VPN Nasıl Açılır?

VPN, güvenli, şifreli bir çevrimiçi bağlantı oluşturan hizmettir. İnternet kullanıcıları, kendilerine çevrimiçi ortamda daha fazla gizlilik ve anonimlik sağlamak veya coğrafi tabanlı engelleme ve sansürü atlatmak için bir VPN kullanabilir. VPN’ler, esas olarak, bir kullanıcının internet üzerinden güvenli bir şekilde veri gönderip almasına izin vermesi gereken bir genel ağ üzerinden özel bir ağı genişletir.

Tipik olarak, bir VPN, genel internet gibi daha az güvenli bir ağ üzerinden kullanılır. İnternet servis sağlayıcıları normalde bir müşterinin faaliyetlerine ilişkin oldukça büyük miktarda içgörüye sahiptir. Ayrıca, bazı güvenli olmayan Wi-Fi erişim noktaları, saldırganların bir kullanıcının kişisel verilerine erişmesi için uygun yol olabilir.

VPN’ler, kullanıcının tarayıcı geçmişini, IP adresini ve coğrafi konumunu, web etkinliğini veya kullanılan cihazları gizlemek için kullanılabilir. Aynı ağdaki hiç kimse bir VPN kullanıcısının ne yaptığını göremez. Bu, VPN’leri çevrimiçi gizlilik için başvurulan bir araç haline getirir.

VPN, verileri gönderen uçta şifrelemek için tünel protokollerini kullanır ve alıcı uçta bu verilerin şifresini çözer. Gönderen ve alan ağ adresleri de çevrimiçi etkinlikler için daha iyi güvenlik sağlamak üzere şifrelenir.

VPN uygulamaları genellikle mobil cihazlarda veri aktarımlarını korumak için kullanılır. Ayrıca, konuma göre kısıtlanmış web sitelerini ziyaret etmek için de kullanılabilirler. Bununla birlikte, bir mobil VPN üzerinden güvenli erişim, özel tarama ile karıştırılmamalıdır. Gizli tarama, şifreleme içermez; bu yalnızca, tanımlanabilir kullanıcı verilerinin toplanmasını engelleyen isteğe bağlı bir tarayıcı ayarıdır.

En temel düzeyinde, VPN tünelleme, yetkisiz kullanıcılar tarafından erişilemeyen bir noktadan noktaya bağlantı oluşturur. Tünel oluşturmak için mevcut ağlar üzerinde bir tünel protokolü kullanılır. Farklı VPN’ler, OpenVPN veya SSTP gibi farklı tünel protokollerini kullanır . Kullanılan tünel protokolü, Windows işletim sisteminde kullanılan SSTP gibi VPN’nin kullanıldığı platforma bağlı olabilir ve değişen güçlerde veri şifrelemesi sağlar. Uç nokta cihazının yerel olarak veya bulutta bir VPN istemcisi (yazılım uygulaması) çalıştırması gerekir. İstemci arka planda çalışacaktır. VPN istemcisi, performans sorunları oluşturmadığı sürece son kullanıcı tarafından fark edilmez.

VPN tüneli kullanarak, bir kullanıcının cihazı başka bir ağa bağlanacak, IP adresini gizleyecek ve verileri şifreleyecektir. Bu, özel bilgileri saldırganlardan veya bir bireyin faaliyetlerine erişmeyi ümit eden diğerlerinden gizleyecektir. Tünel, bir kullanıcının cihazını başka bir uzak konumdaki bir çıkış düğümüne bağlayacak ve bu da kullanıcının başka bir konumdaymış gibi görünmesini sağlayacaktır.

VPN’ler, bir kullanıcının arama geçmişini VPN sunucusunun IP adresiyle ilişkilendirir. VPN servislerinin farklı coğrafi alanlarda bulunan sunucuları olacaktır, bu nedenle kullanıcı bu konumlardan herhangi birinden olabilir gibi görünecektir.

Kullanıcıların internet bağlantılarının hızı, bir VPN sağlayıcısının kullanabileceği protokol türleri ve kullanılan şifreleme türü gibi performansı birçok yönden etkileyebilir. Kuruluşta performans, bir kuruluşun bilgi teknolojisi bölümünün kontrolü dışındaki düşük hizmet kalitesinden etkilenebilir.

 İki tür öldürme anahtarı vardır:

Aktif kill switch protokolleri, cihaz VPN’ye bağlıyken cihazların güvenli olmayan ağlara bağlanmasını engeller. Sunucu kesintileri dışında, VPN’ye bağlı olmadığında devre dışı bırakılır.

Pasif öldürme anahtarı protokolleri daha güvenlidir. VPN sunucusuyla bağlantısı kesilmiş olsa bile cihazın VPN olmayan bağlantılara bağlanmasını engellerler.

VPN-Nasil-Acilir1
VPN Nasıl Açılır?

Bilgisayarda VPN Nasıl Açılır?

VPN’ler hem normal internet kullanıcıları hem de kuruluşlar tarafından sanal gizlilik için kullanılır. Kuruluşlar, veri merkezlerine erişen dış kullanıcıların yetkilendirildiğinden ve şifreli kanallar kullandığından emin olmak için VPN’leri kullanabilir. VPN’ler, aynı kuruluştan farklı bir alanda bulunan bir veritabanına bağlanmak için de kullanılabilir.

VPN’ler ayrıca uzak çalışanlara, serbest çalışan işçilere ve iş seyahatinde olanlara özel ağlarda barındırılan yazılım uygulamalarına erişim sağlamak için kullanılabilir . Bir VPN aracılığıyla kısıtlı bir kaynağa erişim elde etmek için, kullanıcının sanal özel ağı kullanma yetkisine sahip olması ve bir veya daha fazla kimlik doğrulama faktörü sağlaması gerekir . Bunlar parolalar, güvenlik belirteçleri veya biyometrik veriler olabilir.

Opera VPN Nasıl Açılır?

Web’de gezinirken, bir internet kullanıcısı, bir saldırganın göz atma alışkanlıkları veya IP adresi de dahil olmak üzere eriştiği bilgilere sahip olabilir. Gizlilik bir endişeyse, bir VPN kullanıcılara gönül rahatlığı sağlayabilir. Şifreleme, anonimlik ve coğrafi olarak engellenen içeriği aşma yeteneği, çoğu kullanıcının bir VPN’de değerli bulduğu şeydir.

Örneğin, başka bir ülkeden engellenen içeriği aşma yeteneği, gazeteciler için son derece yararlı olabilir. Örneğin, bir ülkenin yabancı kuruluşlardan gelen internet içeriğini engelleme olasılığı varsa, gazeteciler o ülkedeymiş gibi görünmek için bir VPN kullanabilir.

Chrome VPN Nasıl Açılır?

VPN protokolleri, altta yatan ağ altyapısı tek başına sağlayamadığında, bağlı sistemlere uygun bir güvenlik düzeyi sağlar. Verileri korumak ve şifrelemek için birkaç farklı protokol kullanılabilir. Aşağıdakileri içerirler:

VPN’ler aracılığıyla anonimliğin bazı sınırlamaları vardır. Örneğin, tarayıcı parmak izi alma işlemi yine de yapılabilir.

Bir VPN aracılığıyla yalıtılmış bir ağa erişen herhangi bir cihaz , VPN bağlantı sürecinde bağlanan cihazın durumunu değerlendirmek için bir gereklilik olmadıkça, o ağ ortamına kötü amaçlı yazılım getirme riski taşır . Bağlanan cihazın bir kuruluşun güvenlik ilkeleriyle uyumlu olup olmadığını belirlemek için bir inceleme yapılmadan, kimlik bilgileri çalınan saldırganlar, anahtarlar ve yönlendiriciler dahil ağ kaynaklarına erişebilir.

PC’de VPN Nasıl Açılır?

Güvenlik uzmanları, VPN’lerin ötesinde, ağ yöneticilerinin olası saldırı yüzeylerini azaltmak için VPN koruma altyapılarına yazılım tanımlı çevre ( SDP ) bileşenleri eklemeyi düşünmelerini önerir. SDP programlamanın eklenmesi, orta ölçekli ve büyük kuruluşlara hem şirket içi hem de bulut ağ ortamlarına erişim için sıfır güven modeli kullanma yeteneği verir.

VPN Türleri

Ağ yöneticileri, aşağıdakileri içeren bir VPN dağıtma konusunda çeşitli seçeneklere sahiptir.

Uzaktan erişim VPN: Uzaktan erişim istemcileri, kuruluşun ağındaki bir VPN ağ geçidi sunucusuna bağlanır.

Siteden siteye VPN: Buna karşılık, siteden siteye VPN , bir konumdaki tüm ağı başka bir konumdaki ağa bağlamak için bir ağ geçidi cihazı kullanır. Ağ geçidi bağlantıyı yönettiğinden, uzak konumdaki uç düğüm cihazlarının VPN istemcilerine ihtiyacı yoktur

Mobil VPN:  Bir mobil VPN’de sunucu, kimliği doğrulanmış, yetkili istemciler tarafından güvenli tünelli erişim sağlayarak, kuruluşun ağının kenarında yer alır.  

Donanım VPN’i: Donanım VPN’leri, yazılım tabanlı VPN’lere göre bir dizi avantaj sunar.  

VPN Cihazı: Bir VPN cihazı olarak da bilinen, VPN ağ geçidi cihaz, gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip bir ağ cihazıdır. SSL VPN cihazı olarak da bilinir,  

Ekim 13, 2021

Ping Atma Nedir?

Ekim 8, 2021

Hotspot Nedir?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir