikeli olup olmadığını nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıkladık.

Virüsün Belirtileri Nelerdir?

Düşük performans, uygulama çökmeleri ve bilgisayar donmaları bazen bir virüsün veya başka bir tür kötü amaçlı yazılımın ortalığı karıştırdığının işareti olabilir. Ancak durum her zaman böyle değildir: Bilgisayarınızı yavaşlatabilecek birçok başka sorun nedeni vardır.

Aynı şekilde, bilgisayarınız iyi çalışıyor diye kötü amaçlı yazılım olmadığı anlamına gelmez. On yıl öncesinin virüsleri genellikle çılgına dönen ve çok fazla sistem kaynağı kullanırdı. Modern kötü amaçlı yazılımların, kredi kartı numaralarınızı ve diğer kişisel bilgilerinizi ele geçirebilmesi için algılamadan kaçmaya çalışarak, arka planda sessizce ve gizlice çalışma olasılığı daha yüksektir. Başka bir deyişle, günümüzün kötü amaçlı yazılımları genellikle suçlular tarafından sadece para kazanmak için oluşturulur ve iyi hazırlanmış kötü amaçlı yazılımlar gözle görülür herhangi bir bilgisayar sorununa neden olmaz.

Yine de, ani düşük bilgisayar performansı, kötü amaçlı yazılıma sahip olduğunuzun bir işareti olabilir. Sisteminizdeki garip uygulamalar da kötü amaçlı yazılıma işaret edebilir, ancak bir kez daha belirtelim kötü amaçlı yazılımın olduğuna dair bir garanti yoktur. Bazı uygulamalar güncelleme yaptıklarında bir Komut İstemi penceresi açarlar, bu nedenle ekranınızda yanıp sönen ve hızla kaybolan garip pencereler, sisteminizdeki yasal yazılımın normal bir parçası olabilir.

Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı taramadan aramanız gereken her şeye uyan tek bir kanıt yoktur. Bazen kötü amaçlı yazılım bilgisayar sorunlarına neden olur ve bazen arka planda gizlice amacına ulaşırken iyi davranır. Kötü amaçlı yazılımınız olup olmadığından emin olmanın tek yolu, sisteminizi bunun için incelemektir.

Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızda virüs olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz, çünkü Windows Görev Yöneticisi’nde Ctrl+Shift+Esc tuşlarına basarak veya Windows görev çubuğuna sağ tıklayıp “Görev Yöneticisi”ni seçerek açabileceğiniz garip bir işlem gördünüz.

Burada birkaç işlem görmek normaldir, daha küçük bir liste görürseniz “Daha Fazla Ayrıntı”yı tıklayın. Bu süreçlerin birçoğunun garip, kafa karıştırıcı isimleri vardır. Bu normal. Windows birkaç arka plan işlemi içerir.

Kötü davranan kötü amaçlı yazılımlar genellikle büyük miktarda CPU, bellek veya disk kaynağı kullanır ve burada öne çıkabilir. Belirli bir programın kötü amaçlı olup olmadığını merak ediyorsanız, Görev Yöneticisi’nde sağ tıklayın ve daha fazla bilgi bulmak için “Çevrimiçi Ara” seçeneğini seçin.

İşlemi aradığınızda kötü amaçlı yazılım hakkında bilgi görünüyorsa, bu muhtemelen kötü amaçlı yazılımınız olduğuna dair bir işarettir. Ancak, bir işlem meşru görünüyor diye bilgisayarınızın virüssüz olduğunu varsaymayın. Bir işlem gerçeği söylemeyebilir ve bunun “Google Chrome” veya “chrome.exe” olduğunu söyleyebilir, ancak sisteminizde farklı bir klasörde bulunan Google Chrome’u taklit eden kötü amaçlı yazılım olabilir. Kötü amaçlı yazılımınız olabileceğinden endişeleniyorsanız, kötü amaçlı yazılımdan koruma taraması yapmanızı öneririz.

Bilgisayarda Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

Varsayılan olarak, Windows 10, Windows Defender olarak da bilinen tümleşik Windows Güvenliği uygulamasıyla bilgisayarınızı her zaman kötü amaçlı yazılımlara karşı tarar. Bununla birlikte, manuel taramalar gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 10’da Başlat menünüzü açın, “Güvenlik” yazın ve açmak için “Windows Güvenliği” kısayolunu tıklayın. Ayrıca Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Güvenliği > Windows Güvenliğini Aç seçeneğine de gidebilirsiniz.

Kötü amaçlı yazılımdan koruma taraması yapmak için “Virüs ve tehdit koruması”nı tıklayın.

Sisteminizi kötü amaçlı yazılımlara karşı taramak için “Hızlı Tarama”yı tıklayın. Windows Güvenliği bir tarama yapacak ve sonuçları size verecektir. Herhangi bir kötü amaçlı yazılım bulunursa, onu bilgisayarınızdan otomatik olarak kaldırmayı teklif eder.

Ağda Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

İkinci bir görüş istiyorsanız (kötü amaçlı yazılımınız olabileceğinden endişeleniyorsanız her zaman iyi bir fikirdir ve birincil virüsten koruma yazılımınız hiçbir şey bulamazsa) farklı bir güvenlik uygulamasıyla da tarama yapabilirsiniz.

Windows 7, yerleşik antivirüs yazılımı içermez. Ücretsiz antivirüs için Microsoft Security Essentials’ı indirebilir ve onunla bir tarama yapabilirsiniz. Bu, Windows 10’da yerleşik olarak bulunan Windows Defender güvenlik yazılımına benzer bir koruma sağlar.

Virüsten koruma uygulamanız kötü amaçlı yazılım bulur ancak onu kaldırmakta sorun yaşarsa Güvenli Mod’da bir tarama yapmayı deneyin. Windows 10’u varsayılan durumuna sıfırlayarak bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım bulunmadığından da emin olabilirsiniz.

Bilgisayarınıza, işletim sisteminde oturum açamayacak kadar virüs bulaşmış olabilir. Bunlar, işletim sisteminin başlatılmasını engelleyen daha ciddi virüslerdir, ancak endişelenmenize gerek yok çünkü kurtulmak için hala birkaç seçeneğiniz vardır.

Bilgisayar ilk başlatıldığında bazı virüsler belleğe yüklendiğinden, Windows kullanıyorsanız Güvenli Mod’da önyüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu, ilk oturum açtığınızda otomatik olarak yüklenen tehditleri durdurmalı ve virüslerden kurtulmak için yukarıdaki adımları uygulamanıza izin vermelidir.

Virüsten koruma programı yüklemediyseniz, Windows’u Ağ ile Güvenli Modda başlattığınızdan emin olun. İnternetten dosya indirmek için ağ erişimine ihtiyacınız olacak.

Windows’a erişiminiz olmadığında virüs taraması yapmak için başka bir seçenek de ücretsiz bir önyüklenebilir virüsten koruma programı kullanmaktır. Bunlar, işletim sistemini hiç başlatmadan bir sabit sürücüyü virüslere karşı tarayabilen diskler veya flash sürücüler gibi taşınabilir cihazlardan çalışan programlardır.

Bilgisayarınızın tamamını virüslere karşı taradıysanız ancak hala virüs bulaşmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, daha sonra isteğe bağlı ücretsiz bir virüs tarayıcıyı deneyin . Bu araçlar, bilgisayarınızda hala bir virüs olduğundan eminseniz ancak yüklü antivirüs programınız onu yakalamadığında sonraki adımlar için harikadır.

Telefonda Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

Taramadan önce bilgisayarınızı yedeklemek yardımcı olabilir. Sonuçta virüslerle birlikte önemli belgelerinizin, videolarınızın, fotoğraflarınızın vb. kaldırılmasını istemiyorsunuz.

Bir virüs taramasından önce yedekleme yapmak faydalı olabilir, ancak neyi yedeklediğinize çok dikkat edin. İstediğiniz son şey, tüm bilgisayar dosyalarınızı bir yedeğe kaydetmek ve ardından virüsleri silmek, yalnızca yedeklemede kalmalarını ve geri yükleme sırasında geri dönmelerini sağlamaktır!

Ne yazık ki, bilgisayarınıza tam olarak neyin bulaştığını bilmiyorsanız, neyin yedeklenmesinin güvenli olduğunu ve kötü amaçlı yazılım taraması için bilgisayarınızda neyin daha iyi olduğunu bilemezsiniz.

En önemli dosyalarınızın yedeklendiğinden emin olmak için yapabileceğiniz bir şey, yalnızca bu şeyleri harici bir sabit sürücüye kopyalamak veya çevrimiçi olarak yedeklemek, ancak dosyalarınızın çoğunu oldukları yerde bırakmaktır. Zaten virüs taramasının tek başına dosyalarınızı bozması pek olası değildir.

Ekim 13, 2021

Ping Atma Nedir?

Ekim 8, 2021

Hotspot Nedir?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir