Millisiberguvenlik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Web Güvenliği
  4. »
  5. WordPress Güvenlik Önlemleri | 2022

WordPress Güvenlik Önlemleri | 2022

Bugün, Wordpress güvenliğinizi iyileştirmek ve hackerlardan korunmaya devam etmek için kullanabileceğiniz birçok ipucu, strateji ve teknik paylaşacağız.

Tolga Tolga -
33 0
Wordpress Güvenlik Önlemleri Tam Rehber | 2022

WordPress Güvenlik Önlemleri | 2022

WordPress tabanlı bir sitenin güvenliği söz konusu olduğunda, hackerların ve güvenlik zaafiyetlerinizin e-ticaret sitenizi veya bloğunuzu etkilemesini önlemek için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Olmasını isteyeceğimiz son şey, bir sabah uyandığımızda sitemizi karmakarışık bir şekilde keşfetmektir.

Bugün, WordPress güvenlik koşullarınızı iyileştirmek ve hackerlardan korunmak için kullanabileceğiniz birçok ipucu, strateji ve teknik paylaşacağız.

WordPress Güvenli Mi?

Wordpress Güvenlik Önlemleri Tam Rehber | 2022
WordPress Güvenlik Önlemleri Tam Rehber | 2022

WordPress tabanlı bir site kullanmaya yeni başladıysanız WordPress güvenliği hakkında aklınıza gelecek ilk soru WordPress’in güvenli olup olmadığıdır. WordPress aslında güvenlidir ancak güvenlik açıklarına eğilimli olduğundan; doğası gereği bir işletme için kullanılmasının mantıksız olduğu düşünülüyor. Çoğu zaman bunun nedeni, WordPress kullanıcılarının herhangi bir güvenlik uygulaması kullanmaması ya da en kötüsünü seçmesidir.

Eski bir WordPress yazılımı kullanmanız, pasif olan eklentiler, kötü sistem yönetimleri, Web ve güvenlik bilgisi eksikliği; sitelerinizi hackerların gözdesi yapar. Lider şirketlerin bile aslında en iyi uygulamaları her zaman kullanmadığını söyleyebiliriz. Reuters WordPress kullandığı zamanlarda bir WordPress güvenlik zaafiyeti yüzünden saldırıya uğradı. Bu talihsiz durumun en önemli sebebi Reuters’ın eski bir WordPress sürümü kullanmasıydı.

WordPress Güvenlik Önlemleri Tam Rehber | 2022

Wordpress Güvenlik Önlemleri Tam Rehber | 2022
WordPress Güvenlik Önlemleri Tam Rehber | 2022

WordPress dünya üzerindeki en popüler içerik yönetim sistemidir ( CMS – Content Management System ). Hatta çok güzel bir istatistik; WordPress dünya üzerideki internet sitelerinin %43’ünün altyapısını oluşturmaktadır. WordPress bu kadar sık kullanıldığı için hackerlar WordPress sitelerini hedeflemeye başladı.

Sitelerinizin sağladığı içerik türü ne olursa olsun güvenliğinizi aksatmamalısınız. Belirli önlemleri almazsanız, saldırıya uğrayabilirsiniz. Teknolojiyle alakalı her şey gibi, web sitenizin güvenliğini de kontrol etmeniz gerekir.

İyi Bir Hosting Firması Seçin

Wordpress Güvenlik Önlemleri Tam Rehber | 2022
WordPress Güvenlik Önlemleri Tam Rehber | 2022

WordPress tabanlı veya farklı tabanlı web sitelerde çalışırken sitenizi güvende tutmanın en basit ama kilit yolu birden çok güvenlik katmanı sağlayan bir hosting ile çalışmaktır. Ucuz bir hosting alıp bir sene tutmak cazip görünebilir sonuçta bir web sitesinin sunucusu için tasarruf etmeniz, o ücreti farklı yerlerde daha iyi harcayabileceğiniz anlamına gelir.

Ancak bu cazip fikir sizi yanlış yola sürüklememeli. Yanlış bir hosting firması seçmeniz sizin için kötü sonuçlar doğurabilir. Verileriniz yanlışlıkla tamamen silinebilir ve URL’niz sizden izinsiz yönlendirilebilir. Kaliteli bir hosting firması için biraz daha fazla ödeme yapmak otomatikmen ek güvenlik katmanlarının otomatik olarak web sitenizde çalışacağını gösterir.

Aynı zamanda iyi bir hosting şirketi seçmeniz sitenizin hızını da arttıracağından sadece WordPress güvenlik için değil, optimizasyon için de faydalı olacaktır.

Nulled Temalar Kullanmayın

WordPress üzerinde bulunan premium temalar, ücretsiz bir temadan daha profesyonel, daha kapsamlı ve daha özelleştirilebilir seçeneklere sahiptir; gerçekten çoğu tema parasını oldukça hak etmektedir. Premium temalar, son derece yetenekli web geliştiricileri tarafından kodlanmıştır ve piyasaya çıkmadan önce birden fazla açık kontrolünden hatasız geçecek şekilde düzenlenmiştir.

Aynı şekilde web geliştiricileri sizlere tema özelleştirmeniz için kısıtlama koymaz ve sitenizde bir şeylerin ters gitmesi durumunda tam destek alırsınız. Ayrıca temanıza gelecek olan güncelleştirmeleri de almanız çok önemli. Web geliştiriciler bir açık çıktığında veya bir özellik eklemesi için sürekli güncellemeler yaparlar.

Tabii ki de bu iyi özellikleri elde etmeniz için kullandığınız temanın nulled veya crackli tema olmaması gerekir. Nulled veya crackli tema demek premium temaların yasadışı yollarla erişilebilen saldırıya uğramış bir versiyonudur. Nulled temalar siteniz için çok tehlikelidir ve WordPress güvenlik hatalarının başında gelir.

Nulled temalarını paylaşan kuruluşların herhangi bir geliri yok gibi gözükür, bazen siteleri reklamsızdır bile. Bu yüzden sitenizin içerisine backdoorlar, reklamlar, çeşitli virüsler eklerler. Bu sayede gelir elde ederler ve siteniz olabilecek en güvensiz konuma gelir.

Aynı şekilde bu temalar, web sitenizi ve veritabanınızı yok edebilecek veya yönetici kimlik bilgilerinizi çalabilecek kodlar da içerir. Birkaç dolar -fazla gözükebilir ancak- tasarruf etmek çok cazip gelse de, bu tarz temaların kullanılması WordPress güvenlik konusunda oldukça sorun çıkartır.

Bir Güvenlik Eklentisi Yükleyin

WordPress tabanlı web sitenizin güvenliğini kötü amaçlı yazılımlara karşı düzenli olarak kontrol etmeniz muhtemelen çok fazla zamanı alacaktır. Eğer kodlama hakkında bilginiz yoksa kodların içerisine gizlenmiş bir kötü amaçlı yazılımı gördüğünüzde fark edemeyebilirsiniz.

Neyse ki diğer geliştiriciler, herkesin bir geliştirici olmadığını fark etti ve kullanıcılara yardımcı olması açısından WordPress güvenlik eklentileri çıkardı. Bir güvenlik eklentisi sitenizin tam anlamıyla güvenliğini sağlamak için kötü amaçlı yazılımları tarar ve sitenizde neler olup bittiğini düzenli olarak kontrol etmek amaçlı sitenizi 7/24 izler.

Şu anda piyasadaki en iyi güvenlik eklentilerinden birisi Sucuri’dir. Güvenlik etkinlikleri denetimi, dosya bütünlüğü izleme, uzaktan kötü amaçlı yazılım taramaları, kara liste desteği ve etkili güvenlik güçlendirme ipuçları gibi özelliği olan güvenlik eklentileri tercih etmelisiniz.

Güçlü Şifreler Kullanın

Kullandığımız şifreler web site güvenliklerinin çok önemli bir parçasıdır ve ne yazık ki çoğu zaman gözden kaçar. Eğer “123456”, “şifre”, “admin”, “123abc” gibi basit bir şifre kullanıyorsanız hemen şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. Bu gibi şifreleri kolayca hatırlayabilseniz de tahmin edilmesi de son derece kolaydır.

Hackerlara gerek kalmadan bile iyi bir bilgisayar kullanıcısı bile deneyerek şifrenizi kırabilir ve fazla uğraşmadan panele giriş sağlayabilir. Karmaşık bir parola veya çeşitli sayılar, anlamsız harf kombinasyonları sayesinde iyi bir güçlü şifre oluşturabilirsiniz.

Bu tarz güçlü şifreleri oluşturduktan sonra karmaşıklıkları yüzünden aklımızda tutmamız çok zordur. Daha da önemlisi bir şifre güçlü olsa bile her sitede aynı şifreyi kullanmamız o şifrenin o güçlü özelliğini yıkacaktır. Kullandığımız bir site eğer veritabanında şifreleme kullanmıyorsa ve bir şekilde o veritabanı hacklenmişse o güçlü şifre bütün çıplaklığıyla veritabanında gözükür.

O veritabanı eğer paylaşılır veya satılırsa bir süre sonra şifreniz bütün internet alemi tarafından bilinir. Eğer birden fazla şifre kullanırsanız sadece 1 hesabınıza sıkıntı olabilir ancak bütün şifreleriniz aynıysa muhtemelen bütün hesaplarınız tehlike içerisinde kalır.

Modern dünyada güçlü şifreleri sürekli farklı bir şekilde kullanmak için şifre yöneticileri kullanıyoruz. Şifre yöneticileri her sitede sizin farklı ve güçlü şifreler kullanmanız için size önerilerde bulunur ve bu önerileri kabul ederseniz şifre yöneticisine o şifreyi kayıt eder.

WordPress güvenlik koşullarını geliştirmenize katkıda bulunacak en iyi şifre yöneticilerini öğrenmek ve şifre yöneticileri hakkında bilgi almak istiyorsanız internet sitemiz üzerinden şu yazıyı okuyabilirsiniz: En İyi 5 Şifre Yöneticisi Programı!

WordPress Sürümünüzü Güncel Tutun

WordPress güvenlik için en önemli noktalardan birisi web sitenizi güncel tutmaktır. Hiçbir sistem hatasız olmadığından WordPress’in de kendine ait birçok açığı şu güne kadar çıktı ve çıkmaya devam ediyor. Bu açıklar çoğunluk olarak çok büyük bir sıkıntı çıkarmasa da bazen sıkıntı oluşturabiliyor.

Reuters örneğinde verdiğimiz üzere büyük şirketler bile WordPress’in sürümünü eski tuttuğu için hasarlar alabiliyor. Geliştiriciler her güncellemede çoğu zaman güvenlik özelliklerine yönelik de dahil olmak üzere değişiklikler gerçekleştirirler.

Sürekli güncelleme yaparken hackerların sitenize erişmek için kullanacağı zaafiyetleri de kapatmış oluyorsunuz. Ayrıca sürekli güncelleme yapmanın ödülünü de sürekli yeni gelen özellikleri ilk deneyerek almış oluyorsunuz.

Özet

Wordpress Güvenlik Önlemleri Tam Rehber | 2022
WordPress Güvenlik Önlemleri Tam Rehber | 2022

WordPress Güvenlik işlemleri bir web sitesinin en önemli parçalarından biridir. Eğer WordPress Güvenlik koşullarını sağlamazsanız hackerlar sitenize kolayca saldırabilir. Web sitenizin güvenliğini sağlamak aslına bakıldığında hiç de zor değildir ve bir kuruş harcamadan bile yapılabilir.

Eğer bütün dünyanın kullandığı WordPress’ten faydalanmak istiyorsanız şu linke tıklayarak WordPress’in kendi sitesine gidebilirsiniz: WordPress

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betvolem.com betlikegir.com anadolu casino wiibet.com restbetcdn.com ebetebet.com bahigogir.com