Virüs Temizleme

Virüs temizleme, bir bilgi işlem aygıtındaki virüsleri taramak ve tanımlamak için virüsten koruma yazılımı kullanma işlemidir. Tehdit edici virüs ve programları incelemeyi ve tanımlamayı amaçlayan bir bilgi güvenliği sürecidir.

Virüs taraması, bilinen virüslerin, kötü amaçlı yazılımların ve diğer kötü amaçlı içeriklerin tanımlarından oluşan bir havuz kullanan virüsten koruma motorunun gücüne dayanır. Virüs tarayıcısı, öncelikle virüs veritabanındaki virüsler ile taranan veriler veya dosyalar arasında bir eşleşme arar. Tanımlamanın ardından virüs, otomatik veya kullanıcı tarafından onaylanan silme veya kaldırma için anti-virüs yönetici paneline gönderilir.

Virüslerin taranabileceği cihazlar şöyledir:

  • Bilgisayarlar
  • Dizüstü bilgisayarlar
  • Sunucular
  • Flash sürücüler
  • Harici depolama
  • Bulut altyapısı

VİRÜS SİLME PROGRAMI

Virüs silme programları, bir bilgisayardaki virüsleri, solucanları ve diğer kötü amaçlı yazılımları algılayan, önleyen ve kaldıran programıdır. Çoğu anti-virüs programı, programın yeni virüslerin profillerini indirmesine izin veren ve sistemin yeni tehditleri kontrol etmesini sağlayan otomatik güncelleme özelliği içerir. Virüsten koruma programları, herhangi bir bilgisayar için temel yardımcı programlardır, ancak seçimi çok önemlidir. Yani bazı virüs programları virüsleri tespit edip kaldırırken bazıları da bulamaz. Virüs programları için bir anlamda aşı gibi benzetmesi yapmak yerinde olacaktır.

Anti-virüs yazılımı, herhangi bir olası virüs veya solucan için bir bilgisayara bağlı sabit diski, USB, Flash ve telefonu tarayabilir.

Virüs tespitine yönelik iki ana yaklaşım şunlardır:

Sözlük Yaklaşımı: Anti-virüs yazılımı bir dosyayı kontrol eder ve otomatik olarak bilinen virüslerin sözlüğüne başvurur. Bir eşleşme varsa dosya silinir, karantinaya alınır veya onarılır.

Şüpheli Davranış Yaklaşımı: Virüsten koruma yazılımı, tüm programların davranışını izler ve şüpheli davranışları işaretler. Örneğin, işletim sistemi ayarlarını değiştirmeye veya belirli bir dizine yazmaya çalışan bir program işaretlenebilir.

ANDROİD VİRÜS SİLME

Telefonunuzda virüs olduğunu farkederseniz, mümkün olan en kısa sürede düzeltmelisiniz. Öncelikle cihazı uçak moduna alın. Bu, kötü amaçlı uygulamaların veri almasını ve göndermesini durduracaktır.

İkinci olarak, en son yüklenen uygulamalarınızı kontrol edin. App Store veya Google Play’de düşük sayıda indirme, sürekli olarak düşük derecelendirme ve kötü incelemeler varsa, önce bunları silin. Bu, potansiyel olarak kötü amaçlı uygulamaları cihazınızdan kaldırmalıdır.

En iyi uygulama, sahip olduğunuz aygıtın türü ne olursa olsun, virüsten koruma yazılımı yüklemeniz gerektiğini önerir. Bu, kötü amaçlı yazılım için telefonunuzu tarayabilir.

Bugün dünyadaki mevcut akıllı telefon kullanıcılarının sayısı 3,8 milyar. Bu yaygınlık ile akıllı telefonlar yalnızca siber suçlular için daha kazançlı bir hedef haline gelecek. Ancak biraz bilgi ve önleyici koruma ile cihazınız güvende kalabilir.

Telefonunuzda Virüs Olduğuna Dair İşaretler

Ne yazık ki, tüm doğru önleyici adımları atıyor olsanız bile telefonunuza kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir. Telefonunuzda virüs olup olmadığını nasıl anlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Telefon faturanızdaki garip masraflar: Beklenmeyen masraflar bir virüsün belirtisi olabilir. Kötü amaçlı uygulamalar, telefonunuzu premium metin mesajları veya telefon görüşmeleri göndermek için kullanarak para kazanabilir.

İstilacı reklamlar: Zorba reklamlar, telefonunuzda reklam yazılımı olabileceğinin bir işaretidir. Adware, cihazınıza kötü amaçlı kod bulaştırabilir.

Garip mesajlar alan kişiler: Kötü amaçlı yazılım, cihazınızı spam metinler göndermek için kullanabilir ve bu da kişilerinizin cihazlarına da virüs bulaşmasına neden olabilir.

Düşük performans: Bir bilgisayar gibi, performanstaki bir yavaşlama da bulaşmanın kesin bir işaretidir.

Yeni uygulamalar: Cihazınızda beklenmedik bir şekilde yeni uygulamalar belirirse, kötü amaçlı bir uygulama bunları cihazınıza indiriyor olabilir. Kötü amaçlı yazılım da içerebilirler.

Anormal veri tüketimi: Kötü amaçlı uygulamaların internet üzerinden yaratıcılarından bilgi göndermesi ve alması gerekir. Telefonunuz, uygulamalarınızın ne kadar veri tükettiğini görmenizi sağlar; beklediğinizden daha fazla tüketenlere dikkat edin.

Pil ömründe gözle görülür azalma: Zayıf pil ömrü, ‘arızalı’ veya kötü yazılmış bir uygulama kullandığınız anlamına gelebilir. Ancak, telefonunuzda virüs olduğunun da bir işareti olabilir.

Virus-Temizleme

SD KART VİRÜS SİLME

Windows cihazlarında Otomatik Çalıştırma ve Otomatik Oynatmayı devre dışı bırakın.

Mobil cihazlarda yazılımı çalıştırın.

Güvenlik yazılımınızdaki cihaz kontrollerini kullanarak medya okuyucu yuvalarına erişimi engelleyin.

Sistemlerinizde kullanılan tüm ortam kartlarının şifrelenmesini zorunlu kılın.

Güvenilmeyen ortamlarda kullanılan çıkarılabilir flash depolama birimine virüsten koruma yazılımı yükleyin.

Hiçbir şeyin uç nokta korumanızı aşmadığından ve kötü amaçlı kod sunmadığınızdan emin olmak için sunucularınızda düzenli olarak kötü amaçlı yazılım taramaları çalıştırın.

Ağınızın içindeki ve dışındaki tüm HTTP ve FTP bağlantıları için ağ geçidi korumasını düşünün.

Umarız bu ipuçları, USB kartlarının oluşturduğu dijital savunmanızdaki boşlukları kapatmanıza yardımcı olur.

FLAŞTAN VİRÜS SİLME

Kullanıcı, virüs bulaşmış bir flash sürücüyü kullanmadan önce güvenli bir şekilde biçimlendirmelidir. Bu, virüsü flash sürücüden kaldıracaktır. Bu aynı zamanda bilgisayar sistemleri arasında enfeksiyonun yayılmasını da önleyecektir. Sürücüdeki virüslü dosyaları taramak ve temizlemek için etkili bir Antivirüs yazılımı kullanılabilir. Ancak, bu kadar etkili bir antivirüs ücretsiz olmayabilir. Bir kullanıcının flash sürücüyü taramak için kullanmadan önce satın alması, yüklemesi ve yapılandırması gerekebilir. Ayrıca, ücretsiz olarak temin edilebilen anti-virüsler, verilere erişmeden önce sürücüyü taramak için bu tür seçeneklere sahip olmayabilir.

Ancak, bu tür virüslü flash sürücüyü bir Antivirüs yazılımına ihtiyaç duymadan temizlemek için ücretsiz ve uygulanabilir bir çözüm vardır . Normal senaryolarda, bu çözüm Windows sisteminizde etkili bir şekilde çalışmalıdır. Çözüm, kullanıcının virüs bulaşmış flash sürücüyü güvenli bir şekilde biçimlendirmesidir. Bu, kullanıcının taktığı mevcut sisteme zarar gelmesini önleyecektir. Ayrıca, dosya aktarımı için ekleneceği diğer sistemlerde virüsün yayılmasını önleyecektir. Dosya Gezgini’nde sürücü simgesine sağ tıklayarak sürücüyü biçimlendirebilirsiniz. Ardından format seçeneğini seçin. Ancak, virüs hala üzerinde kalabilir. Bu yüzden sürücüyü güvenli bir şekilde biçimlendirmelisiniz.

Ekim 14, 2021

PowerShell nedir?

Eylül 27, 2021

Truva Atı Virüsü

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com